Mikrospánok hrozí každému šoférovi bez rozdielu. Najčastejšie nastáva nadránom, počas jazdy po diaľnici alebo v zime. Nekončiaca zasnežená krajina je vizuálne monotónna. Na chvíľu prižmúrite oči a zobudíte sa až v nemocnici. Čo robiť, aby vás mikrospánok neprepadol?
Sekundy, ktoré znamenajú život
Zaspať za volantom na pár sekúnd môže znamenať fatálnu nehodu. Nad vozidlom musíte mať neustále plnú kontrolu. Počas mikrospánku vám nepomôžu pneumatiky Kormoran alebo iné letné a zimné pneumatiky. Ak ste v minulosti únavu neprekonali, ale dokázali ste sa vyhnúť kolízii alebo pádu do priekopy, išlo o varovný prst. Únava prichádza rovnako v lete i v zime. Môže na vás padnúť počas noci alebo cez deň. Preto musíte robiť všetko možné, aby ste únave predišli.
Za volant po prebdenej noci
Nikdy nesmiete šoférovať, ak ste sa poriadne nevyspali. Toto pravidlo platí hlavne počas dlhších jázd. Najviac nehôd z dôvodu mikrospánku sa stáva pri jazde na dovolenku. Na dovolenku navyše jazdíte s plne naloženým autom, na streche máte strešné nosiče Northline a v aute pasažierov. Preťažené vozidlo sa horšie ovláda. Na sekundu zavriete oči a volant si pri silnejšom vetre spraví, čo sa mu zachce.
Kedy je riziko mikrospánku najvyššie
Podľa štatistík je riziko zaspania za volantom najvyššie v noci, a to okolo jednej hodiny ráno. Zaspať samozrejme môžete aj popoludní. Ak si dáte na obed ťažšie jedlo, telo musí spracovávať potraviny a energia vám bude rýchlo ubúdať. Pozor si dávajte aj na vysoké teploty. Rozhorúčený organizmus je v podobnom stave ako po poháriku niečoho tvrdého. Znižuje sa pozornosť a reakčný čas.
Ako sa vyhnúť mikrospánku
Po výdatnom odpočinku je riziko mikrospánku mizivé. Dodržiavať musíte isté pravidlá, ktoré vás udržia v bdelosti aj po hodinách riadenia. Základom sú pravidelné a dostatočne dlhé prestávky. Počas prestávok rozhýbte telo, poprechádzajte sa a porozprávajte so spolujazdcami. Takéto osviežujúce prestávky robte po dvoch hodinách jazdenia. Nesnažte sa prestávky nahradiť kofeínom. Ten účinkuje len chvíľu. Navyše telo dehydruje, čo vyvoláva únavu. Práve hydratácia je ďalším spôsobom, ako predísť spánku. Neprejedzte sa, ale zároveň nešoférujte hladní. Mastné jedlá nahraďte zeleninou alebo sendvičom.