Slovo rozvod sa skloňuje čoraz častejšie. Každý pri svadbe dúfa, že si berie toho pravého a že spolu zostarnú, no nie vždy to tak dobre dopadne. Väčšinu párov spájajú deti a iné záväzky. Ako si nastaviť vzťah aby ste mohli tie bežné veci riešiť spolu bez zbytočných hádok a ďalších výčitiek aj po rozvode?
Rozvod nezatrasie len so ženou a mužom, ale môže skomplikovať život všetkým okolo vás. Na jednej strane je oslobodenie, no na druhej strane neuveriteľná bolesť, veľká zmena v živote a nepoznaný stav, ktorý naháňa hrôzu. Nenadarmo sa hovorí, že čas lieči všetky rany, tu to platí dvojnásobne. Slzy tiež uvoľňujú a v takejto situácií pomôžu. Možno nedokážete komunikovať s ex bez hádok, no myslite na to, že deti majú uši a oči všade. Môže sa stať, že skopírujú váš postoj k druhému rodičovi, čo by nebolo celkom správne. Bez ohľadu na to či ste spolu alebo nie, deti majú stále dvoch rodičov.
Ujasnite si svoje priority a čo chcem teraz dokázať, splniť si nejaký sen alebo niečo čo som nemohol doteraz robiť a dajte si malé ciele. Jednoducho nahraďte prázdne miesto niečím čo vás naplní. Jedným z cieľov, keď už utíchne strach, hnev, zúfalstvo, by mal byť aj rozhovor z vašim ex a povedať si buďme k sebe tolerantný, normálny, ľudský a korektný. Dajte si vzťah do nejakej formy tak aby to neublížilo deťom a ani vám.
Nechajte emócie odznieť a všetko prebolieť, jedine to vás oslobodí od ďalšej bolesti. Psychologicky sa hovorí o jednom až dvoch rokoch, kým sa človek z ublíženia a zranenia zotaví. To že sa rozvediete, znamená že ukončíte formálny vzťah, nezabudnite ho ukončiť aj emočne. Pokiaľ tak neurobíte, nepohnete sa ďalej a ex manželovi/manželke dávate falošnú nádej. Pokiaľ budete s nim udržovať vzťah (typu riešime spolu súkromný život), bude vás to vťahovať naspäť a čas „liečenia rán“ sa bude len predlžovať. Zdravý bude vzťah založený len na praktických veciach, ktoré s vami súvisia.