Keď žena zistí , že je tehotná malo by nastať obdobie plné fyzických aj psychických zmien, ktoré majú vplyv na všetkých členov domácnosti a tiež aj na zvieratá. Malo by to byť jedno z najkrajších období v živote ženy a jej rodiny , ktorá sa má rozrásť o nového člena. Budúca matka prežíva všetky udalosti okolo seba intenzívnejšie ako kedykoľvek inokedy vo svojom živote. Sú veľmi ovplyvnené jej emócie , podvedomí strach o dieťa a tiež dávka stresu , ktorý môže ovplyvňovať nielen budúcu matku , ale aj vývoj nenarodeného dieťaťa.
Stres v tehotenstve a po pôrode
Tehotenstvo je veľmi špecifickým a zvláštnym obdobím v živote ženy a jej nenarodeného dieťaťa.
Príčiny stresu
- Problémy súvisiace s tehotenstvom– nevoľnosť, únava, opuchnuté nohy , bolesti chrbta, zmeny a výkyvy hormónov a zmeny nálad ,choroba matky ,zranenie, genetické a iné vyšetrenia, choroby a anomálie plodu, krvácanie a tvrdnutie brucha, spontánny potrat, obavy z pôrodu, strach z prijatia rodičovstva, strach zo starostlivosti o novorodenca…
- Práca a kariéra počas tehotenstva– zdravotné a psychické nezvládanie práce, preradenie na prácu s nižším platom, nezhody s kolegami a šéfom, neakceptovanie tehotenstva , strach zo zvládnutia zodpovednosti v práci, prepustenie z práce
- Financie – ťažká finančná situácia, exekúcia, nesplácanie hypotéky, zníženie príjmu
- Životné situácie – rozchod partnerov, smrť v rodine, strata domova , vážna choroba , zmena partnerského vzťahu , príprava domova a vecí na príchod bábätka
- Starostlivosť o novorodenca- strach z nepociťovania lásky k dieťaťu, popôrodná depresia, bolestivé alebo chýbajúce dojčenie, nerozbehnutá laktácia mlieka, strach zo starostlivosti o seba a novorodenca, z kúpania a kŕmenia ….
Dopad stresu na vývoj plodu
Stres a úzkosť v priebehu tehotenstva môže mať veľmi výrazný dopad na vývoj plodu a jeho následne zvládanie stresu a záťaže aj po narodení
- Ovplyvnenie rastu a dozrievania jednotlivých orgánov a systémov v telíčku dieťaťa
- Vývin mozgu , srdca pľúc – zaostávanie vo vývoji , nezrelosť na daný týždeň tehotenstva
- Rozvoj psychických porúch alebo ich pred dispozícii u daného dieťaťa
- Predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť, nízke Abgarovej skóre
Deti matiek , ktoré zažívali stres a rozčuľovanie počas tehotenstva majú až 10x väčšiu pravdepodobnosť , že sa vyvinie porucha osobnosti, ide o prehnanú úzkostlivosť emocionálnu nestabilitu, asociálny , môžu mať problémy s alkoholom drogami.
Úzkosť v tehotenstve
Vplyvom hormónov sú ženy v tehotenstve zvýšene citlivé na akékoľvek negatívne emócie alebo stresy. Pri ženách, ktoré majú nejaké psychiatrické ochorenie , treba tehotenstvo a lieky , ktoré užívajú veľmi zvažovať, aby sa nevytvorila závislosť ani matky ani budúceho dieťaťa.
Strachy a úzkostné prežívanie treba riešiť s odborníkom psychiatrom a gynekológom, aby nebol ohrozený zdravý vývoj nenarodeného dieťaťa.
Rozčúlenie v tehotenstve
Ak sa žena počas tehotenstva veľmi rozčúli a v návale emócii sa niekde na tele chytí , hovorí sa , že tam bude mať dieťa otlačku alebo nejaký symbol tohto stresového dotyku. Budúcej matke sa počas rozčúlenia vyplavujú do tela hormóny stresu , ktoré môžu mať negatívny dopad na matku aj dieťa.
Lieky v tehotenstve
Počas vývoja v maternici je dieťa ohrozené nielen chorobami matky ,ale aj liekmi , ktoré užíva. V období prvého trimestra , ktoré je najdôležitejšie a zároveň aj najrizikovejšie obdobie vývoja dieťaťa z hľadiska užívania liekov –hrozba spontánneho potratu , vývojové abnormality, zaostávanie vo vývoji, sťažená popôrodná adaptácia
Ohrozenie matky a plodu môže spôsobiť podchladenie alebo prehriatie organizmu matky . Veľký pozor treba dávať na horúčku nad 38 stupňov- má to škodlivý vplyv na plod.
Podľa platnej legislatívy lekárenskej komory – musí byť uvedené pri každom lieku – voľno predajnom aj na predpis- vhodnosť alebo nevhodnosť používania počas tehotenstva, počas dojčenia – prechod lieku do mlieka dojčiacej ženy , vplyv na vývin plodu počas tehotenstva, prípadne od akého mesiaca tehotenstva sa môže alebo nesmie používať. Pred použitím akéhokoľvek lieku sa poraďte so svojim lekárom.
Radostne očakávajme svojho potomka a vyhýbajme sa akýmkoľvek vplyvom, alebo sa ich snažme eliminovať práve kvôli vnútornej pohode tehotnej ženy a jej nenarodeného dieťaťa.
Bc. Ľubica Bombalová