Úvod Zdravie a rodina Tajomná diagnóza menom únavová zlomenina.

Tajomná diagnóza menom únavová zlomenina.

1054
0
ZDIEĽAŤ
Tajomná diagnóza menom únavová zlomenina.
Tajomná diagnóza menom únavová zlomenina.

Skoro každý človek už zažil, že sa nejakým spôsobom zranil, stal sa mu úraz , podvrtol si členok alebo koleno, častým úrazom športovcov prípadne v domácnosti.

Zlomeniny sa nevyhýbajú ani na oko zdravým ľuďom. Pre mnohých ľudí zostáva záhadou, že prídu k doktorovi, že ich z ničoho nič začalo niečo bolieť bez toho ,aby predchádzal tomu nejaký úraz , teda pomyselne z ničoho nič.

Všetci hádam poznajú pojem zlomenina ( fraktúru) vedia tiež, že najčastejšie vzniká úrazom / pádom / autonehodou a pod. A tiež, že existuje zlomenina uzavretá ( nedošlo k poškodeniu kože ) alebo otvorená zlomenina ( trčí von kosť cez kožu) a potom menej známe zlomeniny ( únavové)

Lekárska diagnóza znie – únavová zlomenina. Mnohým ľuďom to príde až úsmevné, že sa “ zlomenina unavila a sadla si na ich kosť/kosti“, lenže keď zistia, že fakt si niečo zlomili, a dajú im sadru / dlahu alebo ortézu tak ich úsmev rýchlo prejde.

Čo sa za slovom únavová zlomenina skrýva?

Je to zlomenina , ktorá je strašiakom mnohých športovcov a patrí medzi veľmi nepríjemné úrazy. Môže ísť tiež o tkz.“ stresovú zlomeninu, najčastejšie u športovcov so sústavným preťažovaním určitých partií tela nôh alebo rúk. Vyskytujú sa u ľudí , kt. niekam doskakujú , skáču akrobaciu, atlétom a bežcom.

Menej časté sú únavové a stresové zlomeniny na horných končatinách – najčastejšie ide o tkz.“ tenisový lakeť“

Ak neposkytneme telu dostatok času na regeneráciu po športovom výkone, tak dochádza k stresovej zlomenine. Telo začne vysielať signály , že organizmus je preťažený a je to zvýšená citlivosť na dotyk a aktivitu, bolesť v mieste zlomeniny , opuch a neskôr aj neschopnosť pohybu.

Skôr ako únavová zlomenina nastane vydáva telo signály , že niečo nie je v poriadku. Samotná kosť má schopnosť regenerácie a samo opravy drobných trhlín a prasklín na kosti. No nebude to robiť donekonečna , keď jej nedopraje dostatočný oddych a relax od preťažovania a extrémnej záťaže.

Patria tam aj zlomeniny , kvôli iným chorobám ako zápal kosti / okostice

artróza / osteoporóza a im podobné , tiež napr. nádory vnútri kosti, narušenie kostných trámov.

Lokalizácia postihnutých kosti sa líši v závislosti od športu, ale tiež od konštrukcie kostry toho kt. organizmu. tiež zvýšené riziko je u obéznych ľudí, prípadne aj opačne anorektických ľudí, ktorým chýba nielen svalová ale aj tuková vrstva na ochranu kosti.

Postihnuté kosti podľa športu

  • Zlomeniny holennej a lýtkovej kosti – atléti a bežci na dlhé trate , hokejisti, futbalisti
  • Zlomeniny priehlavku( nart) predpriehlavkových kostí – tanečníci futbalisti
  • Zlomenina člnkovej kosti– atléti
  • Koleno – bežci , hokejisti , futbalisti , volejbal
  • Zlomeniny ramenná kosť , zápästie , lakeť – tenis , hádzaná , basketbal , volejbal- výnimočné hokej

Zdravotná starostlivosť o stresovú alebo únavovú zlomeninu

  1. najdôležitejšie je oddych a nechať čas zahojiť mikro fraktúry, aby nedošlo k úplnej zlomenine
  2. prestaňte po potvrdení únavovej / stresovej zlomenine trénovať , zaťažovať organizmus a najmä nohu , ktorá je opuchnutá , bolestivá .- ak je opuch treba chladiť a ľadovať a vykladanie nohy vyššie ako je hlava
  3. Ak bola zobrazovacou metódou RTG/ CT/MRI diagnostikovaná neskoršie ako v počiatočnom štádiu , je potrebné nohu fixovať v sadre minimálne 2-3 týždne v závislosti od úseku a miesta zlomeniny po tejto dobe , je potrebné kontrolné vyšetrenie zopakovať , či došlo k zahojeniu a v prípade úlomkov , či nedošlo k ich posunu.

Zranenie sa môže vrátiť opakovane a o to je to nebezpečnejšie pre takéhoto športovca .

Po uzdravení , je nevyhnutné rehabilitácie a v oveľa väčšom a dlhšom rozsahu ako pri zlomenine vzniknutej traumou ( úrazom ). Pre opätovné navrátenie k športovej činnosti treba pozvoľna prostredníctvom menšej záťaže – plávanie , pomalá cyklistika (stacionárny bicykel alebo klasický bicykel po rovine, žiadne prevýšenia a prudké klesania)

Aj okolité mäkké tkanivo je ovplyvnené oboma typmi zlomenín traumatickej aj únavovej a najmä jej identifikácia. Dôležité je zabrániť bolestivosti a opätovnej recidíve.

3 zásady predchádzaniu zlomenín 

  1. a) užívanie vitamínu D, D3 a vápnika , mliečne výrobky, syry
  2. b) pravidelná aktivita – chôdza, cyklistika
  3. c) vyhýbanie sa potravinám z vysokým obsahom sodíka
  4. d) zabrániť pádom v staršom veku

Na úrazové aj neúrazové zlomeniny sú náchylné deti, ktoré si mnohokrát neuvedomujú nebezpečenstvo a podceňujú ochranné pomôcky pri športe alebo aj telesnej výchove v škole a tiež preceňujú svoje sily, čo zvládnu a čo už nie, a následne je nehoda na svete.

Lepšia je prevencia ako následná liečba zlomenín . Dôležité je pri športoch nosiť ochranné pomôcky – helma , chrániče ,pri lyžovaní aj palice. Na bicykli , helma chrániče kolien a lakťov. Ak máme podozrenie na zlomeninu nikdy ju nepodceňujeme, lebo liečba je zložitá a niekedy sa človek potom nevyhne operácii a dlhej rekonvalescencii.

 

Bc. Ľubica Bombalová