Úvod Zdravie a rodina Strojčeky na zuby –⁠ prečo a ako ich používať?

Strojčeky na zuby –⁠ prečo a ako ich používať?

207
0
ZDIEĽAŤ
Strojčeky na zuby –⁠ prečo a ako ich používať?
Strojčeky na zuby –⁠ prečo a ako ich používať?

Strojčeky na zuby môžu byť dokonalým riešením pre nie až tak dokonalé zuby. Niektorí ľudia ich odmietajú, pretože sa hanbia, iní zas vidia v používaní strojčekov výhody. Zvyčajne ide o deti, pretože problémy so zubami je lepšie riešiť od detstva. To ale neznamená, že ich nemôžu nosiť aj starší jedinci. Keď už sa pre strojček rozhodneme, je dôležité ho správne používať a presne nasledovať pokyny lekára, aby sme dosiahli čo najvyššiu efektivitu.

Strojček na zuby je spoľahlivým riešením toho, čo nazývame anomálie. Patria medzi ne veľké medzery medzi jednotlivými zubami alebo naopak stesnané zuby, skrížený alebo otvorený zhryz a rôzne ďalšie nedostatky.

Tip: So zubami môžeme mať aj iné problémy, ktoré sa nedajú napraviť strojčekom. Niekedy sú zuby až tak poškodené, že je potrebné zavedenie zubných implantátov. Viete, pre koho sú vhodné zubné implantáty?

Druhy strojčekov

V stomatologickom centre sa vykonáva liečba snímacími aj fixnými aparátmi. Snímací strojček slúži skôr k liečbe ľahších vád a ďalej sa používa po liečbe fixným strojčekom k udržaniu dosiahnutého liečebného výsledku.

Prevažná väčšina vád sa lieči fixnými aparátmi, to znamená zámkami a krúžkami nalepenými na zuboch. Drôty, ktoré sa do týchto prvkov vkladajú, postupne tvarujú ideálny zubný oblúk a posúvajú zuby na požadované miesto.

Snímateľné strojčeky

Tieto strojčeky tlačia na čeľusť platničkami, ktoré sa opierajú o podnebie a tiež o vnútornú stranu spodnej čeľuste, čím posúvajú zuby do správnej polohy. Takéto strojčeky sa používajú pri nezávažnom, mierne chybnom postavení zubov a tiež na korigovanie hornej a dolnej čeľuste do vzájomne správnej polohy. Na dosiahnutie úspešnosti je potrebné strojček nosiť pravidelne, po dobu dvoch až štyroch rokov.

Výhody snímateľného strojčeka

Ako každý iný strojček, aj tento druh má svoje výhody a nevýhody. Medzi výhody patrí napríklad možnosť skoršieho zahájenia liečby. Predpokladá sa, že snímateľný strojček môžu dostať deti už v 7. roku života.

Keďže ide o snímateľný strojček, je možné ho vybrať pred jedlom, pri športe, ale aj počas starostlivosti o zuby. To predstavuje značné výhody v mnohých ohľadoch. Nakoniec treba poznamenať, že jeho čistenie je pomerne jednoduché oproti fixnému aparátu.

Nevýhody snímateľného strojčeka

Hlavnou nevýhodou je fakt, že môže prekážať pri rozprávaní. To môže znepríjemniť mnoho každodenných činností. Pri snímateľných aparátoch musíme byť veľmi odhodlaní, pretože sú účinné len za predpokladu, že ich budeme nosiť 16 až 20 hodín denne. Ako už bolo spomenuté, nie sú určené na závažné vady, ale skôr na korekciu predsunutých či mliečnych zubov, alebo na korekciu zmiešaného chrupu.

Fixné strojčeky

V tomto prípade sa upevňujú drôtiky, ktoré sa individuálne prispôsobujú chybnému postaveniu v ústach pomocou tzv. brekiet. Takýto typ strojčeka sa často používa na korekciu trvalého chrupu a zvyčajne je potrebné ho nosiť najviac dva alebo tri roky, v prípade extrémne chybného postavenia zubov alebo čeľustí aj dlhšie.

Výhody fixného strojčeka

Hlavnou prednosťou tohto typu strojčeka je to, že ho môžeme použiť aj na komplikovanejšie diagnózy. Zároveň ho lekári môžu nastaviť presnejšie, čo môže priniesť oveľa lepšie výsledky a spokojnosť pacienta. Pokiaľ budeme dodržiavať všetky pokyny lekára aj s následnou liečbou, výsledky, ktoré zabezpečil tento strojček, budú trvalé.

Nevýhody fixného strojčeka

Kovové brekety sú viditeľné, a to môže byť pre niekoho estetický problém. Zo začiatku liečby môžeme pociťovať bolesť a taktiež mať problémy s rozprávaním. Ale ako sa hovorí, nič netrvá večne.

Keďže je tento strojček pevne umiestnený na našich zuboch, čistenie je oveľa náročnejšie. Dôležité je riadiť sa pokynmi lekára a umývať si zuby tak často, ako nám lekár odporučil. Nesprávne čistenie zubov počas liečby strojčekom sa môže negatívne odzrkadliť na celkovom stave chrupu.

Neviditeľné strojčeky

Pri vnútorných či lingválnych strojčekoch sa zámky či brekety lepia na vnútornú stranu zubov, preto sú takmer neviditeľné. Táto metóda je určená na korekciu viacerých porúch, napr. skríženého zhryzu alebo predhryzu, pričom strojček je potrebné nosiť pod dobu 12 až 24 mesiacov.

Výhody neviditeľného strojčeka

Už ako vyplýva z názvu, nikto sa nemusí báť o estetickú stránku. Keďže sú brekety umiestnené vo vnútornej strane zubov, neviditeľné strojčeky na zuby sú naozaj neviditeľné. A jeho neviditeľnosť vôbec neovplyvňuje efektivitu, právne naopak. Jeho umiestnenie poskytuje aj výhody v podobe samočistenia pomocou jazyka a slín.

Nevýhody neviditeľného strojčeka

Zo začiatku sú zasa možné problémy s rozprávaním, ale tak s tým už musíme pri strojčekoch rátať. Neviditeľné strojčeky sú na trhu novšie, a preto je ich cena vyššia. Pri ich výbere si budeme musiet siahnuť hlbšie do vrecka. Ich cenu môže ovplyvňovať aj to, že pri ich vyvinutí je potrebné väčšie úsilie ako pri fixnom strojčeku.

Technika priehľadných fólií

V prípade tejto metódy sa zuby do správnej polohy nenápadne upravujú pomocou takmer neviditeľných zubných dláh. V priebehu času sa dlahy pomocou moderných 3D počítačových metód viackrát menia a upravujú. Priesvitnými dlahami sa obvykle upravujú mierne až stredne závažné vady v trvalom chrupe, v závislosti od typu sa nimi môžu liečiť aj závažné poruchy chrupu. Priemerná dĺžka liečby je 12 až 24 mesiacov.

Výhody priehľadných fólií

Fólie sú opticky takmer neviditeľné, takže sa nemusíme báť o estetickú stránku. Fólie nie sú fixné, takže si ich môžeme dať dolu pri jedení aj ústnej hygiene. Dlahy sú korigované pomocou digitálneho systému, čo môže znamenať väčšiu presnosť a lepšiu tvarovateľnosť v čase.

Nevýhody priehľadných fólií

Ak chceme, aby boli fólie účinné, mali by sme ich nosiť aspoň 21 až 22 hodín denne. Zo začiatku sa to môže zdať ako veľa, ale ak sme odhodlaní mať dokonalý chrup, je to len maličkosť, na ktorú si rýchlo zvykneme. Tieto neviditeľné fólie ale nie sú vhodné na každú diagnózu, preto je dôležité počúvať lekára a nechať si poradiť.

Ako sa starať o strojčeky?

S nosením strojčeka prichádza aj určitá zodpovednosť. Ak sa nebudeme o svoje zuby starať a dodržiavať pravidelnú hygienu, budeme musieť riešiť kazy alebo biele škvrny na zuboch, ktorým by sme sa v opačnom prípade mohli vyhnúť. Hygiena je dôležitá vždy, ale o každý strojček je potrebné sa starať trochu inou technikou.

Zaujímavosť: Zubný kaz nemusí vznikať len nedostatočným čistením zubov. Niektoré ochorenia môžu ovplyvňovať celkové zdravie ústnej dutiny a zvyšovať riziko zubného kazu. Takýmto ochorením je napríklad aj cukrovka. Viete, ako môže vplývať cukrovka na zdravie zubov?

Starostlivosť o fixný aparát

Po nasadení strojčeka je zub rozdelený na 2 polovice. Mali by sme si vyčistiť jednak hornú polovicu zubu od zámku ku krčku a rovnako tú spodnú. Potom ostáva ešte dbať na okolie samotného zámočku.

Správne si zuby vyčistíme tak, že nakloníme kefku o 45 stupňov tak, aby štetiny smerovali ku krčku. Polovica štetín by mala byť na zube a polovica na ďasne. Krúživými pohybmi s minimálnym tlakom vyčistíme všetky zuby. Rovnakým spôsobom čistíme aj dolnú polovicu zubu.

Pri fixných aparátoch sa odporúča aj medzizubná kefka. Môžeme použiť o niečo väčšiu veľkosť, aby sme vyčistili okraje zámku a priestor medzi drôtom a zubom. Vhod určite príde aj jednozväzková kefka, ktorou môžeme dočistiť ťažko prístupné miesta. Určite je vhodné spomenúť, že existuje kefka určená špeciálne na čistenie fixného aparátu so žliabkom v strede, avšak s kefkou konvenčného tvaru dosiahneme to isté.

Starostlivosť o snímateľný aparát

Prečo sa starať o zdravie zubov pri nosení strojčeka je otázka, na ktorú snáď každý nájde vhodnú odpoveď. Večerné čistenie zubov sa stáva ešte dôležitejšie ako predtým. Cez noc sa netvoria sliny, ktoré pôsobia proti množeniu baktérii v ústach. Mnohí spia s otvorenými ústami, čo rovnako vysušuje ústnu dutinu, a tým prispieva ku vzniku kazu. Ak sa v našej výbave ešte nenachádza medzizubná alebo jednozväzková kefka, určite by sme ju aj v tomto prípade mali zvážiť.

Zubný kameň na strojčeku

Na drsných plochách sa môže časom vytvoriť zubný kameň, ktorý sa môže dostať do oceľových častí aparátu, a tak ho znefunkčniť. Aparát by mal byť buď v ústach alebo vo vode, pretože materiál na suchu pracuje a mení tvar. Nemali by sme rovnako zabúdať na pravidelné čistenie aparátu. Pre dezinfekciu a odstránenie pachu môžeme použiť dezinfekčné tablety pre zubné náhrady.

Starostlivosť o neviditeľné strojčeky a fólie

Aby neviditeľný strojček zostal neviditeľný, mali by sme ho aspoň 2 krát denne vyčistiť. Na to najlepšie poslúži vyčlenená zubná kefka. Ak by sa nám nepodarilo týmto spôsobom dostatočne vyčistiť strojček, môžeme použiť kefku na protézy, ktorá má dlhšie štetiny. Aparát umývame pod studenou vodou, nikdy nie pod teplou. Vplyvom vyššej teploty by sa materiál mohol ľahko deformovať.

V zubnej paste sa nachádzajú drsné abrazívne častice, ktoré by mohli vytvoriť v materiále miniatúrne ryhy. Naopak výborne poslúžia dezinfekčné tablety, ktoré sú oveľa šetrnejšie a zanechávajú na strojčeku príjemnú vôňu.

Zachovanie priehľadnosti

Niektoré jedlá a nápoje môžu zanechávať pigmenty, čím znižujú priehľadnosť aparátu. Aparát by sme si teda pred jedlom mali dať von z úst. Ide napríklad o kávu, indické kari, čaje a rôzne druhy ovocia a zeleniny.

Na rozdiel od fixného aparátu sa preto nemusíme obmedzovať v tom, čo nám chutí. Po každom jedle je potrebné si vyčistiť zuby. Jednak je to prevencia proti vzniku kazov a ďalej sa zbavíme zvyškov jedla, ktoré by strojček mohli zafarbiť.

Aj fajčenie môže ovplyvňovať priehľadnosť. Obmedziť fajčenie je v tomto prípade ideálne. Dym zafarbuje materiál, ktorý rýchlo stráca svoju priehľadnosť.

Po odstránení strojčeka na zuby

Po sňatí strojčeka by mali byť zuby zarovnané v správnom postavení a zhryze. Ale z pohľadu odborníka nie je ešte koniec, nastáva pasívna fáza liečby, kedy dochádza k stabilizácii dosiahnutého stavu.

Naše zuby majú totiž počas života tendenciu neustále sa hýbať, prispôsobovať vplyvu prostredia a vracať sa do pôvodnej polohy. Retenčná udržiavacia fáza môže byť veľmi dlhá. Najčastejšie trvá 6 mesiacov až 2 roky, u niektorých pacientov môže byť dokonca celoživotná. Neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o zuby po sňatí strojčeka je dochádzanie na preventívne prehliadky k zubnému lekárovi dvakrát za rok a minimálne v rovnakom intervale podstúpenia profesionálnej dentálnej hygieny.

Snímateľné aparáty slúžia po sňatí fixných strojčekov na udržanie vyrovnaných zubov na svojom mieste. Samotný snímací aparát je potrebné pravidelne a dôkladne čistiť. Nemenej dôležité je pravidelne čistiť a dezinfikovať plastový ochranný úložný box.

Retainer

Drôtený retainer sa najčastejšie uplatňuje pri dolných predných zuboch, menej častejšie pri horných predných zuboch. Ide o nenápadný splietaný tenký drôtik, ktorý sa pomocou špeciálneho lepidla nalepí z vnútornej strany na zuby.

Jeho veľkou výhodou je, že si ho nemôžeme vybrať a nezabudneme si ho tak zase nasadiť, zaisťuje preto veľmi efektívnu a dlhodobú stabilitu výsledkov ortodontickej liečby.

Jeho nevýhodou je však nutnosť výborného čistenia, aby sa okolo drôtika neusadzoval zubný povlak, nevznikal zubný kameň a zápal ďasien, alebo dokonca zubný kaz. Môže dôjsť aj k odlepeniu drôtika, napríklad len z jedného zuba, ktorý si vôbec nemusíme všimnúť. Potom sa zuby opäť môžu pohnúť.

Zuby spojené drôteným retainerom nemožno čistiť zubnou niťou. Jej alternatívou je tzv. superfloss, ktorý pri zavádzaní do medzizubného priestoru neprechádza cez bod dotyku zubov. Vystuženým zavádzacím koncom sa prevlečie priamo do medzizubného priestoru, ako keď navliekame niť do ihly.

Záver

Strojčeky na zuby môžeme dostať v rôznych vyhotoveniach. Poznáme snímateľné, fixné a pre tých, ktorí sa boja o estetickú stránku, existujú aj neviditeľné. Lekár určí, aké vady sa nachádzajú v ústnej dutine a na základe toho zvolí vhodný typ aparátu.

Pri nosení strojčeka je obzvlášť dôležitá hygiena. Pravidelne by sme si mali čistiť zuby, ale aj aparát, aby bola liečba čo najviac efektívna. Naše pomôcky na čistenie sa môžu značne rozšíriť o medzizubnú kefku, superfloss alebo ústnu sprchu.

Liečba môže trvať rôzne dlho, ale dôležité je zachovať trpezlivosť, počúvať svojho lekára a dodržiavať hygienické zásady. Potom už len uvidíme trvalé výsledky.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s: Michal Horváth, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov