Úvod Problémy v rodine Sezónne alergie – ako udržať ich symptómy pod kontrolou

Sezónne alergie – ako udržať ich symptómy pod kontrolou

272
0
ZDIEĽAŤ
Sezónne alergie - ako udržať ich symptómy pod kontrolou

Poznajú to mnohí – v čase, keď sa iní tešia z rozkvitnutej prírody a vôní v ovzduší, oni trpia slziacimi očami, opuchmi, kýchaním, kašľaním… Sezónne alergie sa nevyhýbajú dospelým ani deťom a môžu sa stať naozaj nepríjemným a ťažko zvládnuteľným spoločníkom v živote.

Žiadny rodič nechce vidieť svoje dieťa trpieť. No pred alergiou ich ochránime naozaj ťažko.  Alergia si nevyberá, môže sa vyvinúť u každého, ale častejšie sa vyskytuje u detí z rodín s alergiou v anamnéze.

Keďže je pre rodičov nemožné kontrolovať absolútne všetko, čomu je ich dieťa vystavené alebo čo zje, včasná identifikácia detských alergií a ich príznakov môže zlepšiť kvalitu života dieťaťa a znížiť počet jeho zameškaných dní v škole.

Čo sú sezónne alergie?

Sezónna alergia je známa aj ako alergická rinitída alebo senná nádcha. Príznaky sezónnej alergie sa vyskytujú v určitých obdobiach roka, zvyčajne, keď stromy, trávy a buriny uvoľňujú do vzduchu drobné peľové častice, ktoré sa dostanú do očí, nosa alebo hrdla, čím sa následne spustí alergická reakcia.

Alergia má svoju sezónu zväčša koncom jari a vrcholí v letných mesiacoch a na jeseň. Bežným vinníkom rozbehnutej alergie na jar je peľ kvetov a stromov. Ľudia môžu byť alergickí na jeden alebo viac druhov peľu. To, na ktorý typ peľu ste alergický sa spozná podľa toho, kedy sa objavia príznaky.

Alergia sa v jednom roku môže vyvinúť aj u dieťaťa, ktoré ho predtým nikdy nemalo. Problémy s alergiami sa môžu spustiť takmer v každom veku.

Alergia na peľ (senná nádcha)

Alergia na peľ je v našich končinách najčastejším alergickým ochorením. Postihnutí reagujú na jeden alebo viac druhov peľu, najčastejšie na trávy. Predispozícia na peľovú alergiu je často dedičná. Deti so sennou nádchou majú bežne aj iné alergické stavy, ako je astma, ekzém alebo potravinová alergia.

Ďalšie alergie

Roztoče

Roztoče sú drobní škodcovia, podobní hmyzu, ktorí sa bežne vyskytujú v prachu. Žijú v posteľnej bielizni, kobercoch, čalúnení aj plyšových hračkách. Roztoče uprednostňujú teplé a vlhké priestory.

Srsť domácich zvierat

Alergie môžu spôsobovať aj malé čiastočky na koži, ktoré zhadzujú mačky, psy a iné zvieratá so srsťou alebo perím. Alergény môžu obsahovať aj moč a sliny domácich zvierat.

Potravinové alergie

Z potravín sa najčastejšie vyskytujú alergie na arašidy, mlieko, sóju alebo pšenicu a môžu trvať po celý život. Každý rodič dieťaťa s potravinovou alergiou by si mal byť vedomý možnosti anafylaxie – potenciálne život ohrozujúcej reakcie, ktorá zhoršuje dýchanie, spôsobuje náhly pokles krvného tlaku a môže dostať telo do šoku.

Z tohto dôvodu sa väčšine ľudí s potravinovými alergiami predpisuje epinefrín (adrenalín), ktorý sa podáva ihneď, ako sa objavia príznaky.

Tip: Pozrite si bezlaktózové produkty pri alergii na mlieko.

Príznaky sezónnej alergie

Mnoho príznakov alergie je podobných ako pri bežnom prechladnutí, či infekcii nosových dutín. Rozoznať alergiu od nádchy však nie je ťažké. Kým nachladnutie trvá iba niekoľko dní, alergické príznaky nezmiznú, až pokiaľ rastlina spôsobujúca alergie neprestane produkovať peľ. Medzi príznaky sezónnych alergií patrí:

  • upchatý nos alebo nádcha
  • kýchanie
  • svrbenie očí a nosa
  • svrbenie kože
  • bolesť hrdla
  • kašeľ a tmavé kruhy pod očami
  • únava a slabá koncentrácia v škole
  • nárast infekcií uší a dutín
  • nábeh na astmu
  • nepohodlie a a nedostatok spánku

Diagnóza

Diagnóza je založená na podrobnej anamnéze, kožných a krvných testoch. Podobné príznaky sa môžu vyskytnúť pri alergii na domáci prach, plesne a domáce zvieratá. Rozdiely možno identifikovať najmä v mieste a čase nástupu symptómov. Preto stojí za to dôkladne pozorovať príznaky.

Zaujímavosť: Viete, aký majú psy vplyv na alergiu?

Na zistenie toho, ktoré alergény spôsobujú symptómy, alergológovia zvyčajne robia kožné testy. Počas testovania vpichom do ruky alergológ alebo zdravotná sestra kvapne na kožu tekutiny. Takto otestuje desať a viac alergénov naraz. Potom sa počká niekoľko minút, aby sa zistilo, či sa vytvorila červená hrčka alebo opuchnutie. Ak áno, môže ísť o alergiu.

Ako minimalizovať vplyv spúšťačov sezónnych alergií?

Nájsť účinný prostriedok na zmiernenie sennej nádchy môže byť niekedy dlhoročný proces, pomôcť vám môžu nasledujúce tipy:

  1. Po príchode domov sa prezlečte, dohliadnite, aby si dieťa hneď umylo ruky a tvár a nevnieslo si tak peľ do očí či nosa.
  2. Sledujte predpoveď počasia o koncentrácii peľov v ovzduší. Ak je peľu vo vzduchu príliš veľa, radšej nevychádzajte z domu.
  3. Sušte bielizeň a odev v sušičke, pri sušení vonku sa na ne znovu môže nalepiť peľ.
  4. Kúpte sa a vlasy si umývajte každý večer. Peľ sa vonku nachytá aj do vašich vlasov.
  5. Okná v dome a aute majte zatvorené a na filtrovanie vzduchu používajte klimatizáciu.
  6. Noste slnečné okuliare, ktoré aspoň čiastočne ochránia oči pred priamym útokom peľu v ovzduší.
  7. Denne vysávajte a pravidelne čistite koberce a nábytok.
  8. Vyhnite sa cigaretovému dymu, pretože neustále dráždenie dymom zvyšuje citlivosť sliznice dýchacích ciest.
  9. Vyhnite sa koseniu trávnika alebo hrabaniu lístia.
  10. Pri upratovaní domu a záhrady noste protiprachovú masku.

Ďalšie rady, ako na alergiu:

  • Doplnky stravy zmierňujúce príznaky alergie: vitamín D3, probiotiká a prebiotiká, bromelaín, spirulina, vitamín A, zinok.
  • Vyhýbajte sa potravinám produkujúcim histamín, ako je nakladaná zelenina, údené mäso a ryby, syry, orechy, kofeín, mlieko, čokoláda, cukor, citrusy.
  • Potraviny, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky alergie: med, korenené jedlá, vývar, ananás, čerstvá zelenina, ryby, cibuľa, cesnak, zázvor, bobuľové ovocie, kel, mrkva, repu alebo sladké zemiaky.
  • Esenciálne oleje ako napríklad mentol, eukalyptus, levanduľa alebo mäta pieporná pomáhajú k uvoľneniu nosa od nádchy, zlepšujú obeh a pomáhajú pri strese. Stačí pár kvapiek do difuzéra, ktoré môžu zmierniť príznaky sennej nádchy.
  • Dbajte na dostatočný pitný režim. Dehydratácia zvyšuje zahlienenie.

Ako liečiť sezónne alergie?

Najlepším spôsobom, ako znížiť frekvenciu sennej nádchy, je zistiť, čo spôsobuje alergickú reakciu vášho dieťaťa, a následne sa snažiť vyhnúť sa kontaktu, alebo ho aspoň minimalizovať. Existuje tiež mnoho účinných liekov na alergiu, zameriavajúcich sa na špecifické príznaky, s ktorými vaše dieťa najviac zápasí.

Väčšina liekov na alergiu je v súčasnosti voľne predajná a vo všeobecnosti spadajú do kategórie perorálnych antihistaminík, nosových sprejov a očných kvapiek. Treba sa však porozprávať s lekárom o najlepších možnostiach.

Alergie a škola

Škola vášho dieťaťa by mala byť informovaná o akýchkoľvek alergiách a hovorte tiež s pedagógmi o prístupe k liekom, vrátane adrenalínu (adrenalínu) v prípade núdze.

Máte podozrenie, že vaše dieťa má alergiu? Len žiadnu paniku. Zachovajte chladnú hlavu a v prvom rade vyhľadajte alergológa, ktorý diagnózu potvrdí, alebo vyvráti. Aj život s alergiou sa dá žiť plnohodnotne a s využitím všetkých dostupných informácií a pomoci možno všetky nepríjemné aspekty sezónnej alergie významne eliminovať.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista