Asi každý majiteľ rodinného domu so šikmou strechou pozná tie obavy, ktoré prichádzajú s hojnou snehovou nádielkou. Naozaj štedrá zima dokáže na streche domu vytvoriť riadne snehové haldy, ktoré sa zo strechy naraz odlomia, zrútia sa dolu a môžu spôsobiť nečakané škody. Preto je rozumné opatriť si každú šikmú strechu snehovými lapačmi, ktoré takýmto nehodám zabránia.
Prečo je dôležité myslieť v prípade akejkoľvek šikmej strechy na inštalovanie snehových zábran? Tieto bezpečnostné zariadenia, pripevnené k povrchu pomocou špeciálnych svoriek dokážu na streche zadržať veľké množstvá snehu.
Tie sa tak ani pri bohatej nádielke nezrútia, ale stihnú sa vďaka efektívnym zachytávačom roztopiť a stekajú dolu ako roztopená voda alebo skĺznu ako malé kúsky ľadu. Snehové zábrany je vhodné inštalovať na rôzne typy striech – z krytín, či panelov.
Na čo snehové lapače slúžia
Hlavnou funkciou snehových zábran a lapačov je teda zadržiavanie snehu na streche a odvrátenie náhlej domácej lavíny. Okrem toho snehové zábrany, ktoré zachytávajú sneh na streche, zjednodušujú jej údržbu, chránia ju pred vznikom priehybov a iných deformácií.
Druhy snehových zábran
V súčasnosti nájde na trhu rôzne typy snehových zábran. Líšia sa podľa:
- dizajnu
- použitého materiálu
- nosnosti
- tvaru
- faktorov poškodenia, atď.
Niektoré zariadenia zadržiavajú všetok nahromadený sneh na streche, kým sa celkom neroztopí. Toto sú v doslovnom slova zmysle zachytávače, pretože obklopia a ohradia hmotu snehu.
Iné systémy snehových zábran umožňujú, aby sa hmota snehu posúvala po malých kúskoch po streche. Fungujú teda skôr ako akési snehové frézy.
Každý z týchto spôsobov má svoju špecifickú oblasť použitia determinovanú materiálom, konštrukciou strechy, ale aj klimatickými podmienkami. V každom prípade sú systémy snehových zábran dôležitou súčasťou správneho udržiavania fasády tak, aby vám slúžila dlhé roky.
Rúrové zachytávače snehu
Rúrové zachytávače snehu patria medzi najobľúbenejšie a najuniverzálnejšie systémy snehových zábran na súčasnom trhu. Konštruktéri aj architekti ich radi využívajú, pretože tento potrubný systém zadržiavania snehu je relatívne bezproblémový, hodí sa ku každému štýlu, konštrukcii a vzhľadu budovy.
Princíp ich fungovania spočíva v tom, že snehová vrstva sa počas topenia rozdelí na dlhé pláty, ktoré bezpečne skĺznu dole po streche.
Počas inštalácie rúrových zachytávačov snehu je potrubný systém pripevnený k spoju alebo panelu pomocou špeciálnych svoriek. Sú dostupné v akejkoľvek farbe a materiáli (oceľ, hliník, meď, mosadz).
Odborník vám poradí, či si zvoliť jednodierové zachytávače, alebo dvojdierové s nadstavbou pre druhú rúru. Pri ich inšalácii v každom prípade všetko konzultuje so statikmi, príp. klampiarmi.
Koľko vás budú snehové lapače stáť?
Cena, akú vám ukrojí ich inštalácia z vášho rozpočtu závisí od viacerých faktorov:
- dĺžka previsu
- dĺžka šikmej plochy
- výška
- typ kovovej strechy
- klimatická oblasť a pod.
Vo všeobecnosti sa odporúča montovať systémy snehových zábran zároveň s budovaním strechy, vyjde to lacnejšie. No snehové lapače sa bez problémov dajú nainštalovať aj na už hotovú strechu.
Ak ste sa už definitívne rozhodli zabezpečiť pred zimou svoju strechu snehovými lapačmi, zvážte, ktorý druh bude najvhodnejší pre vás. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, vaša strecha vám poďakuje a postaráte sa tak o maximálnu bezpečnosť členov rodiny pri ich pohybe po dvore v zime.
Ako sa starať o strechu
Systémy snehových zábran sú jedným z dôležitých spôsobov, ako udržiavať bezpečný svoj dvor, ale aj strechu. Prečo je dôležitá pravidelná starostlivosť o strechu a ako na ňu?
Tak, ako všetky súčasti vašej nehnuteľnosti potrebujú dôkladnú údržbu, ani vaša strecha nie je výnimkou. Ak jej doprajete dostatočnú a správnu starostlivosť, výsledkom bude spoľahlivosť, bezpečnosť a dlhá životnosť. V dome si môžete dovoliť hocijaké nedokonalosti, no mať nedokonalú strechu? Bez nej to skrátka nejde.
Na to, aby sa vám vo vašom dome dobre bývalo, musí vám vaša strecha zabezpečiť dokonalú ochranu pred všetkými živlami a vrtochmi počasia. Nemal by ju len tak ľahko načať vietor, búrky, prudké dažde, sneh. Aby ste si boli istí, že strecha bude spoľahlivo slúžiť aj v nasledujúcich rokoch, treba ju pravidelne kontrolovať.
Čo všetko treba na vašej streche kontrolovať
Je toho určite veľa, čo by ste nemali zanedbať. V dokonalom stave by mal byť povrch strechy (bez nečistôt či náletovej zelene), nátery, stav spojov, hydroizolačné vrstvy, tmelené špáry, oplechovanie, nadstrešné konštrukcie atď. Ak všetkým týmto prvkom na streche budete venovať náležitú pozornosť, môžete predísť mnohým škodám, či potrebám rozsiahlych rekonštrukcií.
Tip: Poraďte sa s odborníkmi ohľadom financovania rekonštrukčných prác na dome.
A ako často si údržbu vaša strecha vyžaduje? Každá zložka strechy sa vyžaduje inú intenzitu starostlivosti, niektoré potrebujú kontrolu raz za rok, iné aj častejšie. Každopádne je najvhodnejším časom na revíziu strechy a všetkých častí obdobie pred príchodom zimy, kedy bude pravdepodobne skúšaná najväčšou záťažou.
Presakovanie vody, korózia, odlupovanie, poškodenie kotevných prvkov, praskliny a bublinky na povrchu, posunuté škridle či panely – to všetko sú varovné signály, ktoré vám hovoria „volaj odborníka”. Mnohým z týchto nepríjemností sa vyhnete, keď budete strechu pravidelne kontrolovať a čistiť ju.
Alexandra Tinková, obsahový a SEO špecialista