Umyť auto zvonku je vďaka automatickým autoumyvárňam jednoduché. Skutoční milovníci motorov karosériu umývajú ručne a užívajú si každú kvapku vody po dopade na lak. Ale čo interiér vozidla? Na ten muži často zabúdajú. Zväčša zostane čistenie interiéru automobilu na ženách. Poradíme vám, ako postupovať, aby ste pri čistení interiéru na nič nezabudli.
1. Sedačky a poťahy
Na prvý pohľad do očí udrú znečistené sedačky resp. poťahy na sedačkách. V aute často jeme i pijeme, takže sedačky dostávajú poriadne zabrať. Pri čistení sedačiek začnite najskôr hrubými nečistotami. Povyťahujte zo záhybov papieriky. Povysávajte z povrchu sedačiek omrvinky a prach. Ak máte na sedadlách textilné poťahy, vyperte ich v práčke. V opačnom prípade používajte prípravky na daný typ znečistenia. Kožené poťahy ošetrite impregnáciou. Impregnáciu si zaslúži aj najlacnejšie pneumatiky či kožený volant.
2. Koberce a koberčeky
Na vysávanie kobercov vo vozidle použite vysávač s vysokým výkonom. Drobné čiastočky štrku, piesok a prach obyčajný vysávač nedokáže nasať. Niekedy zostanú na kobercoch škvrny, ktoré musíte prácne vyčistiť kefkou a mydlovou vodou. Gumové koberčeky umyte tlakovou hadicou presne tak ako umývate letné a zimné pneumatiky. Koberčeky nie sú drahé ako hliníkové disky, takže ak sa vám zdá, že sú opotrebované, radšej ich vymeňte.
3. Vnútorné sklá
Pri čistení skiel nezabudnite ani na vyčistenie spätného zrkadla. Všetky sklá zbavte mastných škvŕn a následne ich vyleštite. Na škodu nie je použiť prípravky, ktoré bránia zrážaniu vody na skle. Vyhnete sa tak zahmlievaniu a roseniu okien. Na umývanie každej časti vozidla používajte osobitnú handričku. Vyhnete sa tak tvoreniu škvŕn od čistiacich prostriedkov.
4. Prístrojová doska
Súčasťou čistenie prístrojovej dosky je aj starostlivosť o volant. Na volante sa usádzajú prachové častice i baktérie. Prístrojová doska sa najlepšie čistí rukavicou vyrobenou z mikrovlákna. Vďaka natiahnutiu handričky na ruku sa lepšie dostanete do všetkých záhybov a uhlov. Prístrojové dosky sú vyrobené z plastu, čo znamená, že sa najlepšie čistia prípravkami bez silikónov. Vyberte si prípravok s arómou, ktorá prevonia celý interiér. Zakúpiť sa dajú špeciálne vlhčené utierky na plasty.
5. Vnútorná časť dvierok
Na dvierkach sa dokáže udržiavať vlhkosť, a preto nezabudnite na čistenie čalúnenia dverí. Na plastové časti dvierok použite prípravky, s ktorými ste umyli a vyleštili prístrojovú dosku. Na textilnú časť dverí použite čistiacu penu, ktorú do štruktúry materiálu zapracujete kefkou. Čistiacu penu nechajte niekoľko minút pôsobiť a zvyšok utrite navlhčenou hubkou.