Úvod Zaujímavosti Popolcová streda, popolec a začiatok pôstneho obdobia

Popolcová streda, popolec a začiatok pôstneho obdobia

454
0
ZDIEĽAŤ
Popolcová streda, popolec a začiatok pôstneho obdobia
Popolcová streda, popolec a začiatok pôstneho obdobia

Ide o stredu, ktorá je prezývaná aj škaredá a v liturgickom kalendári pripadá na 40.deň pred sviatkami Veľkej noci , nezapočítavajú sa tam nedele( v skutočnosti je tých dní až 46) Do tejto stredy 2.3.2022 trvajú fašiangy (obdobie zábavy , plesov, karnevalov) Po Popolcovej strede nastáva čas útlmu od zábav a tiež je to obdobie pôstu a očisťovania tela aj psychiky.

Z pohľadu kresťanstva je Popolcová streda  a celý pôst medzníkom medzi obdobím cez rok a sviatkami Veľkej noci , kedy podľa viery a tradície Cirkvi zomrel Ježiš Kristus (Boh aj človek v jednej osobe), bol pochovaný a vstal z mŕtvych na tretí deň ( Veľký piatok, Biela sobota ,Veľkonočná nedeľa).

Popolcová streda- (po získaní popola spálením minuloročných bahniatok), sú veriaci poznačený znakom kríža na čele popolom zmiešaným so svätenou vodou. Blízkovýchodná tradícia hovorí o „sypaní si popola na hlavu“, ktoré znakom, že sa veriaci chce zmeniť a zmieriť s Bohom a konať pokánie. Slová kňaza pri poznačení popolom : „Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš“/  „Kajajte sa verte Evanjelium.“ Tento deň je prísny pôst, nesmie sa jesť mäso (nemožno ho nahradiť , žiadnym iným skutkom pokánia), dosýta sa najesť iba raz za deň, dve maličké jedlá k tomu, viaže zdravých veriacich od 14 rokov do 60 rokov (netýka sa malých detí, starých ľudí alebo chorých). Druhým veľkým dňom pôstu –Veľký piatok- jediný deň kedy sa na celom svete neslúži sv. omša- vykonáva ju sám Ježiš , krvavým spôsobom, svojou krížovou cestou, umučením a vyliatím Sv. Krvi za spásu všetkých ľudí.

Pôst

Pod týmto pojmom si veľa ľudí predstaví , odriekanie si jedla , mäsa, zábavy, požívať jedlo v skromnosti- to pozná väčšina ľudí , nielen veriacich.

Jeho podstatou je metanoia zmena zmýšľania , obrátenie svojej mysle , rozumu a psychiky na podstatnejšie veci ako je prepchaté a plné brucho. A sa človek postí správne, tak to do jeho života prinesie zmenu, očistenie sa od nánosov všeličoho , čo pozbierali sme počas zvyšku roka.

Ak chceme ,aby mal pôst účinok, musíme sa dobrovoľne zrieknuť niečoho, čo obetujeme na pomyselnom oltári svojej zmeny. V pôste nemusí ísť klasicky spôsob , obmedzenie mäsa, sladkostí, zmenšenie porcie jedla, prípadne ubratie jedného jedla a pod.

Môže to byť aj úplne iný typ pôstu, ako sme boli doteraz zvyknutý. Zásadou je zrieknuť sa na istú dobu niečoho , bez čoho by sme s nevedeli predstaviť svoj život ,a je to pre nás skutočným seba zapretím a teda nám to ,môže pomôcť prehodnotiť spôsob , akým si rozdeľujeme napr. čas pre prácu, oddych, rodinu alebo priateľov. Čas je totiž pre nás ľudí najdrahšia a najvzácnejšia komodita , za , ktorú by sme mali byť vďačný Bohu( u veriacich) alebo osudu( u neveriacich alebo inak zmýšľajúcich ľudí, alternatívne smery…)

Veľa ľuďom môže pôst od televízie, Facebooku, počítačových hier, internetu ,alkoholu, cigariet(aj elektronických), nakupovania alebo od hocijakej závislosti (materiálnej alebo nemateriálnej) pomôcť postupne sa zbaviť zlých návykov alebo rozhodnutí.

Predsavzatia na pôst sa robia väčšinou podobne ,ako tie na začiatku kalendárneho roka. Nič netreba preháňať a radšej jedno , dve predsavzatia splniteľné ako 10 nereálnych ( to potom frustruje a spôsobí, že sa nepustíme ,ani do tých ,na ktoré máme možnosť reálne alebo čiastočne reálne ich splniť).

Pôst- ako obeta

Ak si dobrovoľne niečo odoprieme a čas , ktorý by sme minuli na tú konkrétnu vec venujeme niekomu/ niečomu inému , nájde to v našich očiach cenu zlata. Pomoc a čas venovaný/ darovaný niekomu kto to potrebuje, je dobrým spôsobom ako zmeniť pocit zrieknutia sa niečoho, na pocit obdarovania druhého. Môže sa namiesto smútku zo zrieknutia sa , priniesť radosť z obdarovania niekoho, na kom nám záleží/ alebo obdarovanie neznámeho na ktorom vidíme /nevidíme radosť, ale nás to hreje.

Darovať z nadbytku alebo darovať aj keď mi sami nemáme toľko

Darovanie z nadbytku / darovanie zrieknutím sa niečoho prináša pocit spolupatričnosti a pomoci tým, ktorý sú na tom horšie/ približne rovnako ako my. Ak danú vec nepotrebujeme alebo ju nepoužívame je na čase posunúť ju niekomu kto ju potrebuje( nemôže si ju dovoliť) alebo s ňou urobiť len radosť…

Pozitívne účinky obmedzenia stravy majú vplyv na ľudské  zdravie no nič netreba preháňať , a už vôbec nie hladovať. Počas pôstneho obdobia kedy dávame telu rozmanitú stravu, ale s obsahom iných druhov potravín , dochádza po istom čase k úprave trávenia, zrýchleniu metabolizmu a tiež pravidelnému vyprázdňovaniu , a tým k vyčisteniu čriev od nánosov nahromadených počas zvyšku roka. Organizmus si počas pôstu oddýchne od ťažkých jedál, sladkostí a alkoholu a tiež táto striedmosť v strave pomáha budovať lepšiu imunitu.

Pôst nerovná sa hlad

Ak by niekto chcel sa pomocou hladovania dostať k vysnívanej postave, ale môžete si spôsobiť zdravotné aj psychické problémy. Existuje možnosť prerušovaného hladovania , kedy menšiu časť dňa jete a väčšiu hladujete 12-16 hod.) Mierne hladovanie kombinované s ľahkou a vyváženou stravou je veľmi prospešné a spomaľuje starnutie a regeneruje vnútorné orgány. Tento typ stravovania , nie je pre každého, preto je dôležité navštíviť lekára pred každým rozhodnutím o zmene zdravotného štýlu alebo pôstu. Je potrebné zvážiť, či netrpíte chronickým ochorením(vysoký tlak , cukrovka), prípadne je vaše telo náročné na zvýšený prísun živín (tehotenstvo, dojčenie), ste dieťa alebo mladistvý do 18 rokov. Pozor na zachádzanie do extrémov.

Určite ste na sebe alebo na svojich deťoch postrehli , že keď sú choré tak trpia nechutenstvom. Tu pomáha tiež striedmosť, lebo počas trávenia je tiež prítomná imunita , nakoľko je to pre organizmus „cudzie teleso“ tak ho treba preskúmať , či nám neuškodí. Je zamestnaná trávením, preto sa imunita ako vnútorný policajt zaoberá jednou vecou(trávenie ťažkého jedla trvá dlho) a potom nemôže sledovať, či sa nedostali do tela baktérie /vírusy a nerobia šarapatu.

Prospech pôstu pre naše zdravie

  1. Zbavuje telo škodlivín , ktoré sa ukladajú v tkanivách a orgánoch
  2. Osviežuje, vypína pleť, unavená pokožka získa zdravú farbu
  3. Zmenšuje závislosť na škodlivých cukroch- sladkostiach- prestávajú chutiť, prípadne sa vo veľkom zmenší ich spotreba
  4. Zlepšuje trávenie
  5. Obnovuje koncentráciu a pamäť
  6. Zvyšuje výkonnosť pri fyzickej námahe alebo športe
  7. Pomáha chudnúť zdravo a bez jo-jo efektu
  8. Liek na tráviace ťažkosti a chorobách látkovej výmeny

Postiť sa treba s rozumom a počúvať svoje telo. Ono vždy vyšle signál kedy je preťažené , alebo ešte niečo zvládne pomocou použitia vôle a rozhodnutia o prekonaní hladu. Pitný režim je pri pôst veľmi dôležitý, aby nedošlo k dehydratácii a kolapsu organizmu…

Bc. Ľubica Bombalová