V minulosti boli ochranou proti lastovičkám len podomácky vyrobené plašiče, ktoré mali nízku účinnosť a tiež životnosť. Iste si všetci pamätáte balkóny ozdobené rozstrihanými igelitovými taškami alebo alobalom. Napriek týmto pomôckam mali ľudia terasy plné výkalov a ich bielizeň vyzerala ako srsť dalmatínca. Dnes už nemusíte proti lastovičkám bojovať vlastnými silami. Kúpiť sa dajú rôzne pomôcky, ktoré sú ako ochrana proti lastovičkám účinné a humánne.
Lastovičky sa dokážu zahniezdiť úplne všade
Lastovička obyčajná je operenec, ktorý sa zo zimovísk na územia Slovenska vracia pravidelne každý rok v priebehu marca až apríla. Po prílete začne stavať hniezda pre svoje mláďatá. Práve hniezda sú tŕňom v oku nejedného majiteľa domu či bytu. Lastovičkám je jedno, kde si svoje hniezdo postavia. Ak sa im nejaké miesto zapáči, je veľmi ťažké ich od stavby odradiť. Niekedy sa vám môže zdať, že lastovičky na čas odleteli a následne sa po niekoľkých dňoch vrátia. Pozor na to, keď lastovičky postavia kompletné hniezdo. Nesmiete ho zhadzovať, lebo sa v ňom môžu nachádzať mláďatá. Zároveň je zhodenie lastovičieho hniezda protizákonné. V prípade, že by vás sused nahlásil, hrozí vám pokuta vo výške 9958 €. Výnimkou je zhadzovanie hniezd pod dozorom Štátnej ochrany zvierat. Príčina je smutná. Lastovičiek u nás ubudlo za posledných 10 rokov až 25 000 párov.
Humánne plašenie lastovičiek
Napriek všetkým uvedeným faktom iste nechcete, aby vám lastovičky robili spoločnosť od jari až do jesene. Preto sa snažte zabrániť chuti lastovičiek si postaviť hniezdo práve pri vašom dome. Poradíme vám tri spôsoby odpudenia lastovičiek, vďaka ktorým sa ich prítomnosti nemusíte obávať.
Plašiče lastovičiek a iných vtákov
Nielen lastovičky dokážu pri dome narobiť neporiadok. Podobne nepríjemná je prítomnosť holubov. Proti operencom všetkých druhov zaberajú odpudzovače vtákov. Existuje veľa elektrických prístrojov v rôznej cenovej hladine, ktoré sa zapájajú do elektrickej zásuvky alebo fungujú na batérie. Jedným z týchto prístrojov je odpudzovač KEMO M071N 8 až 40 kHz. Kemo plašič je možné zapojiť do akéhokoľvek zdroja napätia. Po spustení produkujte agresívne ultrazvukové vlny nepríjemné pre všetky vtáky a dokonca aj pre hlodavce a hmyz. Spomenúť musíme obľúbený prístroj Deramax-Bird fungujúci na princípe vysielania ultrazvukových signálov s premenlivým kmitočtom s rôznou intenzitou. Tento systém je zárukou, že si na zvuk vtáci nezvyknú a signál im bude vždy nepríjemný.
Mechanické ochrany proti stavbe hniezd
Možnosťou, ako zabrániť stavbe hniezd na fasáde alebo balkóne, sú mechanické ochrany. Stop hniezdo ochráni požadované miesto bez estetickej straty. Ide o transparentnú fóliu, ktorá sa nalepí na fasádu a zabráni lastovičkám v stavbe hniezda. Stop hniezdo sa vyrába tiež v prevedení Ema, ktoré má podobu transparentných ostňov. Možnosťou je aj aplikácia ochrannej siete proti vtákom.
Prirodzení nepriatelia vo forme makety
V prípade, že sa vám ani jedna z možností ochrany proti lastovičkám nepozdáva, môžete si na balkón alebo parapetnú dosku umiestniť makety dravcov. Okrem makiet účinkujú aj antikolízne nálepky na okno.