Končí váš paplón na zemi, pretože vám jej pod ním teplo? Alebo naopak sa trasiete od zimy? Paplón vie značne ovplyvniť to, ako sa v posteli cítite. Niektoré paplóny dokážu priam pohladiť a iné sú záťažou. Ako vybrať super paplón, ktorý zahreje a neprekáža?
Zababušení od hlavy po päty
Paplón podobne ako matrac musí byť tak veľký, aby vás zakryl od hlavy až po päty. Znamená to, že príliš vysokí ľudia musia kúpiť predĺženú verziu paplónov. Ostatným bude stačiť štandardná veľkosť v šírke 135 a dĺžke 200 cm. Keď sa prikryjete, nemala by vám prikrývky prekážať. Musíte cítiť jej ľahkosť, priedušnosť, ale tiež teplotný komfort.
Nezabúdajte na pranie paplónov
U paplónov a vankúšov platí, že pre príjemné pocity v posteli ich musíte pravidelne udržiavať. Do paplóna sa uvoľňuje pot i šupiny z kože. Preto paplóny po letnej a zimnej sezóne operte t.j. každého pol roka. Pri praní nastavte teplotu na 60 stupňov. Ako ochranu pred tvorbou roztočov a usádzaniu prachu odporúčame paplóny vykladať občas na balkón. Roztoče totiž nemajú radi slnko a ani nízke teploty.
Celoročné a sezónne paplóny
Pri kúpe paplóna máte na výber tri druhy – celoročný, letný a zimný. Lepšie je kúpiť dve prikrývky na leto a zimu, ale i celoročný paplón môže byť v poriadku, ak vsadíte na kvalitu. Celoročné paplóny sú vyrobené z takého materiálu, ktorý dokáže regulovať teplotu na základe vonkajších faktorov. Pozor na to, že celoročné paplóny nie sú silno hrejivé, takže príliš zimomravým ľuďom nebudú stačiť. Všetky typy lôžkovín kúpite v predajniach materasso matrace.
Paplóny a materiály
Paplóny i vankúše sa vyrábajú zo syntetických alebo prírodných materiálov. Prírodné neprichádzajú do úvahy u ľudí, ktorí sú náchylní na alergické ochorenia. Medzi najviac používané prírodné materiály patria perie a páperie. Tieto materiály príjemné hrejú a sú jemné na dotyk. Výnimku pre alergikov tvoria prírodné materiály ako bambus a bavlna, ktoré nedráždia.
Variantom pre každého sú syntetické materiály resp. umelé vlákna. Paplóny z umelých vlákien sú cenovo dostupné. Majú dobré tepelné vlastnosti a jednoducho sa udržiavajú. Vydržia dlho bez toho, aby menili tvar alebo tvorili hrudky. Na tele ich takmer necítite vďaka nízkej gramáži. Ich jedinou nevýhodou je, že viac pohlcujú vlhkosť.