Úvod Rodina Nepublikované pravidlá správania, ktoré by mal ovládať každý človek

Nepublikované pravidlá správania, ktoré by mal ovládať každý človek

598
0
ZDIEĽAŤ
Nepublikované pravidlá správania, ktoré by mal ovládať každý človek
Nepublikované pravidlá správania, ktoré by mal ovládať každý človek

Veľa sa hovorí o takzvaných nepísaných pravidlách, ktoré síce nikto nespísal a v žiadnej knihe nepublikoval, no i tak je dôležité ich vedieť. Hoci žiaden oficiálny trest za ich nedodržanie neexistuje no, ľudia si o vás pomyslia svoje, že ste nevychovaný alebo arogantný hlupák. Možno si vyslúžite od okoloidúcich respektíve ľudí čo vás pri takomto prehrešku videli si poťuká po čele alebo vám na rovinu povie , že ste nevychovaný.

Uvedieme si príklady nepísaných pravidiel slušnosti

  1. Neponúkaj cudzie telefónne číslo tretej osobe bez dovolenia

Isto by sa ani nám samým nepáčilo , keby naše súkromné telefónne číslo , ktoré nám ako kamarátom , kolegom, priateľom bolo zverené v rámci vzájomného vzťahu dal neznámemu človeku na počkanie, len preto že by to bolo super, keby sa zoznámili, lebo je ten náš kamarát dlho sám a stretli sme skvelú babu , ktorá by sa k nemu hodila. Prípadne sme stretli alebo poznáme človeka, ktorý je dobrý v nejakom biznise a chceme pomôcť nájsť prácu niekomu tak dáme číslo potencionálnemu zamestnávateľovi, aby ho kontaktoval a možno z toho bude dobrá práca.  Prípadne sa môže stať aj to , že toto danie čísla sa stane pre nášho kamaráta nebezpečným, napríklad , že bude vystavený nátlaku, šikane , vyhrážaniu alebo sústavnému obťažovaniu hovormi /sms/ e-mailami a pod. Môže to skončiť až trestným činom/priestupkom. Nepísané pravidlo znie- nedávaj číslo svojho kamaráta nikomu cudziemu bez povolenia / prípadného poverenia poskytnutia čísla tej a tej osobe /prípadne ak sme ho poskytli bez súhlasu – informovanie o tom , že bude týmto a týmto človekom (meno a priezvisko, telefónne číslo osoby, ktorá ho bude kontaktovať ) kontaktovaný kvôli pracovnej ponuke/ možnému vzťahu.

  1. Nekráčajte v skupine ľudí – priateľov /rodiny tak, aby ste zaberali celý chodník- nechajte priestor na prípadne obídenie / vyhnutie sa

Predstavte si situáciu veľmi sa ponáhľate domov , aby ste stihli po 10-12 hodinách v práci ísť vyvenčiť psa , aby sa vám doma nevyšpinil, stretnete skupinku vyslovene arogantných výrastkov so slúchadlami na ušiach, prípadne bicykloch /kolobežkách roztiahnutých po celom chodníku, a keď ich vyzvete , aby vám uhli a dovolili prejsť tak sa tvária , že vás nepočujú /nepočujú reálne pre hlasnú hudbu a vám neostáva iné , len ich poklopkať po pleci, na čo sa najčastejšie osopia, že čo sa ich dotýkate. Nepísané pravidlo znie- Ak ste v skupinke kamarátov / rodiny , nechajte malý koridor / priestor, aby sa dalo okolo vás bez problémov prejsť /obísť vás. Budete tak ohľaduplný k druhým, ktorý sa potrebujú dostať niekam rýchlejšie ako je vaše vychádzkové ležérne tempo – z nohy na nohu.

  1. Nenechávajte voľne pobehovať psy po priestranstvách s vyšším výskytom ľudí a zbierajte exkrementy po nich

Veľa majiteľov psov nemá zvládnutých svojich miláčikov a nechajú ich voľne pobehovať po sídlisku, na lúke kde sa hrajú deti alebo na priestranstvách v blízkosti ciest/ cyklochodníkov / hrádze, kde chodia cyklisti, kolobežkári, mamky s kočíkmi a malé deti na odrážadlách /kolobežkách /bicykloch s pomocnými kolieskami. A následne , keď ich majitelia nemajú prehľad kde ich pes pobehuje, často sa stane, že môže podbehnúť pod bicykel/kolobežku , korčule / skejtbord a iné a úraz je na svete, prípadne môžu niekoho pohrýzť / napadnúť iného psa hoci je na vodítku a tiež exkrementy sú samostatnou kapitolou, nikomu nie je príjemné , keď stúpi do takejto kôpky, prípadne do nej nevedomky vojde kolesami kočíka alebo kolesami dopravného prostriedku, na ktorom športuje. Nie , že je to len nepríjemné a smradľavé, ale môže dôjsť k pošmyknutiu a následnému úrazu, prípadne to budú brať do ruky malé deti a pod. Nepísané pravidlo znie – Ak máte psa , ste za neho zodpovedný vy ako majiteľ, voľne pusteného psa sa doporučuje mať  vo výbehoch na to určených/ v prípade návštevy parku/lúky alebo priestranstva s vyšším výskytom osôb aj maloletých majte psa na vodítku /prípadne stopovacom lane / ak ho chcete mať na voľno musíte brať na vedomie riziká úrazov, ktoré môže spôsobiť pes cudzím osobám prípadne cudzie osoby psovi a pes by mal mať výcvik – na zavolanie príde k majiteľovi. Upratujte po svojich miláčikoch ich výlučky –exkrementy a vhadzujte ich do košov na to určených.

  1. Nenechajte po sebe špinavý záchod/ umývadlo

Nie raz vo svojom živote sa ocitneme v situácii, že svoju potrebu musíme vykonať mimo domu a niektorí ľudia , s tým majú psychický problém alebo zábranu ísť na verejné toalety, a je jedno, či to je v reštaurácii kde ste práve na obede alebo v nákupnom centre , kde ste sa zdržali dlhšie ako ste plánovali, prípadne na festivale/ výstave ste boli nútený použiť verejné záchody/ toi toi (najhorší variant) i stanice vlakov a diaľkových autobusov( použitie WC vo vlaku/ autobuse.  Ľudia  ich neradi navštevujú kvôli hygiene, nepredstaviteľnému smradu, chýbajúcemu toaletnému papieru a najhorší je okakaný/ ovracaný záchod kedy nás napne už len pri predstave ho použiť a potom zadržiavame moč aj stolicu a ešte nám to môže spôsobiť zdravotné problémy. Nepísané pravidlo znie: Nechaj WC a umývadlo po sebe tak, akoby si ho ty chcel nájsť po odchode druhého, čisté a upratané.

  1. Nekýchaj a nekašli okolo seba na verejnosti

Určite by sa nikomu nepáčilo, keby si svojim kýchaním a kašľom obťažoval ľudí na verejnosti alebo v dopravnom prostriedku. Teraz je to pomyselne jednoduchšie, keď sa nosia respirátory a rúška , tak si pomyselne nemusíme rukou zakrývať ústa, ale ani nakýchanie a na soplenie do respirátora nie , žiadna výhra. Ak nemáte respirátor na verejnosti a chcete kýchať zakryte si ústa aj nos rukou , aby ste niekomu nespôsobili chorobu, nezašpinili oblečenie. Nepísané pravidlo znie – Ak kýchaš alebo kašleš zakrývaj si ústa aj nos rukou a odvráť sa ak je vo vašej blízkosti iný človek.

  1. Nenechaj po sebe neporiadok v skúšobnej kabínke

Určite , keď si bol v obchode s oblečením a mali tam skúšobné kabínky, taký priestor , kde sa dá schovať , aby ste si mohli skúsiť oblečenie, využijete ju najmä vtedy ak ste i nie je istý, či vám alebo vášmu dieťaťu sadne oblečenie, a teda nie ani malé /veľké. Aj keď sú predavačky platené aj za upratanie skúšobnej kabínky, ale ty nemusíš po sebe nechať spúšť a pohádzané oblečenie po zemi alebo za rukáv alebo nohavice za vrecko a pod. Väčšinou je oblečenie zavesené na ramienku alebo vešiaku, tak je fajn ak ho po vyskúšaní zavesíte späť alebo odovzdáte predavačke ,ak stojí niekde poblíž kabínok. Vo väčších obchodoch existuje aj stojan na kolieskach (nemý sluha), kde môžete oblečenie , ktoré si po vyskúšaní nekúpite tam zavesiť. Predavačky, keď budú mať chvíľku tak ho vrátia na stojany , kde bolo predtým. Nepísané pravidlo znie- Ak si niečo zvesil a vyskúšal v kabínke, zotrvávaj v nej iba nevyhnutný čas a oblečenie , ktoré si  nekúpil , uprac z kabínky zavesením na ramienko / vešiak na ktorom bolo. Nechaj odtiahnutý záves , aby iný ľudia vedeli , že je voľná. Odísť od kabínky môžeš, až keď je prázdna, a všetko skúšané oblečenie(okrem to čo si chceš kúpiť) si odložil na miesto – stojan na vešanie skúšaného oblečenia/ podal si ho predavačke stojacej neďaleko kabínok /odniesol si ho na miesto, kde si ho našiel a zvesil pred skúšaním.

  1. Nemaj ruksak na chrbte v dopravnom prostriedku / tašku na vedľajšom sedadle len , aby si nikto nesadol / neuvoľniť miesto chorému, tehotnej žene, staršiemu človeku , matke s dieťaťom

Mnoho ľudí robí také veci, ktoré znepríjemňujú nútený a nevyhnutný pobyt v preplnenom dopravnom prostriedku svojou netaktnosťou voči spolucestujúcich, najmä ak je preplnený spoj a nedá sa tam ani pohnúť a nemôžu ďalší nastúpiť prípadne vystúpiť. Ohľaduplne si všímať ak je to len trošku možné byť vnímavý na okolie, či náhodou nie je mamička s dieťaťom / chlapec s barlami / starší muž alebo žena s palicami/ tehotná žena, čo ledva nastúpila. Správaj sa tak akoby si chcel , aby sa k tebe správali druhí ľudia. Daj a bude ti dané. Všímaj si , buď pozorný a milosrdný voči iným, a raz keď budeš ty v podobnej situácii budeš dúfať, že iný budú ohľaduplný ako si bol ty v minulosti. Nepísane pravidlo znie – Ak vidíš , že je dopravný prostriedok plný alebo z ohľaduplnosti k iným daj si dole ruksak / neklaď tašku s nákupom na sedadlo vedľa seba , pusti si sadnúť chorého s barlami/ staršieho človeka /tehotnú ženu/ matku s dieťaťom. Rob iným tak , akoby si chcel , aby iný robili tebe.

  1. Nezabudni vrátiť to , čo si požičal- danú vec vráť neporušenú /nepoškodenú

Ak si niečo požičal , čo si potreboval , tak sa to snaž vrátiť v takom stave , ako si  to požičal. Primerané opotrebenie ak ide o nejaký stroj- vysávač , vŕtačka … Ak ide o knihu treba s ňou zaobchádzať tak , aby nedošlo k jej obliatiu /pokrčeniu stránok/ rozpadnutiu väzby najmä ak je knižka staršia. Ak ide o suroviny /potraviny kúp náhradné , keďže ich minieš na svoju potrebu- ak ti niekto požičia vajíčka/múku / cukor  alebo niečo na ks/váhu tak sa snaž vrátiť balenie aké si dostal prípadne celé…  Keď sa stane, že sa požičaná vec poškodí /stratí/pokazí tak hneď po tejto udalosti choď za človekom , ktorý ti vec požičal a buď úprimný a povedz čo sa stalo. A dohodni sa s ním ako sa škoda napraví, ak sa poškodí zalepiť /opraviť , ak sa nedá opraviť a je to možné, zožeň rovnakú vec akú si poškodil / stratil /pokazil alebo zaplať škodu/ cenu požičanej veci (citovú hodnotu ak nejaká bola, nikdy nenahradíš). Určite neurob to, že sa začneš zatajovať a nekomunikovať, schovávať hlavu do piesku pred zodpovednosťou za požičanú vec.  Požičanú vec vráť v najbližšej možnej dobe / dodrž výpožičný čas, ak ste sa na niečom takom dohodli ( vrátiš do nejakého konkrétneho dátumu/ po prečítaní knihy/ po vykonaní práce so strojom…. Peniaze vráť v najbližšom možnom čase…

Nepísané pravidlo znie- Ak si niečo požičiaš vráť čo najskôr, vec vráť v pôvodnom stave / v prípade strojov v primeranom opotrebení/ peniaze najbližší čas, kedy nejaké dostaneš / spotrebný tovar – mlieko ,vajíčka ,cukor , múka ,olej- snaž sa vrátiť v množstve v akom si ,si požičal alebo podľa dohody (najčastejšie celé balenie). Ak sa niečo stane – požičaná vec sa stratí /poškodí /pokazí dohodni sa , s tým čo ti požičal hneď na náhrade- vec za vec /oprava /peniaze v hodnote veci. Nikdy sa neskrývaj , nezatajuj a neodmietaj komunikáciu z druhým a rieš problém.

Existuje veľké množstvo nepísaných pravidiel , tu sa spomína v článku len zopár z nich. Snaž sa správať ku každému tak , akoby sa chcel , aby sa druhý správali k tebe. Nikto vás nepotrestá za ich nedodržanie , lebo nie sú nikde publikované, ani napísané, ale druhí si pomyslia o vás svoje , môžu sa ponosovať na vašu nevychovanosť…

Bc. Ľubica Bombalová