Úvod Problémy v rodine Narodenie súrodenca = strata mamy

Narodenie súrodenca = strata mamy

563
0
ZDIEĽAŤ
Narodenie súrodenca

Ak je v rodine jedno dieťa , tak príchod súrodenca naruší jeho teritórium, a môže na mladšieho brata alebo sestru žiarliť alebo mu robiť zle. Dokedy sa mu vlastne nenarodí súrodenec , užíva si to , že je prvorodený a teda zatiaľ predbežne jedináčik. Užíva si všetku pozornosť mamy aj otca aj starých rodičov , veď prvé vnúča.  Pred prvým dieťaťom nič netajte, ono vycíti , že sa niečo deje a mama nie je  vo svojej koži. Má tehotenské nevoľnosti a rôzne chute a je jedlá , ktoré si predtým nevšímala alebo jej nechutili. U oboch pohlaví sa z maminych príznakov prejavovať úzkosť a strach , cíti , že niečo nie je tak ako predtým. Mama je viacej nervózna , odmieta prejavy nežnosti a hry , neberie ho na ruky a správa sa zvláštne.  Môže sa prejaviť zvýšená plačlivosť prípadne sústavne pútanie pozornosti a čím bude vekový rozdiel medzi súrodencami menší , tým viacej sa to prvorodené dieťa bude dožadovať vysvetlenia pozornosti , začne robiť naschvál prípadne môže nastať regres vo vývoji , a vráti sa k pocikávaniu  plienkam alebo prestane chcieť komunikovať slovne , hoci to už vedelo.

Ak chceme tomuto problému predchádzať je primerane veku od začiatku vysvetľovať. U oboch pohlaví treba rozličný prístup , ale základom sú informácie primerané veku . Povedať mu /jej , že otecko a mamička sa veľmi ľúbia a, že v brušku sa od lásky nasťahovalo bábätko a je veľmi malinké , že ho zatiaľ nie je vidieť, iba pod mašinkou menom sono, ujo doktor s tej mašinky urobí fotky a ty uvidíš svojho súrodenca. Vysvetľovať týždeň čo týždeň , ako dieťatko rastie a odpovedať pravdivo na otázky , keď sa pýta primerane veku.

Môžete sa hrať na doktora , a požičať od lekára fonendoskop , aby počúval srdiečko, vo vyššom štádiu štádiu tehotenstva hladkať bruško , zistiť či kope. Dopodrobna opisovať , že prečo ho / ju nezoberiete na ruky , a poviete mu ako to máte , teda , že máte strach aby vás nekopol nechtiac do bruška alebo sa príliš nezaprel nohami , tiež mu/jej povedať , že to bruško je ťažké , lebo súrodenec má malo miesta a preto kope a rozťahuje sa …

Môžete pozerať encyklopédiu vzniku človeka , alebo náučný seriál Bol raz jeden život , kde je kresleným spôsobom vysvetlené ako dieťatko v brušku rastie a tiež návštevy u doktora a fotky bábätka v brušku.

Ak je dieťa staršie , že bude väčší vekový rozdiel, tak ak viete čo to bude tak mu dajte úlohu , že ako sa bude volať braček /sestrička vymýšľať mená. Dievčatá si môžu pomocou podušky predstavovať , ako to je keď má maminka bruško. Chlapci môžu ísť s otcom zháňať materiál na postieľku , alebo farbu na maľovanie izbičky jeho a aj súrodenca. Treba staršie dieťa zapojiť do všetkého okolo prípravy , ukázať mu hračky , ktoré on/ ona mali ako bábätko a teraz  sú už veľký tak sa s nimi môže hrať dieťatko , ktoré príde. Venovať mu pozornosť , aj vtedy , keď už sa vrátite so súrodencom domov z pôrodnice , dať mu úlohu ktorú zvládne lebo deti sa učia nápodobou a teda , keď vidí dievčatko dávať mamu bábätko  do kočíka , tak aj ona dá bábiku do kočíka , keď je to moderná bábika tak ju prebalí , nakŕmi s flaštičky a pod. Chlapcov treba zapojiť do kolísania alebo hojdania kočíka , prípadne ho tlačiť na prechádzke a iné .

Nezabudnúť na fyzickú ani psychickú prípravu dieťaťa na veľkú zmenu príchodu nového člena rodiny. Staršie dieťa neodstrkovať , a venovať mu aj popri bábätku pozornosť , povedať mu /jej o tom ako ho /ju veľmi ľúbite , a to že má súrodenca na tom nič nemení , ale sa mame a ockovi zväčšilo srdiečko aby v ňom bolo dosť lásky pre obe deti. Deťom veľmi pomôže , keď ich mama požiada ako veľkých o pomoc , cítia sa dôležito a následne patrične poďakovať…

Neustále ubezpečenie o bezpodmienečnej láske vytvorí medzi súrodencami pevné puto , že staršie budú s radosťou pomáhať a budú sa tešiť ich pokrokom, a vyhnete sa tým žiarlivosti a strachu z toho , že narodí sa mi brat/sestra a, ale prídem o celý vesmír aj o mamu aj o otca aj starých rodičov , lebo sa všetci točia okolo bábätka mňa si nikto nevšíma . Nikdy nedajte staršiemu pocítiť , ani náznakom ani slovne alebo hocijako , že sú pre vás nedôležitý… Ten čas hoci väčšinu dňa zaberie bábätko neukracujte o prejavy lásky svoje staršie dieťa a dajte mu ich toľko koľko si ich pýta. Milujte svoje deti a budujte si vzájomný vzťah a pevné putá, o tom je súdržná rodina…