Kaša je pre dieťa jedným z hlavných jedál dennej stravy, počnúc fázou prvého príkrmu.
Kaša je veľmi „dôležitá“ potravina pre rastúce organizmy. Zostáva len zistiť, ktoré z obilnín sú pre deti skutočne užitočné a ktoré z nich možno bezpečne vymazať z jedálnička detí.
Čo je to kaša a s čím ju jesť
Takže kaša, až na vzácne výnimky, je jedlo vyrobené z varených zŕn (teda z obilnín). Existujú desiatky rôznych druhov obilnín a nie všetky sú vhodné pre detskú výživu.
Navyše sa ukazuje, že koeficient užitočnosti detskej kaše sa môže výrazne líšiť v závislosti od toho, v čom presne sa zrná varili. Napríklad je známe, že pohánková kaša je mimoriadne užitočné jedlo, a to ako v strave dospelých, tak aj detí. A to všetko vďaka tomu, že pohánka je prekvapivo bohatá na železo. Je naň taká bohatá, že pravidelné požívanie pohánkovej kaše zabráni detskej anémii.
Všetky výhody pohánkovej kaše však okamžite zmiznú, ak do nej pridáte iba mlieko (a to je presne to, čo robí 90% matiek). Záverom je, že železo nie je absorbované telom kvôli prítomnosti vápnika. Ukázalo sa teda, že pohánka, varená vo vode, sa stáva jednou z najužitočnejších obilnín pre deti a varená v mlieku – stráca všetky svoje potenciálne výhody.
Aké obilniny sú pre deti najužitočnejšie
Odborníci na výživu po celom svete uskutočnili desiatky štúdií s cieľom nájsť odpovede na otázku, ktoré obilniny sú pre deti najužitočnejšie.
Na základe mnohých a dôkladných štúdií odborníci na výživu a pediatri identifikovali 7 najužitočnejších obilnín pre deti. Na pódium sa dostali títo traja „víťazi“:
Pohánková kaša varená vo vode
Pohánku nemožno prekvapivo nazvať svetoznámou a obľúbenou obilninou na svete – v mnohých krajinách o nej vôbec nepočuli. Pritom je to pohánková kaša, ktorá sa považuje za najužitočnejšiu pre deti. Obsahuje veľa železa (ale pamätajte – stratí svoje cenné vlastnosti, akonáhle pohánku skombinujete s mliekom), ako aj veľa cenných bielkovín, ktoré telo dieťaťa ľahko vstrebe
Ovsené vločky
Výhody ovsených vločiek pre deti alebo naopak – ich úplne znehodnotenie, priamo úmerne závisí od spôsobu spracovania ovsených vločiek. Napríklad taký bežný produkt na pultoch našich supermarketov ako je instantná ovsená kaša, ktorú je potrebné pred použitím iba zaliať vriacou vodou – žiaden odborník na výživu nenazve zdravým jedlom ani pre dospelých, ani pre deti. Zdravé ovsené vločky pre deti sú vločky, ktoré si vyžadujú varenie 3 a viac minút.
Jačmenná kaša
Je to prekvapenie. Tretie miesto medzi najužitočnejšími obilninami pre deti skutočne obsadil jačmeň – zabudnutý jačmenný pokrm. Rovnako ako pohánková kaša je perličkový jačmeň bohatý na bielkoviny aj železo. Na druhej strane obsahuje nie menej hodnotnú vlákninu ako ovsené vločky.
Ale tri kaše nebudú tvoriť kompletnú ponuku pre deti a preto navrhujeme pridať do zoznamu niekoľko ďalších užitočných obilnín pre deti, ktoré nielen spestria, ale aj ozdobia vaše každodenné rodinné menu. Medzi užitočné obilniny teda patria:
Kaša z prosa
Proso je bohaté na bielkoviny, vlákninu a také cenné prvky, ako je jód, horčík, chróm, železo a ďalšie. Proso kaša zlepšuje fungovanie gastrointestinálneho traktu, urýchľuje proces krvotvorby (proso kaša sa často predpisuje v strave detí s anémiou). Navyše proso má úžasnú vlastnosť odstraňovania zvyškov antibiotík z tela. Takže pri akejkoľvek antibakteriálnej terapii je prosová kaša pre deti najlepšími a najzdravšími raňajkami.
Kukuričná kaša
Získala čestné miesto v siedmich najužitočnejších obilninách pre deti vďaka vyváženému obsahu bielkovín, tukov a sacharidov, schopnosti normalizovať tráviaci trakt. Kyselina glutámová, chemická zlúčenina v kukurici, prirodzene zvyšuje mozgovú aktivitu dieťaťa.
Ryža porrige
Rovnako ako v prípade ovsených vločiek, spôsob spracovania ryže a jej rozmanitosť priamo určujú zdravotné výhody kaše. Napríklad biela, leštená, rafinovaná ryža je pre naše telo prakticky zbytočná. Zatiaľ čo hnedá a neleštená ryža je najbohatším zdrojom vlákniny, je zásobárňou makro a mikroživín a zabezpečuje vynikajúci prísun bielkovín.
Kaša z ľanového semena
Ľan patrí medzi vzácne rastliny, ktoré obsahujú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny (práve tie, ktoré rodičia „pchajú“ svojim deťom v podobe rybieho oleja). Ľanové semienko prekvapivo obsahuje 3x viac týchto mastných kyselín ako ryby.