Úvod Zaujímavosti Na čo si dať pozor pri kúpe detského oblečenia a ako ho...

Na čo si dať pozor pri kúpe detského oblečenia a ako ho udržiavať?

121
0
ZDIEĽAŤ
Na čo si dať pozor pri kúpe detského oblečenia a ako ho udržiavať?

Pri výbere oblečenia si určite každý z vás vyberá podľa určitých kritérii. Niekto preferuje značkové oblečenie, niekto sa uspokojí aj s lacnejšími kúskami. Pokiaľ sa ale jedná o detské oblečenie, mali by ste byť trochu ostražitejší.

Detská pokožka je veľmi jemná a citlivá. Všetko, čo s ňou prichádza do kontaktu, by preto malo spĺňať prísne požiadavky na kvalitu. Viete, ktorý faktory by ste mali zohľadniť pri výbere detského oblečenia?

Materiál je veľmi dôležitý

Možno si poviete, že čím je oblečenie drahšie, tým bude aj kvalitnejšie. Existujú však prípady, kedy môže drahá a luxusná mikina alebo tričko spôsobiť dieťaťu vyrážku, či podráždenie kože. Častokrát je na vine tkanina, z ktorej je oblečenie vyrobené.

Ako už bolo spomenuté, malé deti majú veľmi citlivú pokožku. Pri nákupe detského oblečenia by ste sa mali rozhodnúť pre kúsky vyrobené napríklad z bavlny. Existujú však aj alternatívy, ako je ľan či bambus.

Tieto látky pochádzajú z prírody alebo sú vyrobené z prírodných zdrojov a majú dobré vlastnosti, vďaka ktorým sú vhodné na výrobu textilu pre malé deti a bábätká.

Pozor! Mali by ste sa vyvarovať oblečeniu s jasnými farbami, pretože môžu obsahovať fluorescenčné látky.

Detské oblečenie vyrobené z materiálov, ako je nylon a polyester, môže spôsobiť citlivosť a diskomfort na pokožke z dôvodu ich neschopnosti absorbovať vlhkosť a regulovať telesnú teplotu detí, a preto by ste sa im mali vyhnúť.

Dbajte aj na bezpečnosť oblečenia

Pri nákupe detského oblečenia je bezpečnosť nevyhnutná. Každý rok sa z trhu, bohužiaľ, stiahnu milióny detských odevov z dôvodu nedodržania bezpečnostných noriem. Preto je veľmi dôležité kupovať detské oblečenie, ktoré nevyvoláva obavy o bezpečnosť.

Pokiaľ patríte medzi obzvlášť opatrných jedincov a neveríte oblečeniu v obchodoch, môžete využiť svoje vlastné schopnosti. Môžete si ušiť vlastné oblečenie z príjemnej teplákoviny a nemať obavy o bezpečnosť, pretože si to ušijete presne tak, ako potrebujete.

Dekoratívne elementy sú síce na pohľad krásne a oblečenie ozdobujú, detské oči priťahujú a lákajú. To znamená, že si ich môže dieťa, najmä to menšie, odtrhnúť a vložiť do úst, vdýchnuť do nosa, strčiť do uší.

Nemali by ste teda kupovať žiadne detské odevy s dekoráciami, ako sú gombíky, kvety a háčiky, pretože predstavujú riziko udusenia. Ak odev musí obsahovať dekorácie, mali by byť pevne pripevnené. Vyvarujte sa tiež vyberaniu odevov, ktorých súčasťou sú šnúrky a pásy, pretože predstavujú riziko uškrtenia.

Keď kupujete detské oblečenie na spanie alebo detské pyžamá, vyberte si oblečenie vyrobené z textílií odolných voči ohňu alebo priliehavé, aby ste chránili bábätká pred popálením. Platí to najmä pre detské spacie vaky.

Veľkosť oblečenia by sa nemala podceňovať

Pri výbere oblečenia by ste sa mali ubezpečiť, že kupujete oblečenie, ktoré veľkostne najlepšie sedí. Vhodná veľkosť je nielen pohodlná, ale tiež umožňuje dieťaťu ľahký pohyb. Deti rastú neuveriteľne rýchlo. Pri nákupe preto tento fakt nezabudnite zohľadniť.

Ak sa nemôžete rozhodnúť, aká veľkosť je najlepšia, mali by ste zvoliť radšej väčšiu, aby ste kompenzovali spomínané rastové impulzy. Uistite sa tiež, že sa detské oblečenie dá ľahko obliecť a vyzliecť.

Jednoduché obliekanie a vyzliekanie vás odbremení od ďalšej povinnosti. Opäť sa vyhnite fantázii a zvážte praktickosť. Ak nakupujete oblečenie v obchodoch, vyskúšajte zipsy, aby ste sa uistili, že sa dajú ľahko zapnúť a vypnúť.

Ovplyvňuje ročné obdobie výber oblečenia?

Pri nákupe detského oblečenia zohľadnite sezónu a geografickú klímu, v ktorej sa nachádzate. Nakupujte oblečenie vhodné pre konkrétne obdobie a premýšľajte dopredu.

Ak nakupujete v januári, mali by ste zvážiť výber niečoho vhodného na jar. Ak nakupujete online, pozrite si pozorne popisy výrobkov, je tam často krát spomenuté, či ide o odev teplejšieho charakteru do chladných dní alebo ľahší, do teplejšieho počasia.

Ak to prehliadnete, môžete skončiť s nákupom oblečenia, ktoré vaše dieťa nebude nosiť. Jednoducho, stačí len plánovať dopredu a premýšľať, čo kúpiť.

Ako sa starať o detské oblečenie?

Keď ste už kúpili správne oblečenie pre vaše deti, neostáva vám nič iné, len zodpovedať otázku, ako sa starať o detské oblečenie. Pranie, žehlenie alebo uskladnenie je pri detskom oblečení taktiež veľmi dôležité.

Pranie oblečenia

Detské oblečenie by sa malo prať ešte pred prvým použitím. Pri kúpe oblečenia by ste nemali zanedbávať visačky na oblečení, ktoré vám hovoria, ako sa o dané oblečenie správne starať. Oblečenie by sa taktiež malo rozdeľovať podľa farby, a ak je to možné, neprať detské oblečenie s oblečením pre dospelých.

Pranie akéhokoľvek oblečenia ovplyvňujú tri základné faktory – mechanická energia, teplota a chemické látky. Zdrojom chemikálií je prací prostriedok, ktorý môže pri ich vysokej koncentrácii podráždiť pokožku.

Výber pracieho prostriedka

Obzvlášť zraniteľnou skupinou sú ľudia s citlivou pokožkou a deti, u ktorých sa alergie či ekzémy prejavia už pár mesiacov po narodení. Preto nesmiete zanedbať výber vhodného pracieho prostriedka.

Bez umelých farbív

Na zhotovenie umelých farbív slúžia rôzne chemické látky. Zámerom je urobiť gél estetickejším a odlíšiť sa tak od konkurencie. Farbivá teda neprinášajú žiadne čistiace účinky.

V konečnom dôsledku umelé farbivá prinášajú len zbytočné chemické látky navyše, takže si vyberte radšej prací prostriedok bez týchto farbív. V prípade, že nejakú farbu očakávate, stavte na prírodné farbivá založené na šetrných enzýmoch.

Bielidá a odstraňovače škvŕn

Pri detskom oblečení sú bielidlá a odstraňovače škvŕn neprípustné. Žlčové mydlo môže byť oveľa bezpečnejším a efektívnejším spôsobom, ako odstrániť škvrny z bieleho oblečenia. Mydlo jednoducho nanesiete na škvrnu, chvíľu necháte odstáť a následne vyperiete.

Bez syntetických vôní

Tak ako farbivá, ani vône nijakým spôsobom neovplyvňujú výsledný efekt. Účelom vôní v pracích prostriedkoch je ovplyvňovať vnímanie čistoty. Inak povedané, ak oblečenie vonia, pôsobí čistejšie.

Majte však na pamäti, že pekná vôňa nie je zárukou kvalitného pracieho gélu. Účinný prípravok môže byť aj bez vône. Prípadne na zložení hľadajte informáciu, že prostriedok obsahuje len 100 % prírodné vône.

Tekutý alebo práškový?

Tekuté pracie gély majú oproti práškom tú výhodu, že sa lepšie vymývajú a nezanechávajú v oblečení žiadne zvyšky, ktoré by mohli poškodiť detskú pokožku. Navyše, ak má tekutý prací gél správne pH, rozpúšťa sa oveľa jednoduchšie.

Veľa peny škodí

Odkedy sa začali do kozmetiky a čistiacich prípravkov pridávať sulfáty, ľudia si ich spájajú predovšetkým s penou. Sulfáty sú povrchovo aktívne látky, ktoré okrem čistenia a odmasťovania spôsobujú, že prípravky penia. Pena však vôbec nie je zárukou čistoty.

Aby bolo oblečenie čisté a zároveň šetrné k detskej pokožke, kúpte si čistiaci gél, ktorý neobsahuje umelé sulfáty. Namiesto nich hľadajte v zložení povrchovo aktívne látky z prírodných zdrojov.

Teplota prania

Pri detskom oblečení si musíte dávať pozor aj na teplotu prania. Zvyčajne je na visačke napísané, na akej teplote môžete oblečenie prať, aby sa nepoškodilo.

Samozrejme, treba si dávať pozor aj na prítomnosť baktérií a roztočov. Väčšina bežných baktérií, plesní a iných choroboplodných zárodkov neprežije 40 °C. Roztoče sú však odolnejšie a zahubí ich teplota až okolo 60 °C.

Špeciálnou skupinou oblečenia sú látkové plienky a spodná bielizeň. Pranie pri 90 °C by ste mali používať na pranie spodnej bielizne a látkových plienok, aby ste zahubili fekálne baktérie.

Žehlenie oblečenia

Možno sa to nezdá, ale aj žehlenie detského oblečenia je pomerne dôležité. Oblečenie by ste mali žehliť aspoň prvých pár mesiacov života dieťaťa.

Okrem toho, že žehlenie zapríčiní, že oblečenie bude jemnejšie a príjemnejšie na dotyk, pomáha zbavovať oblečenie baktérií. A túto vlastnosť určite privítate.

Uskladnenie oblečenia

Po vypratí a vyžehlení oblečenia sa zaoberáte už len uskladnením. Aj skladovanie môže predĺžiť životnosť oblečenia.

Niektoré kúsky oblečenia sa môžu na vešiakoch vyťahať, a preto by ste ich mali radšej poskladať. Sú to napríklad pletené svetríky a pulóvre. Na druhej strane kúsky, ktoré sú vyrobené z ľanu by ste mali zase zavesiť, aby sa nepokrčili.

Pri väčších deťoch, ktoré si už vyberajú kúsky samé, je dobré, aby ste im v skrini urobili menšie kôpky, ktoré neporušia, keď si budú oblečenie vyberať. Tým im to môžete patrične zjednodušiť.

Tip: Viete, dokedy chystať deťom oblečenie a kedy to už nechať na ne samotné?

Do skríň by ste mali ukladať iba dobre vysušené, poprípade vyžehlené oblečenie. Pokiaľ by oblečenie nebolo dôkladne vysušené, môžete tým zvýšiť riziko tvorby plesní.

Detské oblečenie a second hand

Téma second handu môže byť pre množstvo rodičov citlivou témou. ​Niektorí rodičia sa zdráhajú kupovať použité oblečenie. Nevedia predsa, kto predtým nosil toto oblečenie a nepoznajú ani cestu, ktorou táto vec musela prejsť, kým sa im dostane do rúk.

Často ich môže odrádzať aj charakteristická vôňa. Každý z vás, kto bol niekedy v obchode s oblečením z druhej ruky, presne vie, o akej vôni je reč. Pokiaľ rozmýšľate nad kúpou oblečenia z kvalitného online second handu, tejto vôni sa čiastočne vyhnete. Avšak na rozdiel od všeobecného presvedčenia, dezinfekčné prostriedky používané na dezinfekciu odevov nie sú za túto vôňu zodpovedné.

Vôňa, ktorú cítite v každom obchode s lacným oblečením, sú prirodzené pachy ľudského tela, teda predovšetkým pot, ale aj cigaretový dym či parfum. Použité oblečenie, aj keď je dezinfikované, si stále zachováva vôňu ľudí, ktorí ho mali na sebe. Z tohto dôvodu je potrebné každú vec zakúpenú na tomto mieste pred nosením vyprať.

Aj napriek tomu, že kúpa použitého oblečenia je oveľa ekologickejším riešením, každý sa musí pre ňu rozhodnúť sám. Naopak môžete ale zvážiť, či sú medzi vašimi známymi o niečo staršie deti.

U nich v domácnosti môžu byť kúsky, ktoré už nepoužívajú alebo sú im malé. Pokiaľ vašim známym dôverujete, môže byť práve pre vás toto vhodnou voľbou. Navyše budete pri tom ekologickí a oblečenie dostanete za symbolickú cenu, prípadne ako dar.

 

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov

 

https://unsplash.com/photos/aNGHqUAITYc

https://unsplash.com/photos/su6w8v_JXwo

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ruka-pradlo-pracka-domaci-spotrebic-5591460/

https://pixabay.com/cs/photos/%C5%BEehlen%C3%AD-lis-oble%C4%8Den%C3%AD-dom%C3%A1c%C3%AD-pr%C3%A1ce-403074/