Puto medzi matkou a dcérou je podľa psychologičky jedinečné a ovplyvňuje dcéru a celý jej život. Závisí od toho aký bude mať postoj a vzťah k mužom a celkovému partnerstvu. Závisí od toho aj ako bude reagovať na jednoduché či zložitejšie situácie v živote. Ako sa postaví k problémom a riešeniam. Dcéra totiž kopíruje svoju hĺbku a spôsoby po matke, či sa jej to páči alebo nie. Samozrejme že sú situácie, kedy chce byť presným opakom svojej matky. Napríklad ak matka pije alebo droguje, či jej správanie nie je celkom dôstojné. V tomto prípade je dcéra poznačená na celý život, čo sa odráža aj na jej vzťahoch a každopádne to chce veľa sily a odvahy dokázať, že sa dá žiť aj inak.
Keďže matka zohráva v živote dcéry podstatnú úlohu, je na nej aký spôsob výchovy zvolí. Má na výber buď bude viac rodičom alebo kamarátkou, no existuje aj niečo medzi tým. Rodičovský vzťah má byť kamarátsky, ale je rozdiel rodičovsko-kamarátsky a kamarátsky vzťah. Pre dieťa je obrovský benefit, že k nemu pristupujeme kamarátsky. Dieťa nám vtedy dôveruje a dokáže sa zveriť zo všetkým, ale aj to musí mať svoje hranice.
Akonáhle matka prestane byť vnímaná ako autorita, nastáva kamarátsky vzťah, čo sa už nepovažuje za zdravý vzťah. Je to vidieť, keď dcéra oslovuje svoju matku menom. Každé dieťa potrebuje prežívať aj rodičovský vzťah. Najmä mladé slečny, ktoré majú len kamarátsky vzťah z matkou, nemajú stanovené hranice a môžu to mať v živote komplikovanejšie. Budú mať problém s definovaním toho čo v živote môžu a čo nie. Tiež budú mať problém v zamestnaní z rešpektovaním akýchkoľvek autorít a budú si moc dovoľovať.
Preto je výhodnejšie mať rodičovsko-kamarátsky vzťah. To znamená, že si musí vybudovať prirodzený rešpekt, poskytovať bezpodmienečnú lásky, dôveru k deťom, budovať hranice a mať reálne očakávania od detí.