Ak radi varíte, pečiete, vyprážate a opekáte panvice a formy na pečenie sú pre vás tá ideálna voľba. Poznáme však rôzne typy, materiály a veľkosti v akých sú vyrobené tieto produkty. Prinášame vám niekoľko tipov, ako si vybrať tie správne panvice a formy na pečenie pre vás!
Pokiaľ si chcete zachovať kvalitu panvice a foriem na pečenie po dlhé roky, nemali by ste si vyberať tie najlacnejšie. Samozrejme, tieto potreby do kuchyne nie sú finančne náročné, avšak vždy treba dbať najmä na ich funkčnú stránku.
Aké typy panvíc poznáme?
Medzi najpredávanejšie panvice patria nerezové, keramické a panvice s nepriľnavým povrchom. Klasická panvica vyrobená z nerezu obsahuje výhody, ako rovnomerné rozvádzanie tepla, odolnosť voči vysokým plameňom a môžete ju umývať v umývačke riadov alebo drôtenkou, bez toho, aby ste sa museli obávať, že sa poškodí. Medzi nevýhody patrí to, že sa na nej zvykne jedlo bez použitia tuku pripáliť.
Keramická panvica je vhodná na prípravu jedla pri nízkych teplotách a na pomalom ohreve. Výhodou tejto panvice je, že sa len tak ľahko nepoškodí, avšak pri príprave jedla je potrebné používať väčšiu vrstvu oleja. Medzi najobľúbenejšie patria panvice s nepriľnavým povrchom, ktoré sú vhodné na rýchlu prípravu jedla pri nízkych teplotách. Aby boli panvice nepriľnavé, môžu byť ošetrené rôznymi materiálmi. Najznámejší je teflón alebo granit.
Formy na pečenie a ich výhody
Formy na pečenie poznáme v rôznych tvaroch a veľkostiach. Môžu byť využívané na prípravu sušienok, bábovky, kornútkov, muffiny alebo tortu. Najdôležitejšou vecou foriem na pečenie je jej tepelná vodivosť. Formy na pečenie s dobrou tepelnou vodivosťou sa ľahšie vypaľujú rôznymi farbami a majú vplyv na výslednú chuť.
Materiál z ktorého sú vyrobené formy na pečenie sú rôzne. Vo všeobecnosti poznáme keramické, sklenené, hliníkové alebo z nehrdzavejúcej ocele. Jednotlivé formy na pečenie majú množstvo výhod, ako napríklad ľahké čistenie, rýchle a rovnomerné pečenie a vynikajúca výsledná chuť pokrmu. Na webe Drobnosti.sk nájdete širokú škálu týchto kuchynských potrieb.
Nezabúdajte na čistiace prostriedky
Nečistoty v umývačke riadu, zaschnutá mastnota na panvici alebo v hrnci, špinavý nerez a mnoho ďalších nepríjemných ale zároveň bežných vecí s ktorými bojujeme v kuchyni každý deň. Na všetky tieto nečistoty nám výrazne pomôžu čistiace prostriedky do kuchyne. Nemali by ste zabúdať na pravidelné čistenie a dezinfekciu vodného kameňa, odpadu a dezinfekciu plôch, ktoré pravidelne používate na prípravu jedla.
Akými prípravkami vyčistiť vodný kameň? Spôsobov, ako odstrániť vodný kameň je niekoľko, avšak je na vás či si vyberiete chemickú alebo prírodnú cestu. V súčasnosti však nájdeme pestrú ponuku rôznych odstraňovačov vodného kameňa v kuchyni, kúpeľni alebo v práčke.