Úvod Problémy v rodine Inkontinencia – problém, o ktorom treba hovoriť

Inkontinencia – problém, o ktorom treba hovoriť

1470
0
ZDIEĽAŤ

Inkontinenciou trpia najmä ľudia v zrelom a staršom veku. Aj dnes, v modernej dobe tváriacej sa nekonvenčne, sa tento problém odsúva na okraj. Prehliadame ho a tajíme. Keď máme ťažkosti so srdcom alebo očami, bez akéhokoľvek ostychu navštívime lekára. Pri nechcenom a nežiadúcom úniku moču mlčíme. Príčiny inkontinencie môžu byť pritom rôzne. Nemusia mať iba medicínsky základ, ale tiež ekonomický, spoločenský a psychický. Viac však už v nasledujúcich riadkoch.

Nehľadajte vinu v sebe

Štatistiky uvádzajú, že nejakou formou inkontinencie trpí každý pätnásty človek na svete. Súbežne s týmto ochorením sa však dostavuje aj pocit hanby a depresie. Či už sa to týka priamo Vás alebo niektorého člena rodiny, je nutné upokojiť sa. Postihnutý nemôže za to, čo sa deje z jeho telom. Pochopenie zdravotných príčin zmierni pocit osobnej zodpovednosti.

Strata kontroly

Hlavným príznakom inkontinencie je strata kontroly nad močením. V globále sú viac ohrozené ženy, ale s týmto ochorením sa stretáva aj každý ôsmy muž. Za normálnych okolností filtrujú obličky nepotrebné látky v krvi a odosielajú ich do močového mechúra (svalovinového balónika). Ten dokáže udržať až 500 ml moču. Keď je spolovice naplnený, nervy odošlú signál do mozgu, že je čas vymočiť sa a moč postúpi nižšie cez močovú trubicu. Pokiaľ všetko funguje správne, trubica zostáva uzavretá zvieračmi panvového dna. Po doplnení močového mechúra sa vnútorný zvierač otvorí, ale vďaka vonkajšiemu môžeme pomocou vlastnej vôle udržať kontrolu nad močením. V prípade, že sú svaly panvového dna, ktoré sa nachádzajú pod močovým mechúrom a okolo močovej trubice, narušené, je tiež rozbité aj správne fungovanie procesu močenia. V žiadnom prípade netreba panikáriť, riešenia na inkontinenciu sú, len ich treba hľadať.

Typy inkontinencie

Stresovou inkontinenciou sa rozumie, ak panvové svaly nie sú dostatočne silné. Nemôžu teda vydržať „stres“ alebo tlak na močový mechúr. Ustúpením svalov sa uvoľňuje zvieranie okolo dolnej časti močového mechúra a výsledkom je voľne odtekajúci moč. So stresovou inkontinenciou sa môžete stretnúť najmä počas tehotenstva, pri kašľaní, kýchaní, prudšom smiechu, zdvíhaní a niektorých nevhodných pohyboch tela. Ďalším bežným typom je urgentná inkontinencia (moč uniká najmä v spánku), nazývaná aj ako hyperaktívny močový mechúr. Ide o to, že mechúr je príliš citlivý na nervové signály. Panvové svaly sa začnú napínať a človek cíti potrebu močenia, hoci je mechúr naplnený sotva spolovice. Ženy sa stretávajú s inkontinenciou najmä po pôrode. Tehotenstvo a pôrod môžu ovplyvniť fungovanie panvových svalov, pričom hrozí porušenie panvových nervov. Inkontinencia môže trvať až prekvapivo dlhú dobu po pôrode. Dočasná inkontinencia moču je v mnohých prípadoch spôsobená infekciou močových ciest. Okrem iného ju sprevádzajú aj klasické bolesti pri močení, začervenanie a zápach moču, bolesť brucha a chrbta, no tiež nutkanie na časté močenie. Infekcia pošvy alebo podráždenie vagíny z nedostatku estrogénov sú ďalšími príčinami. Spomenúť musíme aj neurologické problémy (skleróza, poranenia miechy), komplikované radiačné liečenie či operáciu prostaty. Aj toto sa totiž môže podpísať pod neočakávaný únik moču.

Liečba

Inkontinencia môže byť krátkodobý problém, najmä ak súvisí s tehotenstvom alebo infekciou močových ciest. Pokiaľ ju však spôsobila svalová slabosť, poranenie panvy alebo nervové poruchy, pôjde o problém dlhodobý. U obéznych ľudí sa riziko zvyšuje. Inkontinencii sa dá predchádzať pravidelným cvičením a udržiavaním si zdravej váhy. Mnohým ženám sa podarilo zlepšiť alebo úplne eliminovať močovú inkontinenciu tým, že začali s cvičením Kegelových cvikov a používaním kužeľovitého závažia. Cieľom je posilniť svaly obklopujúce otvory močovej trubice, pošvy a konečníka. Pomôže tiež akýsi harmonogram. Povedzme, že si stanovíte vyprázdňovanie mechúra na každú hodinu. Uvidíte, že postupne sa budú intervaly predlžovať. Veľkým pomocníkom, ktorý zabezpečuje plnohodnotný život v spoločnosti aj s týmto ochorením, sú inkontinenčné pomôcky. Niektorí odborníci odporúčajú aj tzv. biofeedback (biologickú spätnú väzbu). Ide o terapeutický postup, vďaka ktorému budete schopný ovplyvniť svoju vôľu a naučíte sa aspoň čiastočne ovládať. Samozrejme, poznáme aj niekoľko liekov, ktoré môžu zlepšiť symptómy urgentnej inkontinencie. V niektorých prípadoch, pri poklese maternice, ktorá ohýba močovú trubicu, sa zavádza do tela pesar. Pri stresovej inkontinencii je nie zriedka jediným riešením chirurgický zákrok. V každom prípade sa treba poradiť s lekárom, ktorý vyberie najvhodnejšie riešenie pre Váš konkrétny prípad. Úľava sa môže dostaviť do niekoľkých mesiacov, preto zbytočne neotáľajte s odborným vyšetrením. Držíme palce!

 

Autorské právo: fabianaponzi / 123RF Reklamní fotografie