Ak je v rodine domáci miláčik ako ho pripraviť na príchod dieťaťa a naopak ako dieťa zoznámiť s domácim miláčikom.
Domácnosť so zvieratkom a je v podstate jedno akým druhom vytvárajú väzby so všetkými členmi domácnosti. V prípade , že už máte doma psíka alebo mačičku a viete , že do rodiny pribudne dieťa je na mieste zvážiť ako pripraviť zvieratko na príchod nového člena rodiny. Aby nedochádzalo k žiarleniu na nedostatok pozornosti ani voči zvieratku ani voči bábätku. Treba všetko pripraviť , aby k zoznámeniu prišlo v čo najväčšom pokoji a uistení o láske . Na začiatku a počas tehotenstva sa treba najmä psovi venovať a rozprávať o láske , ktorá rastie v brušku a dovoliť , aby ovoňal bruško prípadne sa pritúlil, mačky sa radi skrútia do klbka na bruško mamičky a strážia bábätko , tak isto psy a najmä fenky cítia nový život a priložia hlavu alebo labku na bruško. Zvieratá vycítia zmenu atmosféry a tak isto vôňa paničky sa tehotenstvom zmení alebo budú vône dve.
Ak je opačná situácia , že chcete svoju rodinku rozšíriť o zvieracieho kamaráta , a deti žobronia o zvieratko , tak je namieste pouvažovať o tom o aké zvieratko by sa malo jednať .
Je známe , že zvieratá majú pozitívny vplyv a život ľudí . Tiež sa používajú v rámci terapie aj ako zdroj sociálnej a emocionálnej podpory pre ľudí v ich živote
Deti , ktoré vyrastajú so zvieratami majú o 30 % vyššiu imunitu. Zvieratko ich učí zodpovednosti a starostlivosti za druhého , rozvíja empatiu starostlivosť a je spoločníkom v čase radosti aj smútku , môžu mu vyrozprávať všetky tajomstvá a je to u nich v bezpečí lebo ich nikdy neprezradia a v deťoch vzbudzujú dôveru . Je to čistá a nefalšovaná láska bez podmienok . Pred zadovážením zvieratka je dôležité si premyslieť či sa vieme o neho postarať alebo mu zabezpečiť všetko čo potrebuje, je to radosť i starosť i obmedzenie. Treba si zvážiť aj počet rokov , ktoré zvieratko žije a že je to záväzok , ktorý stojí nielen peniaze ale aj čas , energiu a tiež prejavy lásky. Treba si tiež uvedomiť , že zviera nie je vec.
Domáce zvieratko je zdrojom zábavy , znižuje to stres a je spoločníkom takmer ku každému . Napríklad šteňa a bábätko vyžadujú rovnako veľa pozornosti výchovy a lásky a tiež ťažko nesie odlúčenosť a samotu. A najmä ak máte malé deti treba veľa psychických síl a prísnejšiu hygienu a to najmä vtedy , keď šteniatko nezvláda ešte hygienické návyky úplne a máte dieťa čo všade lezie. Všetko dáva do úst vrátane granúl pre psa , pije z jeho vody , alebo pri chvíli nepozornosti skončí hovienko šteniatka v ústach dieťaťa , prípadne neopatrná manipulácia , ťahanie za chvost , pchanie prštekov do ňufáka alebo oka či ucha , nemusí byť zrovna príjemná záležitosť
Z detí , ktoré ľúbia zvieratá , vyrastajú zdravší empatickejší spravodlivejší ľudia. Dieťa sa prirodzene identifikuje so zvieratkom , lebo je živá bytosť a už malom veku vie odlíšiť hračku od živého zvieratka. Najdôležitejšou životnou lekciou je naučiť deti chrániť menších a slabších , pomáhať iným bez rozdielu. Tak isto láskavý prístup k zvieratám vyvíja v človeku empatiu a tvorí prevenciu pred krutosťou a tyraniou .
Ak chcete dieťa niečo naučiť , napríklad ako sa správať k zvieratám :
- Choďte príkladom ( deti sa učia nápodobou )
- Nepoužívajte tvrdé slová a nadávky ( aj keď niečo vyparatil treba potrestať ale nikdy nie biť )
- Zahrňte ho do svojho života a prejavujte mu úctu a radosť s toho , že ho vidíte ( dieťa začne vnímať , že zvieratko je súčasťou rodiny )
- Nekupujte hry kde sa zabíjajú zvieratá
- Ukážte im starostlivosť o zvieratko ( deti sa budú zapájať česaním , donesením vody , nabratím granuliek do misky , hranie sa s hračkou..)
- Ukážte im , že si vážite všetko živé a že máte rešpekt voči životu
- Ukazujte im ako vyčistiť klietku alebo domček zvieratku , aby malo čisto ( zapájajte ho aj do čistenia , alebo výmeny podstieľky , vody alebo umývania misiek)
- Ukážte im ohľaduplnosť
Dospelý človek je zodpovedný ako za dieťa a tak aj za zviera , tak ak nemá dieťa nejaké preferencie , je dobré zaobstarať väčšie zviera , aby mu svojim neohrabaným spôsobom neublížilo. Treba zistiť prípadnú alergiu na srsť najčastejšie sa prejaví do 10-15 min od kontaktu. Je to náročné ako pre dieťa tak aj pre zviera , ktoré sa musí žiaľ predať alebo darovať niekomu kto nemá alergiu…
Načo myslieť pri výbere zvieraťa
- Vek dieťaťa a jeho záujmy
- Nároky na starostlivosť
- Schopnosť podieľať sa na starostlivosti – deti do 11-12 rokov sa nedokážu o zviera starať
- Možnosti rodiča starať sa lebo má prvom rade on zodpovednosť
- Bytové podmienky a vhodnosť zvieraťa
- Druh a plemeno , povaha
- Zdravotný stav
- Alergie členov domácnosti
Zvieratá boli už počas dejín ľudstva súčasťou ľudského života. Tvorili rodinu a tlupu a vzájomne si pomáhali a chránili sa. Ak sú v jednej domácnosti zvieratá aj deti tak treba myslieť na všetko a aj na riziká vznikajúce zo vzájomnej interakcie zvieraťa a človeka. Zvieratá sú vďačné tvory , ktoré opätujú a nezištne dávajú svoju lásku svojim páničkom…