Očakávanie potomka je v rodine vždy veľkou udalosťou. No pre tehotnú ženu je to zaťažkávajúcou skúškou od pozitívneho testu až po pôrod , počínajúc rannými nevoľnosťami až po náročný pôrod , prejde telo ženy cez fyzické a psychické zmeny veľkým skokom. Od obyčajnej vydatej ženy až po status matky prejde dlhých 9 mesiacov . Toto obdobie má byť krásnym a pokojným očakávaním na čas kedy sa z manželského páru stanú rodičia. Začne sa kolotoč z menom rodina. Ak už v rodine sú deti , tak je veľmi potrebné všetkých členov postupne pripraviť na príchod nového člena a teda aj dočasne zníženú pozornosť voči starším deťom , aby nedošlo k žiarlivosti a prípadnému ubližovaniu bábätku… Tiež o prípravu nového miesta , izbičky , postieľky a všetkých vecí súvisiacich s príchodom novorodenca do domácnosti.
Budúca mamička zápasí z fyzickými zmenami- nevoľnosti, opuchy , bolesti , priberanie na váhe , a tiež psychika je pod veľkým tlakom…Obyčajná poznámka môže pre zvýšenú citlivosť ženu vykoľajiť, rozplakať rozčúliť a zbytočne vystresovať aj s toho čo si sama uvedomuje ako nie veľmi dobré.
Akým vetám a slovám sa pri tehotných ženách vyhnite a buďte ticho , aj keď by tá poznámka z vášho pohľadu bola vhodná , trefná alebo pravdivá, nechajte si to pre seba . Môžete viacej uškodiť ako pomôcť. A najmä, keď ste s tehotnou ženou v príbuzenskom vzťahu , a keď ste kamarátky (slobodné a bezdetné) a cudzí ľudia sa musia poznámkam a nevyžiadaným komentárom vyhnúť dvojnásobne.
Vyhnite sa týmto komentárom
- Vyzeráš ako slon (hroch) čakáš pätorčatá- žena , ktorá veľmi pribrala na váhe si veľmi dobre uvedomuje , že jej váha vplyvom tehotenstva sa zmenila. Najmä ak si ľudia pamätali ako štíhlu a pestovanú atraktívnu ženu pred tehotenstvom, sa zrazu zmenila na nepoznanie. Naozaj to nepotrebovala počuť ani od bezdetných kamarátok , ani od rodiny a od cudzích ľudí už vôbec. Takáto poznámka môže u žien vyvolať veľmi veľkú úzkosť alebo stres , ktorý má vplyv aj na dieťa v jej lone. Určite sa takýmto rečiam vyhnite a ostaňte ticho, bude to pre ženu najlepšie čo môžete urobiť…
- Nie si už nejako dlho tehotná , neprenášaš, kedy porodíš ? – málokto si uvedomuje , že takáto otázka môže vyvolať stres alebo dokonca predčasný pôrod . Ak sme si nie je istí ,kedy má byť termín pôrodu (respektíve žena už porodila , len jej ešte nespľaslo brucho – čo sa hneď po pôrode nestane )tak sa vyhnime takejto otázke. Nepotrebuje tehotná počúvať , že už dávno mala rodiť , keď dajme tomu má termín až za 2-3 mesiace a akurát to môže vyvolať úzkosť. Ona sama sa svojho dieťatka už nevie dočkať , nie je potrebné ani žiaduce , ak už po pôrode je prepustená z nemocnice , ale bábätko je choré , alebo má nejaký problém prečo nemôže byť zatiaľ mimo nemocnice doma. Tak to spôsobí akurát veľkú bolesť a niekedy aj veľmi silný stres a plač aj hnev.
- Ty budeš matka , ale prosím ťa ,nevieš sa postarať ani o bábiku – ak sme ženu poznali ako mladšiu , že sa nevedela starať napríklad o rastliny alebo zvieratá a teraz jej túto akoby neschopnosť pripomenieme keď je tehotná a čaká svoje prvé dieťa. A zatiaľ netuší, ako sa zvládne postarať o dieťa keď sa narodí , tak touto poznámkou ju dokážeme veľmi zraniť a ublížiť aj keď by to bola 100x pravda , je to totálne nevhodné, nemiestne , netaktné a prvom rade od príbuzných , ktorí ženu poznajú od malička. Toto zbytočné spochybňovanie môže vyvolať obrovský strach , úzkosť a pocit neschopnosti byť mamou. Tie čo majú dosť psychickej odolnosti to buď prejdú mlčaním , pokrčením pliec alebo vynadaním dotyčnej osoby a tie citlivé a neisté to môže spochybniť natoľko , že sa môžu psychicky zrútiť alebo vyvolať obrovskú úzkosť a stres, bolesť až plač…
- Čakáte ďalšie dieťa , nemáš ich už dosť , si ako jabloň , čo rodí každý rok – toto patrí tiež k veľmi netaktným a urážlivým poznámkam , najmä ak žena čaká dajme tomu tretie , štvrté dieťa. Za prvé nikoho nič potom nie je, aj keby čakala obrazne desiate, ak ich s otcom detí zvládajú vychovávať nič im nechýba , majú dom a záhradu alebo veľký byt a veľa priestoru aj financií. Žene , ktorá je viacej plodná a má viacej detí , to veľmi zle padne , keď ju niekto poníži a prirovná k stromu. Preto ak vidíte ženu obdarenú viacerými deťmi okolo nej a vidíte , že je tehotná , tak jej poprajte veľa zdravia alebo radšej mlčte. Preukážete jej tým rešpekt a úctu , že dáva život novým obyvateľom našej krajiny.
- Stále máte iba jedno dieťa? Kedy už doprajete synovi/dcére súrodenca? Nechcete predsa rozmaznaného jedináčika. Čakáte konečne druhé – ak má žena po pôrode bruško stále rovnaké ako keď bola tehotná s prvým dieťaťom, tak jej absolútne zle padne , keď sa jej niekto opýta či čaká druhé , kedy dopraje svojmu prvému dieťaťu súrodenca a pod. Nehodí sa to, vytvára veľmi silný tlak na ženu ak nie je tehotná s druhým dieťaťom , alebo keď sa jej nepodarilo zhodiť prebytočné kilogramy . Nie je každej žene sa podarí mať postavu modelky po pár týždňoch od pôrodu. A ak sa jej dlhšie nedarilo schudnúť alebo sa nepodarilo otehotnieť s druhým dieťaťom , tak ju to môže psychicky veľmi rozhodiť. A prípadne , že čaká druhé dieťa , tak je na nej kedy to oznámi svetu…
- V ktorom si mesiaci tehotenstva? Už máš vypuklé bruško – vidno , že očakávaš – pre niektoré ženy radostná správa, že majú bruško a teda si naplno uvedomujú , že v sebe nosia nový život. No mnohé to vedia aj bez hlúpych poznámok o ich výzore , každá má doma zrkadlo a vie , že keď je v 5-6 mesiaci už jej z nohavíc vykúka bruško a teda , že je už v druhom trimestri , kedy je zaoblenie a pribraté kilogramy viac viditeľné. Tiež patrí táto poznámka medzi netaktné a nevhodné.
- Môžem pohladkať tvoje bruško , možno zistím , či ma kopne a nejako sa prejaví ?– patrí to tiež k otázkam na hranici medzi zvedavosťou a netaktnosťou. Hoci nejde o nič také strašné a túto otázku možno čiastočne zaradiť medzi milé a prejavený záujem ako pozitívny , no nie všetky ženy to tak môžu brať. Vo veľkom je rozdiel v tom kto sa danú otázku spytuje . Ak ide o príbuzného , budúcich starých rodičov alebo súrodencov, manžela budúcej matky tak žena cíti skutočný záujem o ňu a jej nenarodené dieťa . Ak ide o osoby v širšom okolí ako kamaráti priatelia alebo cudzí ľudia , tu už môže vyvstať otázka , prečo by mali. Nie je každej žene by bolo príjemné keby ju hladkali a dotýkali sa jej cudzí ľudia ( výnimku tvoria lekári a zdravotné sestry, ktoré sa o mamičku starajú) , ale neznámi ľudia na ulici alebo v obchode môžu svojou otázkou vyvolať stres alebo nepríjemné pocity. Takže na svoju otázku , môžete dostať aj negatívnu odpoveď a niekedy nadávky alebo dokonca facku.
- Vyzeráš hrozne divne , nespoznávam ťa – žena , ktorá je na začiatku tehotenstva a trpí nevoľnosťami , tak nevyzerá ako vystrihnutá z časopisu , môže byť bledá až zelená z toho ako je jej zle, prípadne má opuchnutú tvár , pokazené zuby z nedostatku vápnika alebo poškodenú sklovinu zo žalúdočných štiav , keď skoro stále zvracia, prípadne má opuchnuté nohy , je pribratá o 10-15 kg , má na sebe neforemné šaty , alebo sa nezmestí do svojho oblečenia , nevládze stáť , je zadýchaná alebo ma slzy na krajíčku. V takomto stave jej akákoľvek poznámka citovo rozruší a spôsobí zbytočnú úzkosť a strach z toho ako vyzerá. Prípadne sa to môže odraziť na jej psychickom zdraví v podobe depresie alebo odmietanie dieťaťa…
- Mala by si./nemala by si ..- čokoľvek by ste budúcej mamičke nanucovali a tlačili ju , že by mala robiť alebo robiť nemala v nej vyvoláva podráždenie , stres a zbytočnú úzkosť , že neplní očakávania iných ľudí. V prvom rade by si mala / nemala robiť to načo sa cíti alebo chce. Zbytočne jej budete nútiť jedlo , keď je jej zle , alebo šport keď je totálne unavená , alebo spánok , keď sa dieťa hýbe a kope ju . Alebo aby sa na povel radovala , keď fakt nevie ako to zvládne a všetko je pre ňu nové a neznáme , hoci si prečítala kopu kníh… Nedávajte jej zbytočné rady , keď si ich nepýta…
- Nebojíš sa …- absolútne nevhodná otázka , ktorá by mala byť úplne tabu !!! Žena , ktorá je tehotná , má prežívať pokoj a radosť z nového prírastku. Vyhýbať sa stresu , chorobe , liekom a pod. A vyvolávať v nej umelým spôsobom strach hlúpymi otázkami, môže spustiť paniku, že aj keď sa do vtedy nebála a prijala jednotlivé dni a týždne v pohode, tak jej môžete týmto spôsobiť veľký strach a znepríjemniť jej zvyšok tehotenstva aj pôrod a starostlivosť o dieťa. Nepýtať sa na strach– z ranných nevoľností , veľkého brucha –pribratia, choroby alebo anomálie plodu, spontánneho potratu, kopania v bruchu žiarlivosti súrodencov , keď to nie je prvé dieťa, pôrodu , starostlivosti o novorodenca, že nebudeš mať mlieko….
- Už viete , čo to bude ? máte vymyslené meno ?- patrí tiež k otázkam nie veľmi vhodným. Nevhodná je najmä , keď je ešte skoro , čo sa týka schopnosti sonografie a lekára odhaliť pohlavie bábätka , prípadne budúca matka nechce vedieť pohlavie svojho bábätka, alebo ho už vie , ale nechce to nikomu prezradiť, a presne to isté platí aj vo výbere mena. Keď budú budúci rodičia chcieť prezradiť toto tajomstvo , urobia tak a najneskôr sa to všetci dozvedia , keď sa vráti novopečená mamička z pôrodnice … Nie potrebné touto otázkou vyvolávať u budúcej mamičky stres , najmä keď sa aj samo bábätko nechce otočiť tak , aby ukázalo čím bude …. Môžete vyvolať akurát hnev a zbytočnú úzkosť. Dajte budúcej matke čas , kedy to bude ona sama chcieť prezradiť a netlačte na ňu…
- Už máš výbavičku, nachystané oblečenie, kočík , autosedačku, postieľku….? – ďalšia z veľmi nevhodných otázok , najmä ak ide o prvé dieťa a budúca mamička ani nevie , aké pohlavie má jej bábätko alebo je len v prvom trimestri , kedy je veľmi toto obdobie rizikové , kvôli spontánnemu potratu . Prípadne ešte je skoro, alebo zvažuje , že to bude robiť neskôr napríklad začiatku 8 mesiaca ,kedy je ešte minimálne mesiac až mesiac a pol do plánovaného termínu pôrodu. Ak chceme budúcim rodičom pomôcť tak pripravíme do obálky peniaze , nech si budúci rodičia kúpia čo potrebujú , prípadne kúpime oblečenie pre novorodenca v neutrálnej farbe viacerých veľkostí od 50-62 , a použijú čo bude ich bábätku dobré…
Otázok , ktoré nie vhodné sa pýtať nastávajúcich rodičov je veľmi veľa . Spomínané otázky v tomto článku sú najčastejšie aj najbežnejšie , ktoré sa ľudia vypytujú. Pri akomkoľvek rozhovore dobre zvážme , či sú predmetné otázky vhodné , taktné a nespôsobia skôr bolesť , úzkosť alebo stres než potešenie a radosť nastávajúcej matky ( nastávajúcich rodičov )…
Bc. Ľubica Bombalová