Kariéra alebo rodina? V dnešnej dobe je to presne v tomto poradí. Sú ženy, ktoré uprednostnia rodinu, ale je ich výrazne menej. Patríte do tej prvej skupiny? A možno to o sebe ani neviete. Ľudia z vášho okolia to ale vidia trochu inak. Z lekárskeho hľadiska karierizmus nie je diagnóza, to však neznamená, že to nie je problém.
Základným ukazovateľom karierizmu je to, že žena venuje svoje práci všetok svoj čas, zanedbáva ostatné povinnosti, rodinu, známych. Sociálne vzťahy začínajú zlyhávať. Kamaráti sa začnú sťažovať, že s nimi netrávite čas, rovnako tak aj rodinný príslušníci. Môže sa stať, že sa s práce stane hobby, takže akonáhle príde s práce domou namiesto toho aby sa kontaktovala z rodinou a známymi, bude robiť to čo ju baví, pracovať.
Ak nevnímate ohlasy z okolia, skúste pozorovať samú seba a posúďte, či máte nejaké príznaky. Robiť prácu z chuťou a robiť to čo vás baví je na nezaplatenie, no ak neustále pracujete v zrýchlenom režime už to nie je zdravé. Ak vykonávate prácu na 110%, máte naraz rozrobených viac projektov, neviete sa ani naobedovať bez toho aby ste netelefonovali, nezapisovali niečo, nevybavovali, tak už niet pochýb o tom, že ste jednou z nich. Stále chcete mať všetko pod kontrolou, máte problém zadať úlohy druhým ľuďom a radšej si to spravíte sami.
Treba sa zamyslieť, kde to všetko pramení. Je práca len únikom pred tým čo sa deje doma alebo pred konfliktami zo známymi? Či vás napĺňa ten pocit, že ste nenahraditeľná? Tu vzniká začarovaný kruh pretože doma na vás naliehajú, kvôli vašej vyťaženosti a vy namiesto toho aby ste to riešili idete niekde, kde vám je dobre a kde robíte všetko čo je vo vašich silách. Silný tlak je vyvíjaný aj dobou, ktorá nastala. V minulosti bol muž ten čo materiálne zabezpečí rodinu a žena sa starala o domácnosť. Dnes sa nepriamo vyžaduje aby sa zabezpečovanie rozložilo aj na muža, aj na ženu. Ženy chcú dokázať, že sú silné a všetko zvládnu aj samé alebo len túžia po uznaní.