Žiadne manželstvo nie je ideálne. Či už chceme alebo nie, rodinu a rodinné vzťahy musíme budovať postupne tak, aby pevnými základmi neotriasla nič, čo nás v budúcnosti čaká. Aký vplyv však majú rodinné vzťahy na deti? Je možné, že hádky rodičov môžu zapríčiniť chorobu dieťaťa?
Naša myseľ je s telom spojená viac, akoby sme očakávali. Všetko čo sa deje okolo nás na organizmus určite vplýva. Kým dospelý človek dokáže bojovať proti stresu a nepríjemným okolnostiam, dieťa len ťažko ochráni svoju malú hlavičku od problémov dospelých. A tak nastane moment, kedy rodičovské hádky môžu mať vplyv na zdravie najmenšieho člena rodiny. Ono totiž viac ako my dospelí vníma zmeny okolia a prostredia, ktoré sa dejú. Citlivejšie reaguje na rozchod rodičov, na hádky medzi príbuznými. Hociako sa môžu dospelí snažiť, telo si na nové prostredie či okolnosti nemusí zvyknúť tak rýchlo. A choroba je odpoveďou organizmu na túto zmenu.
Zmeny sa dejú neustále, každý v rodine si vyžaduje v emočnom poli rodiny svoje miesto a to má vplyv na jeho či už emocionálnu či fyzickú stránku. Ak sa v tomto poli niečo naruší, má to negatívny vplyv na každého. Pri chorobách ako je bulímia či anorexia, ktorá postihuje najmä dievčatá, sa pod pohľadom lekárov zisťuje, aké má dieťa vzťahy s rodičmi. Tam totiž tkvie problém, ktorý sa takouto chorobou prejavuje. Častým problém vo vzťahu mama a dcéra je aj to, kedy je na čase „pustiť“ dcéru z hniezda a nestarať sa príliš o to, ako sama vedie svoju domácnosť či rozhoduje o výchove svojich vlastných detí. Môže nastať aj opačný efekt, kedy matka bude od svojej dcéry vyžadovať pozornosť a neustálu opateru. Aj takýto prípad sa môže stať a v niektorých prípadoch môže ísť o trvalé narušenie vzťahu medzi matkou a jej dcérou.
Harmonické manželstvo, rodinu a dobré vzťahy môžeme udržiavať, ak sme sami v dobrom psychickom rozložení. Rodina by nám mala byť oporou, na jej členov by sme sa mohli obrátiť vždy, keď to potrebuje. Dysfunkčnú rodinu nezachránime jednoducho. Ani naštrbené vzťahy nejdú zaceliť tak jednoducho. Na druhej strane, ani umelo vytvorená atmosféra na oko fungujúcej rodiny nie je to, čo robí deťom dobre. Treba nájsť zlatý stred toho, ako sa k tebe správať a ako pristupovať k najmenším či dospievajúcim.