Úvod Zaujímavosti Detská váhu je dobré mať doma. Ako často ju však používať?

Detská váhu je dobré mať doma. Ako často ju však používať?

251
0
ZDIEĽAŤ
Detská váhu je dobré mať doma. Ako často ju však používať?
Detská váhu je dobré mať doma. Ako často ju však používať?

Bábätko zažije svoj prvý kontakt s detskou váhou už pár minút po narodení. Poznať váhu novorodenca je dôležité – aj tento údaj napovedá o jeho zdravotnom stave a zároveň z neho vychádzame pri ďalšom sledovaní jeho prosperovania. Existujú tabuľky, ktoré hovoria o priemernej hmotnosti chlapcov a dievčat a tom, čo je a nie je v norme. Detskú váhu je dobré mať aj doma, no s jej používaním to netreba preháňať. S čím nám pomôže a čo už je príliš často?

Váha dieťaťa po narodení  

Váha dieťaťa po narodení je jedným zo zásadných ukazovateľov, zisťuje sa prakticky okamžite po príchode bábätka na svet. Podľa tabuľky Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je priemerná hmotnosť novorodenca (narodeného v 37. – 42. týždni) u dievčat 3 200 g a u chlapcov 3 300 g.

Samozrejme, aj tu vstupujú do hry horné a dolné hranice, ktoré hovoria o tom, kedy je ešte váha v poriadku – od 2 300 do 3 900 g u dievčat a od 2 500 do 4 200 g u chlapcov je to v norme. Ani v prípade, že sa bábätko vymyká z týchto hraníc, nemusíme prepadať panike – v hre sú totiž individuálne preddispozície, ako telesná konštrukcia či hrúbka kostí.

Navyše, displej na detskej váhe pár dní po narodení zvykne ukazovať nižšie hodnoty ako nameral tesne po narodení. Je to úplne bežné. Zvyčajne sa pohybuje pokles hmotnosti v intervale od 5 do 10 % z novorodeneckej váhy. Až potom by dieťa malo začať priberať, približne 150 g až 250 g denne. Interval je dosť široký, vplýva tu totiž viacero individuálnych faktorov, ako pohlavie dieťaťa, množstvo pohybu, či je dojčené materským mliekom, alebo práve telesná konštrukcia.

Ako často bábätko vážiť

Či už je témou detská alebo osobná váha, treba si uvedomiť, že ani vy sa nevážite po každom jedle. Je prirodzené, že matky (najmä prvorodičky) nechcú urobiť žiadnu chybu, no práve váženie po každom dojčení či jedle môže byť pre bábätko zbytočne stresujúce. A nielen pre novorodenca, rovnako aj pre mamu.

Ak váš chlapček či dievčatko pravidelne konzumujú – najlepšie materské mlieko – mali by prirodzene prosperovať. Detskú váhu používajte pokojne iba raz týždenne. Výsledkom bude jeden dôležitý ukazovateľ, ktorý sa však oplatí vyhodnotiť vo väčšom kontexte.

Váha je však iba jedným z ukazovateľov toho, či je bábätko v poriadku. Niekedy sa môže stať, že naberanie hmotnosti ide pomalšie a potom sa to rozbehne. Toto obdobie sa nazýva rastový špurt.

Preto okrem čísla na displeji sledujte aj chuť do jedla, náladu dieťaťa, záujem o svet, množstvo pohybu. Ak by ste mali v kontexte celkového pozorovania pochybnosti o správnom vývoji, obráťte sa radšej na pediatra.

Čo oceníte na detskej váhe?

Detská váha je špecifická svojím tvarom – nižšou oválnou vaničkou, v ktorej sa dieťa bude cítiť prirodzene. Mamičky iste ocenia nižšie protišmykové nožičky či funkciu na uloženie hmotnosti. Jednoducho si tak údaje o vážení porovnáte bez potreby si ich zapisovať.

Povrch detskej váhy by mal byť ľahko udržiavateľný. Dobrou voľbou je váha s dotykovým displejom – medzera medzi tlačidlom a povrchom váhy by sa pri manipulácii mohla zaniesť napríklad detským krémom.

Hľadáte vhodnú detskú váhu? Nájdete ich v internetovom obchode www.digitalne-vahy.sk.

 

 

Zdroj: https://unsplash.com/photos/-f7bKsvOgwU

Zdroj: https://unsplash.com/photos/NYvRaxVZ-_M