Hovorí sa, že deti sú obrazom svojich rodičov. Tento výrok je pravdivý, ale nielen gény sa podieľajú na psychickom vývine detí. Dôležitá je tiež výchova a aj to akým vzorom sú pre deti rodičia. Chyby vo výchove, ktoré spravíte v útlom veku dieťaťa sa prejavia o niekoľko rokov, kedy už bude neskoro tieto chyby naprávať.
Buďte pre svoje deti vzorom
Rodičia od svojich detí často vyžadujú činnosti, ktoré sami nerobia alebo robia presný opak. Keď chcete, aby vaše dieťa pri jedle nerozprávalo, nesmiete pri ňom rozprávať ani vy. Po napomenutí dieťa rozprávať prestane. V prípade, že vy začnete tárať o sto šesť, tak v ňom bude vrieť zlosť a pocíti krivdu. Môžete si byť istí, že pri ďalšom stolovaní začne opäť rozprávať, a to s plnou pusou. Dieťa môžete upozorniť hoci aj tisíckrát, ale ak vy sami nie ste v danej činnosti pre neho vzorom, bude vaša snaha zmarená. Maximálne obozretní by ste mali byť v situáciách, o ktorých viete, že sú ďaleko cez čiaru, že nejde o správnu vec. Pretože práve zlé veci a návyky sa dieťa naučí najrýchlejšie. Viete, že vaše správanie nie je v poriadku? Snažte sa danú činnosť robiť tak, aby vás pri nej vaše deti nepočuli a nevideli. Alebo naopak naučte sa od svojich ratolestí otvorené a čisté správanie, ktoré je typické pre najmenšie deti.
Klamať sa nevyplatí
Hovoríte deťom často, že klamať sa nevyplatí a sami klamete? Pravda vždy vyjde najavo a lekcie pravdy prídu nazmar. Na druhej strane stavať až prehnane na piedestál pravdovravnosť a čakať u dieťaťa za každú cenu len a len pravdu je tak trochu prehnané. Malé, ale milostivé klamstvá nás sprevádzajú celý život. Preto by ste mali aj vy dieťa naučiť rozpoznávať klamanie od milosrdných lží. Možno sa vám to nezdá správne, ale práve týmto spôsobom sa dieťa naučí, čo klamať znamená a že ide o nesprávnu vec. Na druhej strane, ak dieťa odhalíte pri veľkej lži, tak sa nebojte trestať a vysvetliť mu, že prekročil čiaru. Nesnažte sa s dieťaťom v tejto situácii príliš rozprávať alebo ho nechať argumentovať. Stačí jasné a krátke vysvetlenie, že takto sa to nerobí. Určíte dieťaťu mantinely, ktoré sa ani v dospelosti neodváži prekročiť.
Nezrealizované ambície
Najhoršie, čo môžete svojmu dieťaťu spraviť je snaha o naplnenie svojich vlastných, nesplnených ambícií. Vždy ste túžili tancovať, ale rodičia vám krúžky zakázali? Prihlásite dieťa na kurz tanca bez toho, aby mal na tanec vlohy. Ak mrnká a nechce na kurz chodiť, trestáte ho. Je samozrejmé, že chcete, aby bol váš potomok vo všetkom najlepší. Takto však život nefunguje. Môže sa vám síce podariť dieťa dotlačiť do mnohých činností, na ktoré nemá talent, ale v závere bude nešťastné. Nešťastné nielen z toho, že robí to, čo ho nebaví, ale aj z toho, že ste vy sklamaní z jeho neúspechov. Nechajte deti, aby si plnili svoje vlastné sny a podporujte ich v tom. Sami si nájdu tú svoju, správnu cestu životom a možno vyniknú v niečom špeciálnom. Pri plnení detských snov deti nepodceňujte, ale ani ich prehnane nechváľte. Buďte realisti, nad vecou, a ak ste až príliš na dieťa pyšní, tak ho primerane pochváľte alebo odmeňte. Obrovskú radosť si však nechajte pre seba a oslávte ju s partnerom.
Základom je komunikácia
Súčasná stresujúca doba dáva rodičom zabrať a v snahe zabezpečiť rodinu občas zabúdajú na svoje deti. Počas materskej majú matky dostatok času sa s dieťaťom rozprávať a po nástupe do práce táto komunikácia vymizne. Zmrští sa do povinného minima typu – ako si sa mal v škôlke, poslúchal si, čo chceš papať a choď sa hrať. Napriek tomu, že ste veľmi unavení, mali by ste si každý deň nájsť čas sa porozprávať. Platí to aj pre školákov. Komunikácia je dôležitá pre budovanie vzťahov a pre získavanie nových vedomostí. Najlepšie by bolo, aby ste si spoločne večer sadli kompletne celá rodina a rozprávali sa o všetko možnom i nemožnom. Vzájomne sa jeden od druhého naučíte nové veci. Veľmi vhodné je sa hrať spolu s deťmi interaktívne hry, ktoré povzbudia ich myseľ. Nové vedomosti sa dajú získať tiež spoločným čítaním knižiek. Nespoliehajte sa na to, že sa dieťa všetko naučí v škole. Škola či učitelia nikdy nemôžu a ani nedokážu suplovať to, čo dieťa nedostane od rodičov.