Vianoce. Čo pre vás znamenajú? Niekto si pod nimi predstaví teplo domova, vianočnú výzdobu, blikajúce vianočné stromčeky, pouličné osvetlenie, rodinnú idylku, obchodné výklady plné rôznych potrebných i nepotrebných darčekov, vôňu všakovakých dobrôt… Áno, práve vôňa Vianoc je to, čo si každý z nás vie okamžite vybaviť. Napríklad také vianočné korenie nás dokáže naladiť nielen na vianočnú atmosféru, ale skrýva v sebe moc vyriešiť predvianočný stres, bolesti hlavy, či podráždený žalúdok.
Kardamón
Kardamónové semená dopomáhajú k správnemu tráveniu, pôsobia preventívne proti rôznym vírusom, majú posilňujúci účinok na organizmus, napomáhajú zmierniť reumatické bolesti, redukujú plynatosť, pomáhajú pri srdečnej slabosti, pri liečbe zápalu ďasien a zubov, ako prevencie pri ochoreniach dýchacích ciest, astme a zápalu pľúc, uľavia pri bolestiach v krku, obličkových a žlčníkových kameňoch, pomáhajú pri strese, únave alebo depresii, zlepšujú kvalitu zraku.
O tom, že je to zázrak prírody svedčí aj fakt, že ide o tretie najdrahšie korenie na svete. Pred ním sa umiestnil už iba šafran a vanilka pravá.
Badián
Ak chcete posilniť imunitu v chladnom počasí, siahnite po badiáne. Badián má antibakteriálne účinky, je bohatý na antioxidanty, pomáha bojovať proti chrípke, má protiplesňové účinky a pomáha zlepšovať trávenie, zmierňuje kŕče a znižuje nevoľnosť. Toto korenie v tvare hviezdičky sa v čínskej medicíne používa už po stáročia a jeho využitie v kuchyni sa neobmedzuje len na pečenie a ako prísada do vareného vína, či punču. Ázijské krajiny pridávajú badián dokonca aj do polievok.
Škorica
Škorica je veľmi chutné korenie, ktoré je cenené pre svoje liečivé vlastnosti už tisíce rokov v tradičnej ájurvédskej a čínskej medicíne.
Škorica je korenie, ktoré sa vyrába z vnútornej kôry stromov vždyzelených tropických škoricovníkov. Vyrábajú sa z nej silice, tinktúry, ale aj olej.
Škorica vás v zime dokáže naozaj zahriať. Zvyšuje krvný obeh a zlepšuje regeneráciu tkanív, a tým pomáha bojovať proti srdcovým infarktom, srdcovým chorobám a mozgovej príhode.
Umožňuje zmierňovať zápal v tele a tým pomáha znížiť riziko srdcových chorôb a rakoviny.
Škorica znižuje vysoké hladiny cholesterolu a vysoký krvný tlak.
Škorica môže zastaviť nadmerné krvácanie tým, že pomáha telu vytvárať krvné zrazeniny.
Klinčeky
Klinčeky majú úžasné antiseptické účinky a tlmia bolesť zubov. Ak vás počas sviatkov rozbolí stolička, vložte si do nej zo dva kúsky klinčekov a požujte ich. Navyše silice, ktoré toto korenie obsahuje, zlepšujú náladu a vyvolávajú pocit radosti.
Vanilka
Jedná sa o fermentovanú tobolku, ktorá pochádza z exotickej lianovitej orchidey pôvodne z Mexika alebo Madagaskaru.
Vôňa vanilky priamo ovplyvňuje mozog a vyvoláva pokoj. Je preto známe, že sa jedná o jednu z najdostupnejších prostriedkov na prekonanie úzkosti a stresu.
Vanilka dokáže merateľne znížiť hladinu cholesterolu.
Vanilka sa po celé stáročia používa na upokojenie zápalu v tele. Je to zvlášť účinné pri zápaloch pečene.
Vanilka vďaka antibakteriálnej povahe je silným spojencom v boji proti akné, pretože pomáha eliminovať základnú infekciu a urýchliť proces hojenia pokožky.
Kvôli svojim vlastnostiam potláčajúcim chuť do jedla je známym prostriedkom na chudnutie.
Vanilkový extrakt vďaka svojim antibakteriálnym a anestetickým vlastnostiam dokáže zmieniť kašeľ a bolesť v krku po zmiešaní s teplou vodou.
Aníz
Aníz je liečivá rastlina, ktorú poznali už starí Egypťania. Patrí teda k najstarším liečivým rastlinám na svete. Aníz sa bežne používa na ochutenie potravín, nápojov, cukroviniek, osviežovačov dychu a často sa používa ako vôňa do mydla, krémov, parfumov i do voňavých vrecúšok.
Ak vás z celého vianočného stresu a zhonu rozbolí hlava, naordinujte si aníz. Dokáže zastaviť migrénu, ale rovnako prečistí dýchacie cesty aj tráviaci trakt.
Aníz ďalej zlepšuje príznaky menopauzy. Každý rok prechádza menopauzou viac ako 1,5 milióna žien. Mnoho z týchto žien uvádza nepríjemné príznaky, ako sú nespavosť, návaly tepla, únava, bolesť kĺbov, či znížené libido. Aníz znižuje závažnosť a frekvenciu týchto príznakov u žien v menopauze. Zlepšenie príznakov menopauzy anízom môže byť výsledkom zlúčenín podobných estrogénu, ktoré sa prirodzene vyskytujú v rastline.
Aníz je známy aj ako silný bojovník proti rakovine.
V tradičnej perzskej medicíne sa verí, že aníz zlepšuje náladu, a to vďaka svojim antidepresívnym účinkom.
Muškátový orech
Muškátový oriešok je korenie vyrobené mletím semien na prášok. Korenie má výraznú štipľavú vôňu a má mierne sladkú chuť. Je bohatý na bielkoviny, sacharidy, vlákninu, tuk, vitamíny A, B a C, ďalej draslík, fosfor, vápnik, horčík, sodík, železo a zinok. Používa sa na ochutenie mnohých druhov pečiva, cukroviniek, pudingov, zemiakov, mäsa, omáčok, zeleniny a nápojov. Pestuje sa bežne v Karibiku a v ďalších tropických oblastiach sveta.
Po celé generácie sa muškátový oriešok odporúča ako domáci liek na nespavosť. Štipka muškátového orecha v teplom mlieku je skvelý trik na tento problém.
Muškátový oriešok má liečivé vlastnosti a používa sa na liečbu tráviacich problémov, ako sú poruchy trávenia a žalúdočné vredy.