Čo si vybavíte pri slovnom spojení výmena žiarovky? Väčšina ľudí by povedala, že stôl alebo stoličku a domáceho majstra, ktorý žiarovku vymieňa. Je pravda, že v menších domácnostiach by ste len ťažko hľadali rebrík. Napriek tomu uvažujte minimálne nad kúpou hliníkových schodíkov. Budú vám však stačiť?
Do bytu schodíky a do domu poriadny rebrík
V menšom byte asi nebudete potrebovať nič opraviť alebo robiť vo veľkej výške. Preto vám bude stačiť rebrík vo forme hliníkových schodíkov. Toto minimum odporúčame kúpiť do každej domácnosti. Zo stoličky alebo nedajbože zo stola nedokážete dočiahnuť úplne všade. Navyše sú tieto kúsky nábytku nestabilné a veľmi často sa stanú základom pre zranenie v domácnosti. Hliníkový rebrík sa vám zíde pri vymieňaní žiarovky, pri vešaní závesov i pri upratovaní.
V rodinnom dome je situácia iná. Údržba v domácnosti sa často zmení na údržbu alebo prácu okolo domu či v záhrade. Je treba dočiahnuť nad okná, k streche, na strom alebo vymeniť žiarovku nad dverami v garáži. Základom pre potreby ľudí bývajúcich v rodinnom dome je jednoduchý operný rebrík s pracovnou výškou nad jeden meter.
Drevený alebo hliníkový rebrík a kam s ním
Spomínali sme minimum pre potreby ľudí bývajúcich v byte alebo rodinnom dome. Minimum z dôvodu, že priestorové možnosti nepustia. Nie každý rebrík je skladný, nie každý rebrík je možné zložiť. Kam s ním? Túto otázku si pred kúpou rebríka položte a až následne majte veľké oči pre vysoký rebrík.
V mysli sa nám skoro vždy vybavia drevené rebríky, ktoré boli v minulosti jedinou možnou voľbou. Drevené rebríky sú fajn v záhrade alebo ako štafle pre profesionálov. Pre maliarov sú farby na steny a štafle neoceniteľné pomôcky. V dome by vám len zavadzali. Nedajú sa zložiť a sú veľmi ťažké. Hliníkový rebrík je už iná pesnička. Je ľahký, pevný, odolný a vyrába sa v rôznych prevedeniach. Ak máte doma málo miesta, kúpte teleskopický rebrík. Zložíte ho do tak malých rozmerov, že sa zmestí pod police v garáži.
Čo je dôležité pri výbere rebríka
Viac ako na to, či je rebrík dvojdielny, teleskopický, alebo pevný, sa sústreďte na jeho pracovnú a opernú výšku. Operná výška je približne o 20 % menšia ako výška rebríka, pretože rebrík sa oprie o stenu v istom uhle. Dôležitejšia je pracovná výška. Tá uvádza, kam dočiahnete po rozložení a upevnení rebríka. Všimnite si tiež údaj o šírke priečky. Čím bude priečka širšia, tým lepšie sa vám bude na rebríku stáť. Nikdy nekupujte rebrík, ktorý nie je certifikovaný a nespĺňa európske normy.