Cvičeniu na hrazdách sa mnohí športovci vyhýbajú. Tento druh tréningu sa im nezdá dostatočne variabilný a efektívny. Opak je pravdou. Na hrazde cvičíte s váhou vlastného tela, čo znamená zaťaženie pre veľké svalové partie. Navyše sú hrazdy lacné a dajú sa využívať aj v malom byte.
Prečo kupovať hrazdu
Hrazda patrí medzi najlacnejšie domáce pomôcky na cvičenie. Už dávno bol prekonaný mýtus, že cvičiť na hrazde by mali len páni. Ide o univerzálnu pomôcku, ktorá pomôže budovať svaly hornej časti tela komukoľvek bez rozdielu pohlavia alebo veku. Niektoré cviky dokonca pomáhajú zmierniť alebo odstrániť bolesti chrbtice. Samozrejme za predpokladu správnej techniky cviku. Primárne sa na hrazde dajú formovať svaly na rukách, chrbte, prsné svalstvo a brucho. Najviac obľúbené sú hrazdy u kulturistov, ktorí vďaka nim naberajú šírku.
Vyberte si top hrazdu
Hrazdy sa vyrábajú z rôznych materiálov a v rôznom prevedení. Pred kúpou hrazdy sa informujte na jej nosnosť a na to či má protišmykové úchopy. Naozaj kvalitné hrazdy sú oceľové s možnosťou inštalácie na strop. Na stropné hrazdy môžete uviazať boxovacie vrece, TRX pásy alebo gumy na cvičenie. Druhou možnosťou sú hrazdy, ktoré sa pripevňujú na stenu a najlacnejšie typy sa dajú zavesiť na dvere. Niektoré špeciálne modely môžete umiestniť aj do rohu miestnosti alebo vedú od jednej steny k druhej. Všetky typy hrázd nájdete na stránkach internetového obchodu inSPORTline.
Tipy na cvičenie na hrazde
Začiatočníci môžu mať pri prvých pokusoch cvičenia na hrazde problémy. Preto je lepšie cvičiť vo dvojici, kedy jeden z páru mierne pridŕža druhého. Možnosťou je využitie gúm na cvičenie, ktoré uviažete na hrazdu a zavesíte sa do nich. Uberiete si tak zopár kilogramov z váhy. Nie je dôležitá kvantita, ale kvalita. Aj jeden dobre prevedený zhyb alebo príťah je viac ako desať zlých. Nezabúdajte na pravidelnosť. Cvičte na hrazde každý deň a telo si na záťaž zvykne. Cviky na hrazde môžete využiť pri kruhovom alebo HIIT tréningu. Budú pre vás spestrením a cvičenie sa stane variabilnejšie. Zaťaženie svalových partií závisí od spôsobu úchopu. Napríklad pri úzkom úchope na šírku ramien si precvičíte paže, pri širokom dostáva zabrať chrbát a pri podhmate si vybudujete bicepsy.