Úvod Problémy v rodine Ako zariadiť detskú izbu pre rôzne vekové kategórie?

Ako zariadiť detskú izbu pre rôzne vekové kategórie?

337
0
ZDIEĽAŤ
Ako zariadiť detskú izbu pre rôzne vekové kategórie?

Detská izba je pre deti veľmi dôležitým miestom, kde sa učia, oddychujú, rastú a hrajú. Ich potreby sa s pribúdajúcimi rokmi menia, preto je dôležité zariadiť ju tak, aby dieťa využilo potenciál miestnosti na maximum a zároveň sa vyvíjalo tým správnym spôsobom.

Prečítajte si naše tipy na dizajn detskej izby pre každý vek – od batoliat až po tínedžerov.

Výber miestnosti

Pred zariaďovaním detskej izby je dôležité vybrať vhodnú miestnosť, ktorá bude dieťaťu slúžiť ako detská izba. Keďže bude časom rásť a potrebovať viac miesta, vo všeobecnosti by ste nemali vyberať tú najmenšiu miestnosť v domácnosti. Aj napriek tomu, že toho na začiatku nepotrebuje veľa, je potrebné myslieť do budúcnosti a tiež na to, aby izba obsahovala všetko, čo dieťa k svojmu životu potrebuje.

Zóny v detskej izbe

Detská izba by mala byť rozdelená na základné zóny a to bez rozdielu na vek dieťaťa. Máme na mysli predovšetkým zónu hraciu a tvorivú, pracovnú, oddychovú a odkladaciu.

Kútik pre oddych by mal obsahovať posteľ, kútik pre učenie a hranie písací stôl, stoličku, regál s hračkami a knihami, v odkladacej zóne by mala byt’ skriňa a úložné boxy, no a oddychový kútik by sa mal zariadiť podľa potrieb aktuálneho veku.

Zakomponovať môžete napríklad teepee stan, hrazdu, rebriny, sedací vak, závesnú hojdaciu sieť alebo knižnicu. Deti taktiež ocenia lezeckú stenu alebo preliezačky.

Poznáte výhody detských preliezačiek v dome?

Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je definovať priestor rôznymi farbami. Taktiež môžete priestory rozdeliť závesom či policami. Vzhľadom na vek dieťaťa sa zóny môžu časom obmieňať príslušenstvom a nábytkom.

Zásady pri zariaďovaní detskej izby

Kvalitné základné prvky

K pätici základných prvkov, ktorú by mala obsahovať’ každá detská izba, patrí: posteľ, skriňa, stôl, stolička a vhodné osvetlenie. Ak vyberiete dobre a kvalitne, nebudú si vyžadovať častú výmenu po 2-3 rokoch používania.

Niektoré veci môžu deti po čase omrziť alebo z nich vyrásť. Vyberajte teda univerzálne a dbajte na kvalitu materiálov, povrchovú úpravu a zdravotnú nezávadnosť. Uprednostnite napríklad posteľ s rozmermi 90 × 200 cm s kvalitným matracom.

Uprednostňujte neutrálne farby

Podobne je to aj s výberom farieb. Ak chcete detskú izbu, ktorá bude dieťaťu vyhovovať aj niekoľko rokov, rozhodnite sa pre neutrálne farby ako biela, jemná krémová, nadčasové odtiene sivej a šedej alebo zemité odtiene hnedej, zelenej a modrej.

Na stenu môžete pridať tapetu so zaujímavým vzorom, obrazy a štýlové dekorácie, a tak vytvoriť trendovú izbu pre dieťa v každom veku.

Snažte sa základné prvky ponechať jednoduché a všetko ostatné môžete časom prispôsobiť aktuálnym potrebám a veku dieťaťa.

Úložný priestor

Ďalšou kľúčovou požiadavkou pri zariaďovaní detskej izby je dostatok úložného priestoru. Vysoké vstavané skrine umožnia využiť priestor na maximum – od podlahy až po strop. Poskytnú miesto na uskladnenie nielen sezónneho oblečenia, športových potrieb, ale aj hračiek a neporiadku, ktorý je potreba skryť.

Detská izba pre dve a viac detí

Ak nemáte doma priestor nazvyš a vaše deti budú zdieľať spoločnú detskú izbu, pri starostlivom plánovaní a rešpektovaní potrieb oboch detí sa dá vyriešiť aj tento tvrdý oriešok.

Každé dieťa potrebuje vlastnú posteľ, stoličku a písací a PC stôl, pri ktorom sa bude učiť a tvoriť. Zvoľte teda nábytok v plnohodnotných veľkostiach a farbách, ktorý bude vyhovovať dievčatám aj chlapcom.

Ak máte deti s vekovým rozdielom, môžete deťom nechať spoločný priestor otvorený alebo ho predeliť predeľovacou stenou napríklad regálom s knihami. Hľadajte také riešenie a prevedenie, ktoré bude vyhovovať všetkým.

Detská izba pre novorodencov

Toto je určite prvá izba, ktorú kedy zariadite pre svoje dieťa a možno aj tá najvzrušujúcejšia. Je ľahké sa stratiť v radosti z toľkého výberu roztomilých farebných schém a doplnkov.

Napriek tomu, že novorodeniatka si ešte nevyžadujú vlastnú izbu, je vhodné mať priestor, ktorý bude patriť iba im. Blízkosť rodičov je upokojujúca, a preto väčšina novorodencov spí vo svojej postieľke v spálni s rodičmi. Ale nie je to pravidlom a skôr alebo neskôr bude bábätko, ale aj rodičia, potrebovať svoj pokoj.

Ak chcete zariadiť novorodencovi vlastnú izbičku, dbajte na bezpečnosť, správnu teplotu a pohodlie. Uistite sa, že akýkoľvek detský nábytok je v súlade s bezpečnostnými normami. Najdôležitejšie je mať kvalitnú a bezpečnú postieľku, detskú kolísku, priestor na uloženie oblečenia a prebaľovací pult. Využite nábytok s oblými hranami a vyhýbajte sa nábytku so sklom.

Miestnosť by mala udržiavať príjemnú teplotu na spánok. Uistite sa, že káble, elektrina a akékoľvek iné predmety, ktoré môžu predstavovať nebezpečenstvo, sú mimo dosahu.

Čo sa týka farieb, odporúčame ponechať steny neutrálne, používať svetlé a upokojujúce farby, ktoré dieťa nebudú rušiť.

Detská izba pre deti do 3 rokov

Zariaďovanie detskej izby pre batoľa je už o niečo zaujímavejšie. Deti v tomto veku začínajú objavovať svoje okolie, ochutnávajú všetko, čo im príde do cesty a učia sa. Preto je dôležité im zariadiť detskú izbu práve podľa zón, ktoré sme uviedli vyššie.

Dieťaťu v tomto veku treba vybrať posteľ s rozmermi 90×200 cm a kvalitným matracom, ktorý mu zabezpečí zdravý vývin. Posteľ môžete dodatočne zabezpečiť ochranným zábradlím. Výhodou veľkej postele je to, že ju môžete využiť aj v budúcnosti.

Ak ste sa pustili do zariaďovania, v tomto veku je dôležité zamerať sa najmä na hraciu zónu. Pri nákupe hračiek dbajte na to, aby boli zdraviu neškodné. Vkusné hračky, plagáty, tapety na stene a farebné doplnky a dekorácie vytvoria detskú izbu pre rozvoj predstavivosti a tvorivosti. Hračky môžete skladovať v skriniach, na policiach, v škatuliach alebo v látkových vreckách, ku ktorým bude mať dieťa prístup.

Dieťa strávi väčšinu dňa poznávaním predmetov, lezením po podlahe a obzerá si predmety. Aby sa detské kolienka a ruky neotlačili, zvoľte mäkšie koberce s vyšším vlasom. Na trhu nájdete detské koberčeky v príjemných odtieňoch, z rôznych materiálov a s rôznymi motívmi.

Z hľadiska bezpečnosti odporúčame, aby ste sa vcítili do kože lezúceho dieťaťa a detailne vopred prezreli izbu. Dbajte na to, aby ste všetky nebezpečné prvky, na ktorých sa dieťa môže poraniť, premiestnili inam. Udržujte stoly, stoličky, police a lavice ďalej od okien.

Detská izba pre deti v predškolskom veku (od 3 do 6 rokov)

Izba predškoláka by mala poskytnúť funkciu spálne, herne aj šatne v jednom. Pri výbere nábytku, jeho usporiadania, farby a používania, dbajte na to, aby spĺňalo všetky jeho potreby.

Na trhu nájdete rozmerovo vhodné stoly aj stoličky na kreslenie určené pre deti rôzneho veku. Ak máte obmedzený rozpočet, zvážte kúpu nastaviteľného, tzv. „rastúceho nábytku“ s funkciou nastavenia výšky.

Farby zvoľte v neutrálnych odtieňoch, štýl nábytku v nadčasovom dizajne, ktorý môžete využiť aj v budúcnosti.

Nezabúdajte ani na hračky a pomôcky, sedačky, bunkre a doprajte dieťaťu priestor, kde sa vyšantí, bude sa celé hodiny hrať, maľovať si a tvoriť. V tomto období sa dieťaťu rozvíja fantázia, preto podporte jeho samostatnosť a nezávislosť a nechajte ho, nech sa rozhodne o tom, ako jeho izba bude vyzerať.

Detská izba pre školákov

Pre deti v školskom veku je vhodné trochu zmeniť nábytok. Každý kus by mal byť funkčný a bezpečný, preto prihliadajte na kvalitu spracovania a materiál. Nebojte sa zainvestovať do poriadneho pracovného stola a pohodlnej ergonomickej stoličky.

Posteľ vyberajte opatrne. Ak ju kupujete teraz, mala by vydržať až do dospievania. Ak plánujete pre deti kúpiť poschodovú posteľ, overte si pevnosť a odolnosť bariér. Rozkladacie postele sú v tomto prípade bezpečnejšie, pretože sú bližšie k zemi.

V izbe samozrejme ponechajte dostatok voľného miesta aj na hru. Dôležité je však v miestnosti oddeliť pracovný a hrací kút, aby dieťa počas prípravy nerušili žiadne elementy.

Myslite aj na úložný priestor pre hry, knihy, športové vybavenie, školské potreby a domáce úlohy. Usporiadajte miestnosť tak, aby dieťa pochopilo, že preberá zodpovednosť za svoje veci. Malo by vedieť, kde má svoje predmety. Úložné priestory a vyhradené miesto pre všetko v izbe výrazne uľahčuje udržiavanie čistoty a je kľúčom k poriadku v celej domácnosti.

Dekorácie v detskej izbe školáka by sa mali meniť s jeho záujmami. Výmenou tapety, zaujímavých obrazov, osvetlenia, štýlových obliečok na vankúše alebo nového koberca dosiahnete neuveriteľné premeny a dieťa sa bude cítiť ako v novom.

Dôležité sú opäť farby, ktoré vplývajú na duševný vývoj dieťaťa. Najmä u školákov rozvíjajú tvorivosť a majú dosah aj na schopnosť učenia. Používajte neutrálne alebo prírodné odtiene a pri nábytku odtiene dreva. Vyhnite sa naopak sýtym, dráždivým farbám.

Detská izba pre študentov

Toto je ten správny čas na to, aby ste zmenili štýl detskej izby a dodali miestnosti dojem dospelosti, aby sa dieťa cítilo ako v novej etape života.

Zbavte sa akýchkoľvek detských plagátov, nálepiek, hračky skúste vymeniť za pomôcky k štúdiu a zábave pre študenta, aby si vo svojom voľnom čase oddýchol tým najlepším spôsobom. V izbe tínedžerov a študentov je dôležité zamerať sa na individualitu osobnosti a na jeho fantáziu.

Najlepšie obdobie na prestavbu vysnívanej izby sú prázdniny. Dospievajúce dieťa už svoju predstavu o zariadení izby má a môže sa stať, že sa bude chcieť samo rozhodnúť, čo chce v izbe mať. Prenechajte mu teda zariaďovanie svojho priestoru. Vhodné je vyberať nadčasový a kvalitný nábytok, ktorý nestratí svoju funkčnosť. Pri zariaďovaní sa treba sústrediť na podporu štúdia.

Určite nešetrite na písacom stole a vhodnej ergonomickej stoličke. Na stôl určite patrí lampa, ktorá poskytuje dostatočne silné svetlo, ktoré je potrebné pri čítaní učebníc a kníh. Kusy nábytku zjednoťte do jednotného materiálového prevedenia a pridajte k nim dostatočne veľkú skriňu na oblečenie. Nezabudnite na police na stenu, skrinku a praktickú komodu na študijné pomôcky, notebook a knihy.

V tomto veku začína byť dôležité súkromie a to ako zo strany rodiny, tak aj mimo domova. Rešpektujte súkromie dieťaťa a kúpte mu sedacie kreslo alebo pohovku, aby si mohlo voľné chvíle vychutnať vo svojej izbe so svojimi kamarátmi.

Tip: Viete ako sa naučiť zvládať deti v puberte?

Tipy, ktoré vám pomôžu pri výchove dieťaťa

  1. Buďte svojmu dieťaťu príkladom
  2. Zaobchádzajte s dieťaťom poctivo, aby sa naučilo spravodlivosti
  3. Poskytnite dieťaťu pocit bezpečia
  4. Prejavujte voči dieťaťu zhovievavosť, aby sa naučilo byť trpezlivé
  5. Povzbudzujte vaše dieťa, aby získalo sebadôveru
  6. Nehovorte o dieťati škaredo, či už je prítomné alebo nie
  7. Sústreďte sa na rozvoj toho dobrého
  8. Počúvajte a odpovedajte dieťaťu, keď sa s vami rozpráva
  9. Milujte svoje dieťa bezpodmienečne
  10. Veďte dieťa k samostatnosti
  11. Neklamte a dodržiavajte vaše sľuby
  12. Ospravedlňujte sa za vaše chyby
  13. Smejte a zabávajte sa spolu

Vďaka našim tipom a inšpiráciám na tému detských izieb, nábytku a dekorácií môže byť navrhovanie a zariaďovanie detskej izby oveľa jednoduchšie. Všetko, čo vaše dieťa potrebuje, je pokojné, priateľské, zábavné a kreatívne prostredie. Ako rodičia určite viete, čo sa vašim deťom páči a kedy sa cítia príjemne.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

 

Obrazok: https://www.pexels.com/