Úvod Zaujímavosti Ako vytvoriť perfektné osvetlenie na štúdium?

Ako vytvoriť perfektné osvetlenie na štúdium?

1720
0
ZDIEĽAŤ

Uzatváranie známok pred vysvedčením, skúškové obdobie na školách, testy v autoškole, cudzie jazyky, príprava do práce… Chvíľ, kedy sa človek musí niečo naučiť, je množstvo. Už od detstva venujeme tejto činnosti celkom slušnú porciu času. Niektorým to ide ľahko, iní sa pri memorovaní nových poznatkov poriadne natrápia. Pravdou je, že schopnosť zapamätať si nové informácie nezávisí len od „hlavy“ študenta. Dôležité je, aby mal vytvorené na štúdium tie správne podmienky.

Každý z nás má vlastné ideálne prostredie na učenie sa. Niekto si vezme knihy do prírody, parku alebo do kaviarne. Iná skupina si takéto niečo, naopak, nevie ani predstaviť. Niektorí ľudia sa totiž potrebujú izolovať, zavrieť sa niekam do tichej miestnosti, aby sa vedel na učivo sústrediť. Aj tam číhajú nástrahy a „rušičky“ našej pozornosti. Napríklad taký smartfón je v narúšaní našej pozornosti jednoznačne najúspešnejší. Pozná to asi každý, po pár minútach sústredenia sa už ho máme opäť v rukách a myšlienkami sme úplne inde, ako by sme mali byť. Ak sa nám podarí eliminovať podobné rozptýlenia, zdá sa, že v ceste za efektívnym učením už nič nestojí. Ostáva už len zabezpečiť prostredie tak, aby sme sa cítil sviežo a energicky. Práve tu zohráva dôležitú úlohu aj osvetlenie.

Prirodzené denné svetlo

Ak je vonku pekné počasie a svieti slnko, je omnoho ťažšie odpustiť si príjemne strávený deň a prinútiť sa sedieť nad knihami. Rozhodne ale neodporúčame potlačiť pokušenie zatiahnutím závesov alebo žalúzii. Práve naopak, pri prirodzenom dennom svetle sa učí najlepšie. Telo má dostatok energie, myseľ je pozitívne naladená a schopná sa sústrediť.

Ak je to možné, vezmite si učebnice so sebou von. Na balkón, terasu, do parku či lesíka. Ak sa učíte dlhšiu dobu v kuse, napríklad na ťažkú skúšku alebo štátnice, zmena prostredia naruší dennú rutinu a učenie dostane nový impulz. Ak sa poznáte a viete, že vonku sa na štúdium nebudete môcť sústrediť, pretože vás rozptýli každá maličkosť, aspoň otvorte okná dokorán. Využívajte denné svetlo čo najdlhšie, ako to ide.

Odstupňovanie umelého osvetlenia

Keď sa večer zotmie, ale vy máte dostatok odhodlania a energie pokračovať v učení, dbajte na to, aby bolo prostredie, v ktorom sa učíte, dostatočne osvetlené. Pri jednej malej lampičke vás čoskoro prepadne únava a s najväčšou pravdepodobnosťou sa zobudíte až ráno s lícom prilepeným na stránke učebnice. Osvetlenie interiérov pri home office alebo štúdiu sa riadi zásadou rozvrstvenia osvetlenia. Čo to znamená?

Základ by malo tvoriť veľké ambientné svetlo. Je to osvetlenie celej miestnosti, ktoré zabezpečí rovnomerné svetelné podmienky na každom mieste v izbe. Takéto svetlo doplňte menšou pracovnou lampičkou, ktorá zintenzívni svetlo tam, kde ho potrebujete najviac. Keby ste mali zasvietenú len malú stolnú lampičku bez veľkého svetla, poprípade by vám svietila len obrazovka počítača, únava by na vás doľahla omnoho rýchlejšie. A s veľkou pravdepodobnosťou aj bolesť očí. Tieto dva funkčné svetelné zdroje môžete doplniť ešte niečím iným – sviečkou alebo dekoračnou lampičkou, ktorá prostredie spríjemní. Pohoda a príjemný pocit je totiž pri učení sa veľmi dôležitý, a hoci sa to niekedy nezdá, dajú sa dosiahnuť.

Osvetlenie pri učení sa určite nezanedbajte. Je takmer nemožné sústrediť sa na učenie, keď si namáhate oči a pokúšate sa čítať pri veľmi slabom svetle. Výsledkom bývajú unavené oči, zlá nálada, bolesť hlavy a takmer žiadne študijné výsledky. Recept na efektívne štúdium nie je až taký komplikovaný. Pite veľa vody, myslite pozitívne, doprajte si čerstvý vzduch a denné svetlo a poriadne si na učebnú látku posvieťte.