Úvod Vzťahy v rodine Ako si vybudovať lepší vzťah so svojim dieťaťom?

Ako si vybudovať lepší vzťah so svojim dieťaťom?

5446
0
ZDIEĽAŤ

Každý rodič jedného dňa dospeje do štádia, kedy začne mať obavy, že stráca spojenie so svojim dieťaťom. Môžeme mať pocit, že svoje dieťa nepoznáme tak dobre, ako by sme chceli, prípadne, že dieťa robí veci, s ktorými by sme nesúhlasili. Prvým krokom, ako si vylepšiť svoj vzťah so svojim dieťaťom, je chcieť tento lepší vzťah vybudovať, zaujímať sa o svet svojho dieťaťa a o to, čo sa okolo neho deje.   

Rozprávajte sa (a počúvajte)

Jedným z najzákladnejších spôsobov, ako si vytvoriť vzťah so svojimi deťmi je rozprávanie sa s nimi. Povedzte im o svojom dni, a opýtajte sa na ten ich. Snažte sa zapamätať všetko čo vám povedia. Pýtajte sa ich otázky. Je dôležité, aby mali pocit, že vás zaujíma to, čo majú na srdci. Neočakávajte však, že vám vaše dieťa naraz povie o sebe úplne všetko. Chce to čas na vybudovanie úprimného vzťahu, predovšetkým s teenagermi a staršími deťmi, ktoré si prechádzajú obdobím rebelovania.

Zaujímajte sa o ich záujmy

Niekedy, iba rozprávanie nefunguje, vtedy treba skúsiť niečo iné. Ak vaše dieťa rado hrá video hry, vypýtajte si druhý ovládač a zapojte sa do hry. Pomôžte im so školským projektom, či s prípravou na športový zápas, zapojiť sa môžete do akejkoľvek aktivity, ktorú vaše dieťa rado vykonáva. Snažte sa nesúdiť akékoľvek voľno-časové aktivity vášho dieťaťa. Ak nikomu neubližujú, tak by vás to nemalo trápiť. Ak deti začnú cítiť, že neoceňujete to, čo majú rady, začnú vás odstrkovať.

Pozvite ich do svojho sveta

Ak neviete nájsť spoločnú reč v aktivitách, ktoré preferuje vaše dieťa, vyskúšajte nejakú aktivitu z vašich obľúbených činností. Ak ste ochotní  otvoriť im dvere  do vášho sveta a ukázať im, kým naozaj ste, tak možno pustia aj ony vás do toho svojho.  Môžete ich pozvať do kina na svoj obľúbený film, predstaviť ich svojim kolegom z práce, či vziať ich so sebou do posilňovne, alebo na hodinu jógy. Zabrať môže čokoľvek, stačí  len zaujať ich pozornosť.

Vina nie je zbraňou

Nikdy sa nesnažte vo svojich deťom vyvolať pocit viny, ak nechcete aby vás začali viac odmietať. Na rovinu im povedzte, že chcete s nimi stráviť viac času, a spoznať ich, ale nesnažte sa, aby sa cítili zle, len preto, že to hneď nevyjde. Môže to chcieť viac pokusov, ale nakoniec vám dajú šancu.

Rodič či kamarát?

Je skvelé byť vášmu dieťaťu kamarátom. No nikdy by ste nemali zabúdať na to, že vy, ste rodič. Vašou hlavnou úlohou je dbať na správny a bezpečný vývoj vášho dieťaťa. Medzi kamarátstvom a rodičovstvom by mala byť vytvorená rovnováha. Potrebujete, aby vám vaše dieťa dôverovalo natoľko, že sa s vami podelí o svoje zážitky a skúsenosti , ale taktiež, aby sa cítilo bezpečne požiadať vás o radu a pomoc.

Nestrácajte odhodlanie

Deti môžu byť komplikované. Môže sa zdať, že akokoľvek sa snažíte, priepasť medzi vami sa nezmenšuje. Nevzdávajte sa. Deti vedia, o čo sa snažíte, a do určitej miery to aj oceňujú, aj keď to práve na sebe nadajú poznať. Ak nič viac, v prípade, že budú čeliť ťažkostiam, spomenú si na vás a budú pamätať na to, že vám na nich záleží. Niekedy, to úplne stačí.