Plávajúca podlaha je už dlhé roky jednou z tych najobľúbenejších podlahových krytín. A to z niekoľkých dôvodov. Nielenže je cenovo dostupná a nenáročná na starostlivosť, ale pri dodržaní postupu práce a pokynov výrobcu je aj jednoduchá na montáž a inštaláciu, ktorý ide zvládnuť svojpomocne.
Trúfate si na poklad plávajúcej podlahy? Ako na to a aké materiály a pomôcky budete potrebovať?
Plávajúca podlaha
Ešte predtým, ako vám predstavíme jednoduchý a rýchly návod na inštaláciu, pozrime sa na to, čo vlastne plávajúca podlaha je.
Plávajúca podlaha je označenie pre podlahovú krytinu, ktorá nie je pevne spojená s podkladom ani okolitými stenami. Skladá sa z lamiel a spája sa bez lepenia o povrch. Montáž prebieha tým spôsobom, že jednotlivé časti lamiel jednoducho o seba zakliknete. Vďaka tomu môžete podľa potreby kedykoľvek rozložiť a zložiť bez toho, aby ste zasahovali do povrchu.
Najznámejším materiálom je laminát, vinyl a drevo a každý z nich má svoje výhody nevýhody. To, aký typ materiálu zvolíte bude závisieť od toho, do ktorej miestnosti chcete plavajucu podlahu položiť, ako aj od toho, aký štýl preferujete.
Inšpirácia: Poznáte škandinávsky štýl bývania?
Montáž a postup
Pred pokladom
Aj keď pokládka plávajúcej podlahy nie je náročná, je potrebné dodržiavať isté postupy, byť zodpovedný a nezabudnúť ani na tie najmenšie detaily. Ešte predtým, ako sa rozhodnete pokladať plávajúcu podlahu:
- Dôkladne skontrolujte jednotlivé lamely, či nie sú poškodené. Ak na nich objavíte nedostatky, nemali by ste ich použiť. Taktiež dbajte na to, aby podklad pod podlahou bol suchý, pevný, rovný a čistý.
- Plávajúcu podlahu vopred aklimatizujte. Pred pokládkou ju nechajte aspoň 48 hodín v tej miestnosti, kde budete pokladať.
- Pripravte si podklad pod plávajúcu podlahu. Najideálnejšia je podložka, ktorá dokonca môže nahradiť zarovnanie podkladu.
- Dôsledne si preštudujte návod. Technika spájania sa totiž môže od výrobcu k výrobcovi líšiť.
- Celú montáž si dôsledne premyslite a naplánujte. Ak máte problém s predstavivosťou, odporúčame vám nakresliť si celú miestnosť.
Čo budete potrebovať?
- typ laminátovej plávajúcej podlahy
- podkladovú fóliu
- penovú podložku
- lemovacie lišty
- akry na vyplnenie medzier
- tmel na obklad
Náradie:
- elektrická vŕtačka poprípade rezačka na laminát
- meter
- montážne lepidlo
- doťahovacie háky
- pílka a klinky
- uholník
- kladivo
Tip: Poznáte inšpirácie a tipy pre minimalizmus v bývaní?
Postup
- Prvý rad plávajúcej podlahy začnite vždy v zadnom rohu miestnosti. Dodržiavajte odstup od steny, ktorý si nastavíte prostredníctvom klinov a to aspoň 1 cm od nej.
- Pokládka laminátových dosiek je jednoduchá a funguje na zacvakávacom systéme. Dosky sa zaisťujú pomocou špeciálneho zámku, tak že položte príslušnú dosku blízko predpokladanej polohy a zaistíte ju pomocou kladiva a dreveného dorážača. Nezabudnite na drobné vysunutia, ktoré môžu spôsobiť medzery. Ak vzniknú, jemne ich doklepnite doklepávacou lištou.
- Prvý rad sa zvyčajne končí lamelou, ktorú je potrebné skrátiť odrezaním.
- Pri druhom rade a aj tých ďalších môžete postupovať rôznymi systémami kladenia:
- Fold-Down – priložením dosky v uhle cca 20°
- Snap – priložením dosky pozdĺž strany
- Angle-angle – spojením dosiek k sebe kratšou stranou
- Na záver sa dilatačne škáry maskujú pomocou maskovacich prúžkov a ku stenám sa privŕtajú lemovacie lišty. Vďaka týmto lištám môžete popri stene viesť aj skryto elektrické vodiče.
Plávajúce podlaha a podlahové kúrenie
Zatepliť môžete nielen strechy a steny, ale aj podlahu. Ak sa rozhodnete pre jej zateplenie, tepelnoizolačné dosky by ste mali položiť a pevne ukotviť pod plávajúcu podlahu.
Pre podlahové kúrenie je najideálnejšie použiť keramické dlažby, marmoleum alebo lepené vinylové podlahy. Ale strach nemusíte mať ani z plávajúcej podlahy. Stačia len dobré prepočty a seriózny odborník
Inšpirácia: Chystáte sa zatepľovať dom? Pozrite ponuku dostupných možností a materiálov.
Starostlivosť o plávajúcu podlahu
O plávajúcu podlahu sa postaráte nielen detailnou údržbou, ale aj kobercom. Ten sa postará nielen o ochranu pred škrabancami, ale dodá miestnosti teplejší a pohodlnejší vzhľad.
Plávajúce podlaha má jedného veľkého nepriateľa, a tým je vlhkosť. Pokiaľ dôjde k poliatiu podlahy, je nutné okamžite zakročiť a podlahu riadne vysušiť. Vlhká podlaha sa totiž začne veľmi rýchlo krútiť. Preto aj pri vytieraní nezabudnite poriadne žmýkať.
Dominika Blchová, SEO služby a copywriting