Viazanie kravaty nie je žiadna veda. Základom úspešného viazania je trpezlivosť a dobrý odhad, ktorý získate jedine tréningom. Kravaty môžete viazať rôznymi spôsobmi, ktoré sa líšia svojou náročnosťou a udalosťami, pre ktoré sú vhodné. Preto vám prinášame krátky prehľad štyroch viazaní a ich základné charakteristiky.
Viazanie Four-in-hand na každú príležitosť
Four-in-hand uzol kravaty patrí medzi najjednoduchšie a najpopulárnejšie viazania vôbec. Viazanie zvládnete v siedmich krokoch a je vhodné na akúkoľvek príležitosť – od rodinných osláv až po formálne firemné akcie. Vďaka ľahkému a rýchlemu viazaniu je uzol vhodný aj na každodenné nosenie či v núdzových situáciách.
Windsorské viazanie pre široko otvorený golier
Druhým zástupcom je slávne windsorské viazanie, ktoré získalo svoj názov podľa vojvodu z Windsoru, kráľa Eduarda VIII. Toto viazanie je považované za formálne a je o niečo zložitejšie ako polovičný Windsor či viazanie Four-in-hand.
Viazanie má totiž 11 krokov a jeho výsledkom je široký uzol vhodný do otvorenejších golierov. Práve tie sú určené pre formálnejšie podujatia, počas ktorých má kravata dostatočne vyniknúť. Vďaka dvojitému uzlu pôsobí viazanie slávnostnejšie.
Náš TIP:
Vyskúšajte windsorské viazanie s užšou kravatou. Viazanie je tak o niečo jednoduchšie v porovnaní so širšími kravatami.
Polovičný windsorský uzol aj pre bežné nosenie
V prípade, že hľadáte trochu menej formálny a jednoduchší spôsob viazania kravaty ako Windsor, môžete vyskúšať polovičný windsorský uzol. Viazanie prebieha v deviatich krokoch a výsledný uzol je trochu užší ako u plného windsorského uzlu. Je ale zároveň širší ako u viazania Four-in-hand. Práve preto je považovaný za zlatý stred medzi dvoma vyššie spomenutými viazaniami.
Viazanie Kelvin je pomenované po škótskom fyzikovi
Uzol Kelvin je pomenovaný po škótskom fyzikovi Lordovi Kelvinovi a je známy aj pod označením „Shelby“. V porovnaní s ostatnými spôsobmi viazania má uzol Kelvin väčší objem a hĺbku. Viazanie zvládnete v ôsmich krokoch a jeho uzol je vhodný aj pre formálnejšie príležitosti. Napriek tomu, že nejde o najzložitejšie viazanie kravaty, vyžaduje od vás trochu tréningu a trpezlivosť.
Správne viazanie kravaty zlepšuje prvý dojem z vášho vystupovania. Viazanie kravaty ale vyžaduje cvik a hlavne trpezlivosť. Ak sa raz do viazania pustíte a nepodarí sa vám na prvý pokus, skúšajte to ďalej. Spôsobov viazania je skutočne mnoho. Začať môžete napríklad základným viazaním Four-in-hand a postupne sa prepracujete až k plnému windsorskému uzlu. Dbajte však o to, aby ste správne viazanie využívali počas správnych príležitostí.
Zdroj: unsplash.com