Zdá sa vám, že strácate hodiny žehlením košieľ alebo ľanových šiat? Žehlenie sa môže zdať ako únavná práca, ale je dôležité pamätať na to, oblečenie si vďaka žehleniu udrží svoj tvar a bude dlhšie vyzerať ako nové. Bremeno žehlenia sa môže rýchlo zmeniť na kopu radosti. Neveríte?
Prečítajte si a objavte niekoľko tipov a trikov na žehlenie oblečenia, ktoré vám pomôžu naučiť sa jednoducho, efektívne a správne žehliť.
Výhody žehlenia oblečenia
Ešte predtým, ako sa z vás stane profesionál v žehlení, pozrime sa na niektoré z výhod žehlenia oblečenia.
- Hlavným dôvodom, prečo žehliť oblečenie, najmä košele, je obmedziť pokrčenie látky. Nie je úplne vhodné chodiť na verejnosti s pokrčeným oblečením, pretože nikdy neviete, koho stretnete alebo na koho narazíte.
- Žehlenie vám navyše môže pomôcť zachovať oblečenie v lepšom stave, predĺžiť jeho životnosť a umožní vám ho nosiť dlhšie a častejšie.
- Výhodou pary zo žehličky je to, že môže pomôcť zbaviť sa všetkých mikróbov a plesní a eliminovať pachy na odeve.
Tip: Pri nákupe oblečenia si dávajte pozor na toxické látky v oblečení.
Pred žehlením
Skontrolujte vaše oblečenie
Na začiatok je dobré skontrolovať, či na oblečení nie sú škvrny. Nechcete predsa oblečenie zničiť zatláčaním nečistôt do odevov, čo sťažuje nasledovné odstránenie škvŕn pri čistení.
Vždy skontrolujte štítok starostlivosti
Prvým krokom je uistenie sa podľa štítka, že veci sa dajú žehliť. Ak symbol nevidíte, skontrolujte materiál. Prečítajte si návod k vašej žehličke a skontrolujte, ktoré nastavenie je vhodné. Napríklad nízke nastavenie je vhodné pre jemné látky ako hodváb, pre polyester je vhodné stredné nastavenie, vysoké nastavenie je vhodné pre bavlnu.
Pripravte si miesto
Najlepšie miesto je žehliaca doska. Taktiež nikdy nežehlite na povrchoch, ktoré sú horľavé.
Nastavenia teploty
Väčšina moderných žehličiek má viacero nastavení teploty a čo je dôležitejšie, štítky starostlivosti o oblečenie môžu obsahovať pokyny, ktoré treba dodržiavať pri výbere správneho nastavenia teploty. Zvoľte si správne nastavenie, aby ste neriskovali zničenie.
Otočte vrecká naopak
Možno neviete, ale ak neotočíte vrecká naopak, môžete si do odevu zažehliť ich obrys. Je to jednoduchý trik, ktorý sa často prehliada.
Uistite sa, že je vaša žehlička čistá
Skôr ako začnete, skontrolujte aj spodnú časť žehličky, či na nej nie sú už existujúce nečistoty, aby ste si opäť nenažehlili špinu na oblečenie.
Tip pre začiatočníkov: Ak chcete dobre vyžehliť oblečenie, začnite správnym praním a sušením oblečenia, aby ste znížili pokrčenie materiálu. Nikdy tiež nežehlite flitre, pretože sa môžu opáliť alebo roztopiť. A nakoniec nezabudnite tričká s potlačou žehliť naruby a z druhej strany cez nejakú látku, napr. utierku.
Počas žehlenia
Najlepším spôsobom žehlenia oblečenia je použitie naparovacej žehličky. Tá pomôže odstrániť pokrčenie a dodá vášmu oblečeniu pekný a svieži lisovaný vzhľad.
Začnite
Zahrejte žehličku na nastavenie požadované pre druh oblečenia, ktoré plánujete žehliť. Začnite s položkami, ktoré vyžadujú nízky stupeň ohrevu, potom stredný a nakoniec vysoký a položte si oblečenie tak, aby bolo bez pokrčenia úplne rovno na žehliacej doske. Prechádzajte žehličkou pevne a pomaly po látke, aby ste latku nekrčili.
Žehlite samostatne
Nezabudnite, že každú časť oblečenia alebo bielizne bude potrebné žehliť samostatne. A uistite sa, že vyžehlíte obe strany oblečenia. Látku by ste mali žehliť pozdĺžne, aby ste zabránili naťahovaniu.
Najskôr vyžehlite rubovú stranu golierov, manžiet a lemov
Golier košele, manžety a lemy nohavíc otočte naopak a vyžehlite najskôr na rubovej strane. Vyhnete sa tak pokrčenému vzhľadu, ktorý sa často stáva, ak nezačnete na zadnej strane.
Po žehlení
Žehličku vypnite
Vyžehlené oblečenie zaveste ihneď po vyžehlení, aby si zachovalo uhladený vzhľad.
Niektoré oblečenie obsahuje látky a vzory, ktoré sa ťažko žehlia alebo by sa nemali žehliť. Ak máte pochybnosti, vezmite odev do čistiarne na profesionálnu starostlivosť.
Čo je to „chladné žehlenie“?
Studená žehlička je nastavenie vašej žehličky, ktoré sa zvyčajne používa na jemné prádlo ako dámske pyžamo alebo vlnu.
Ako žehliť jednotlivé materiály?
Ako sme už spomínali, každý materiál si vyžaduje iný spôsob žehlenia. Informácie o vhodnej teplote zistíte na štítku každého oblečenia alebo sa môžete riadiť druhom materiálu. Pre jednotlivé materiály je potrebné nastaviť inú teplotu.
- Jemný materiál, akým je hodváb, si vyžaduje šetrné zaobchádzanie. Žehlite vždy pri nízkej teplote z rubovej strany a na ochranu materiálu je vhodné použiť vreckovku alebo plátno
- Žehliť môžete aj čipku a nylon pri najnižšej teplote a bez použitia pary
- Kašmír a zamat nežehlite, môžete ich však napariť
- Polyester sa žehlí pri strednej teplote. Pre rýchlejšie ožehlenie používajte parenie
- Bavlnu je možné žehliť aj pri vysokej teplote
- Menčester a flanel je vhodné žehliť z rubovej strany. Pri tmavších farbách týmto spôsobom tiež zabránite vzniku lesklých miest
- Vlna je citlivá na príliš vysoké teploty. Zvoľte preto najnižšiu teplotu žehličky a žehlite cez bavlnenú vreckovku. Ak je to potrebné, môžete použiť aj parenie
- Ľan je po úplnom vyschnutí veľmi tvrdý. Žehlite ho preto mierne navlhčený rozprašovačom a používajte parenie pri najvyššej teplote
Ako žehliť tmavé oblečenie?
Pri žehlení tmavého oblečenia je dôležité dávať pozor, aby ste žehličku nenastavili na príliš vysokú teplotu, pretože to môže spôsobiť pripálenie látky. Tiež je dobré použiť handričku alebo utierku, ktorá pomáha chrániť tkaninu pred teplom žehličky.
Tipy na úsporu energie pri používaní žehličky:
- Skúste žehliť, kým je tkanina vlhká, pretože rýchlejšie odstráni záhyby. Začnite s oblečením, ktoré je potrebné žehliť pri nižšej teplote
- Nakoniec odporúčame žehličku pred žehlením posledných odevov vypnúť a využiť zvyškové teplo
Ako vyžehliť oblečenie rýchlo?
Niekedy sa ponáhľame a potrebujeme si rýchlo vyžehliť oblečenie. Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste proces urýchlili.
Vyberte si žehličku, ktorá má funkciu pary. Para pomôže urýchliť proces žehlenia. Tiež sa snažte robiť hladké a rovnomerné ťahy bez prílišného tlačenia žehličky, aby ste predišli záhybom.
Zhrnutie tipov, ktoré vám uľahčia žehlenie
- Používajte aviváž. Bielizeň bude vďaka tomu mäkšia a bude sa menej krčiť.
- Keď vytiahnete oblečenie z práčky, pred jeho vyvesením každý kúsok poriadne ponatriasajte. Vešanie vám takto síce zaberie trochu viac času, oblečenie sa však vyrovná a zbavíte ho zbytočných záhybov.
- Vlhká bielizeň sa žehlí ľahšie. Ak je to možné, ožehlite ju tesne pred úplným dosušením. Niektoré pokrčené záhyby tak môžete vyhladiť oveľa rýchlejšie aj bez potreby kropenia.
- Vytrieďte si rôzne materiály.
- Žehlenie začínajte od materiálov, pre ktoré je odporúčaná najnižšia teplota. Postupujte postupne k materiálom, ktoré sa žehlia pri vyššej teplote. Ušetríte si tak čas čakania na nahriatie aj vychladnutie žehličky.
- Každý odev žehlite od hora smerom nadol a naopak. Budete tak kopírovať prirodzené smerovanie látky. Žehlenie z boku do boku alebo krúživé pohyby napomáhajú vyťahaniu materiálu.
- Žehlite okolo zipsov. Ak by ste prešli žehličkou po kovovom zipse, mohli by ste poškodiť jej povrch, ak po plastovom, mohli by ste ho vysokou teplotou poškodiť.
- Využite sušičku. Obsah bielizne na žehlenie sa výrazne zmenší, ak investujete do sušičky. Oblečenie z nej vytiahnete nielen suché, ale aj pekne nadýchané. Ak bielizeň vytiahnete ihneď po dosušení, žehliť budete musieť iba niekoľko kúskov.
Žehlenie sa môže zdať ako ťažká úloha. Dodržaním niekoľkých rád si však aj túto domácu prácu môžete uľahčiť. K tomu vám môžu pomôcť aj kvalitné produkty ako naparovacia žehlička a žehliaca doska.
Pri používaní žehličky buďte opatrní a dbajte aj na bezpečnosť vašich detí. Predtým než žehličku odložíte, nechajte ju minimálne 10 minút vychladnúť a skladujte ju mimo dosahu malých detí.
Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače.