Deň, kedy príde mamička s novorodencom domov z pôrodnice, je naozaj významný a vzrušujúci. Bábätko je uvedené do rodiny a stáva sa jej súčasťou. Ak naň však doma čaká aj starší súrodenec, rodičia môžu byť z toho nervózni. Skúsme sa preto pozrieť na to, ako to zvládnuť bez väčších starostí.
Mama a ocko zostanú pre dieťa vždy najdôležitejšími osobami v živote. Preto by vás nemalo prekvapiť, ak sa starší súrodenec bude dožadovať namiesto spoznávania nového súrodenca čisto vašej pozornosti.
Príprava je dôležitá
Je dôležité, v akom veku sa starší súrodenec nachádza, no v každom prípade by ste s ním mali o príchode bábätka do vášho domu hovoriť skôr než sa tak stane. Nevystavujte ho šoku, že odrazu sa vo vašej domácnosti objaví niekto, kto ho okráda o lásku milovaných rodičov, ale aj starých rodičov či vždy pozornej tety. Už počas tehotenstva by mali rodičia do očakávania zapojiť aj staršie dieťa. V prípade, že ešte nedosiahlo tri roky, nie je nutné mu vysvetľovať, že bábätko je v mamičkinom bruško a prečo tam je. Niektoré deti totiž desí predstava, že niečo vyjde z mamičkinho bruška. Jednoducho dieťaťu povedzte, že o niekoľko mesiacov/dní si pôjdete pre bábätko a rozprávajte sa o tom, ako vám bude všetkým veselo, ako si budete pomáhať a všetci sa ľúbiť. Možností je naozaj veľa. Odborníci tiež odporúčajú zahrnúť do toho aj malú odmenu. Keď teda príde nový súrodenec, zároveň príde aj nové autíčko/bábika. Dieťa to lepšie namotivuje, pretože sa bude tešiť na novú hračku, ktorá bude iba jeho. Sľúbiť mu môžete aj výlet alebo splnenie niečoho, po čom už dlho túži. Deti do troch rokov sú ešte stále v štádiu vývoja, preto nemusia nového súrodenca vždy prijať s otvorenou náručou. Dôležité je rozprávať sa o tom a najmä sa snažiť, aby v živote staršieho súrodenca nenastali príliš drastické zmeny. Maznajte sa s ním ako inokedy a prejavujte mu svoju pozornosť. Ak nejaví o novorodenca záujem, nenúťte ho! Pomalými krokmi uvádzajte nové dieťa do jeho života a uistite sa, že pre oboch máte rovnaký meter.
Nežné dotyky
Batoľatá ešte príliš dobré nechápu, čo je to nežný dotyk. Neokrikujte ich preto, ak sú k novorodencovi o niečo drsnejší. Postačí, ak im ukážete, ako to robiť. Naučte ho, ako bábätko pohladiť. Môžete mu dať tiež hračku, s ktorou sa môže pomaznať a vyskúšať si to na nej. Pokojne ho nechajte, aby napodobnilo na macíkovi to, čo vy robíte s bábätkom. Nechajte ho macíka nakŕmiť, prebaliť, pohladkať, spievať mu. Keď prinášate dieťa domov z nemocnice, mali by ste dobre poznať fázu, v ktorej sa nachádza vaše staršie dieťa. Je pripravené vyrovnať sa s novou skutočnosťou? Dokáže sa aj vďaka nej cítiť v bezpečí?
Predškoláci a školopovinní súrodenci
Vo väčšine prípadov platí, že staršie deti už lepšie chápu rodinu a po prinesení novorodeného dieťaťa sú ochotné zapojiť do starostlivosti. Počas tehotenstva môžete veľkému bratovi alebo sestre ukázať fotografie, obrázky a knihy, vďaka ktorým im vysvetlíte podstatu rodiny, ako aj to, čo to znamená byť súrodencom. Akonáhle dieťa prinesiete, budú chcieť byť súčasťou celého procesu. Opäť môžete použiť maca alebo bábiku, aby si dieťa natrénovalo starostlivosť. Tu však už môžete prejsť aj k reálnej výpomoci. Školák vám môže podať plienku či vybrať vhodný odev pre daný deň. Už malé, ale zmysluplné úlohy pomáhajú deťom cítiť sa dôležito.
Školáci budú zvedaví. Pripravte sa teda na veľa otázok. Bude ich zaujímať, kde sa dieťa vzalo, prečo plače, prečo musí toľko jesť a nedokáže prespať celú noc. Odpovedajte na otázky pokojne. Ak sa totiž starší súrodenec zaujíma, je to dobré znamenie. V prípade, že by ho podobné veci neinteresovali, treba zbystriť pozornosť.
Malý opatrovateľ
V zahraničí je bežné, že sa súrodenci môžu zúčastniť kurzov pre opatrovateľov, kde sa naučia, ako sa o malé dieťa starať a podať mu prvú pomoc. No aj rodičia sa môžu pokojne zhostiť tejto roly. Je dobré, ak si otec a matka rozdelia úlohy. Jeden sa bude venovať novorodencovi a druhý staršiemu súrodencovi. Dávajte si ale pozor, aby ste na staršieho súrodenca toho nenakládli veľa. Môže bábätko rád nosiť na rukách a pozorovať ho pri večery, určite ale nezvládne dozerať naň celú noc. Zodpovednosť je dôležitá, ale dieťa je stále iba dieťa. Maznanie sa so súrodencom či zodpovedný prístup k pomoci rodičom je niečo úplne iné ako prevziať na seba rolu opatrovateľa.
Čo robiť, ak súrodenec protestuje?
Je idylické, ak starší súrodenec prijme novorodenca s úsmevom na tvári. Nie vždy je to ale realita. Čo môžu rodičia robiť, aby zabránili menším či väčším protestom? Dožadovanie sa pozornosti a zmena správania sú súčasťou života dieťaťa pri každej veľkej udalosti. Môže to byť rozvod, sťahovanie, no a potom aj príchod nového člena rodiny. Trucom sa snažia upevniť si svoje miesto v domácnosti. Nezabúdajte mu pripomenúť, ako ho ľúbite. Áno, priniesli ste domov nové dieťa, ale to nič nemení na vašom vzťahu. Je tiež dôležité potlačiť nevhodné správanie hneď v začiatkoch. Pokojne použite staré dobré tvrdenie „ty si už veľké dieťa“. Chce sa starší súrodenec znova vrátiť k fľaši, pretože novorodenec z nej pije? Nehody v nohaviciach sú čoraz častejšie? Prečo by ste nemohli prezliecť jeho, keď to robíte s bábätkom? Nenechajte dieťa takto vami manipulovať. Vysvetlite mu, že to robia iba bábätká a nie veľký chlapci/dievčatká.
Nezabudnite tiež dodržiavať harmonogram staršieho dieťaťa. Príchod nového člena môže toho veľa narušiť, no nedovoľte staršiemu súrodencovi, aby zabudol na to, čo ste ho dovtedy naučili. Keď sa povedalo, že pôjde spať po rozprávke, tak nebude ponocovať. Aj narušenie harmonogramu môže totiž starší súrodenec vnímať ako útok na neho samotného. Deti potrebujú režim a pravidelnosť.
Ako dlho trvá, kým si súrodenec zvykne na bábätko?
Môže trvať niekoľko týždňov a mesiacov, kým sa rodina prispôsobí novej situácií a zmenám, ktoré so sebou prináša. Prinesením nového člena do domácnosti sa úplne mení dynamika v rodine. Starší súrodenci si okamžite všimnú rozdelenie vzťahov a času, ktorý dovtedy trávili s rodičmi. Majte trpezlivosť a pamätajte, že to nejde vyriešiť cez noc. Všetko je to veľmi zvláštny proces, ktorý sa nedá urýchliť. Je tiež možné, že postupne zaznamenáte neočakávané zmeny. Vo veku troch rokov mohla staršia sestra vnímať bábätko absolútne perfektne, no už o rok mohla začať žiarliť. Je preto vhodné vytvoriť si priestor len pre staršie dieťa a venovať mu plne svoj čas. Hrajte sa spolu, rozprávajte, modelujte či spievajte.
Ak práve stojíte pred podobnou dilemou a chystáte sa vášmu dieťaťu predstaviť nového súrodenca, držíme vám palce, aby ste to zvládli bez väčšieho vypätia.