Aby bolo doma pekne teplučko! Domov robí domovom aj váš pocit z priestoru, v ktorom trávite väčšinu času. Najmä v chladných mesiacoch a v zime domov predstavuje miesto, kde sa môžete ukryť pred nepriaznivým počasím a mrazom, ktorý zachádza pod nechty. Aby však doma bolo naozaj pekne teplučko, chce to kvalitný a efektívny vykurovací systém.
Vykurovanie okrem iného ovplyvňuje aj kvalitu ovzdušia, a to je azda ten najdôležitejší faktor, na ktorý rodičia prihliadajú pri voľbe vykurovacieho systému do domácnosti s deťmi. Radiátory alebo podlahové kúrenie? Ktorý typ kúrenia je najvhodnejší a prečo?
Typy vykurovacích systémov
Ak hľadáte správny systém kúrenia do vašej domácnosti, určite vám napáda množstvo otázok. Na mnohé z nich sa pokúsime odpovedať v tomto článku. Povieme si, ako vybrať najlepší spôsob vykurovania, aj to, aká je najzdravšia teplota pre deti.
Začnime však pekne poporiadku. Na začiatok vám prinášame praktický prehľad najbežnejších typov kúrenia. Rozdelili sme ich do dvoch skupín: vykurovacie systémy podľa zdroja kúrenia a vykurovacie systémy podľa ohrievacích telies.
Typy kúrenia podľa zdroja
Elektrina, plyn, tuhé palivo? Alebo vás lákajú ekologickejšie typy, ako je solárny ohrev alebo tepelné čerpadlá? Poďme sa pozrieť na ich výhody a nevýhody.
Vykurovanie plynom
Kúrenie plynom si vyžaduje plynovú prípojku, preto nie je vhodné pre všetkých. Štandardným spôsobom kúrenia na plyn je plynový kotol. Kotol využíva zemný plyn na ohrev vody, ktorú potom posiela do sústavy kúrenia. Môže ísť o radiátorové alebo podlahové kúrenie.
Výhodou je, že náklady na samotné kúrenie sú podstatné nižšie, ako pri elektrickom kúrení. Ďalším pozitívnym aspektom plynového kotla je to, že produkuje minimum škodlivých splodín napriek tomu, že zemný plyn sa radí medzi fosílne palivá.
Na produkciu tepla sa využívajú dva druhy kotlov: nízkoteplotné plynové kotly a kondenzačné kotly. Kondenzačné kotly dokážu ešte viac znižovať množstvo škodlivých spalín. Kotly využívajú spaliny na predhrievanie vratnej vody z vykurovacieho systému, kde voda vzniká kondenzovaním vodnej pary.
Výhody:
- vysoký stupeň účinnosti
- nízke prevádzkové náklady
- priestorová nenáročnosť
- jednoduchá obsluha
- kombinácia s ohrevom vody
- ekologické spaľovanie zemného plynu
Nevýhody:
- vyššie náklady na pripojenie
- nie je dostupné všade
- nestabilná trhová cena zemného plynu
Vykurovanie elektrinou
Má svojich fanúšikov, aj svojich odporcov. Mnohých odrádza vysoká spotreba energie a s tým súvisiace vysoké prevádzkové náklady. Na druhej strane stoja nízke obstarávacie náklady a efektívna prevádzka. Stačí vám dostatočne silná elektrická prípojka a fičíte. Žiadny komín, žiadne znečistenie po tuhom palive, nijaké sadze, popol ani zápach. Elektrické vykurovanie sa navyše zaobíde bez skladu paliva.
Veľkou výhodou je aj to, že ho môžete využiť takmer všade. V novostavbách aj v starších domoch, dobrá alternatíva pre budovy, ktoré nemajú plynovú prípojku. K plusom patrí aj jednoduchšia inštalácia.
Elektrické vykurovanie funguje na princípe ohrevu vody, ktorá sa potom prepravuje do radiátorového systému alebo vašu domácnosť vykuruje kvalitné podlahové kúrenie. Potom sú tu ďalšie ohrievacie telesá poháňané elektrinou, ako infračervené panely, ohrievače, akumulačné kachle či priamovýhrevné konvektory.
Výhody:
- nízke obstarávacie náklady
- jednoduchá inštalácia a pripojenie
- žiadne znečistenie a zápach
- bez požiadaviek na špeciálnu údržbu
- ekologický spôsob kúrenia
- rôzne spôsoby vykurovania
- možnosť ovládania na diaľku
Nevýhody:
- vyššie prevádzkové náklady
- závislé na elektrine
- zaťaženie elektrickej siete, potrebné kvalitné elektrické vedenie
Vykurovanie tuhým palivom
Na rozdiel od elektriny a plynu sa možnosť vykurovania tuhým palivom týka len rodinných domov, prípadne bytových jednotiek s vlastnou kotolňou. Najväčšou výhodou sú pomerne nízke náklady. Na druhej strane stojí škodlivý dopad na životné prostredie a náročnejšia obsluha. Ak sa rozhodnete pre tuhé palivo, či už pôjde o drevo, pelety alebo uhlie, počítajte tiež s nákladmi na pravidelnú kontrolu a revíziu vykurovacieho systému a komína.
Ekologickejší spôsob je kúrenie biomasou. Drevené pelety alebo brikety obsahujú rôzny rastlinný odpad, ako sú slama, suché časti rastlín, kôra, štiepka či piliny. Z ekonomického hľadiska ide o jednu z výhodnejších alternatív, i keď aj ceny dreva v posledných rokoch neustále stúpajú.
Vykurovanie drevom je veľmi obľúbené najmä na slovenskom vidieku, kde je jednoduchý prístup k prírodnej surovine. Spája sa tiež s vidieckou architektúrou, v zruboch a chatách sa o teplo starajú krby a kachle, ktoré ho do miestností rozvádzajú pomocou teplovzdušných rozvodov a prieduchov. Niektoré krbové kachle sa využívajú aj na ohrev vody, dokážu dodávať teplú vodu do zásobníka.
Tip: Viete, aké spôsoby ohrevu vody pre domácnosť existujú?
Výhody:
- obnoviteľný zdroj energie
- nízke náklady na vykurovanie
- vysoký stupeň účinnosti vďaka možnosti využitia spaľovacieho tepla
- jednoduchá obsluha kotlov na tuhé palivá
- proces ohrevu prebieha automaticky
Nevýhody:
- vyššie obstarávacie náklady
- potrebné pravidelné kontroly a revízie
- škodlivý dopad na životné prostredie
- vysoké priestorové požiadavky na skladovanie paliva
Tepelné čerpadlá
Trhové ceny palív sú nestabilné a táto neistota vytvára mnohým vrásky na čele. Vhodnou alternatívou vykurovania sú preto tepelné čerpadlá.
Tepelné čerpadlá využívajú termickú energiu z okolia, a to zo vzduchu, zo zeme alebo z vody. Nasávajú do seba inak nevyužiteľnú energiu, ktorú následne premieňajú na teplo. Tento proces zabezpečuje špeciálna kvapalina s extrémne nízkym bodom odparovania v kombinácii s malým množstvom elektrickej energie.
Pretože teplo prenášajú, namiesto toho, aby ho vyrábali ako pece a kotly, sú neuveriteľne energeticky účinné. Ich nákup a inštalácia sú lacnejšie a nevyžadujú samostatné klimatizačné jednotky. V letných mesiacoch dokážu fungovať opačne, chladia vzduch a poskytujú príjemnú mikroklímu.
Hlavnou nevýhodou tepelných čerpadiel sú vysoké počiatočné náklady a závislosť na elektrine.
Výhody:
- nespaľujú fosílne palivá
- nízke náklady na vykurovanie
- nenáročná prevádzka, takmer žiadna údržba
- nie sú odkázané na klimatizačné jednotky a potrubia
- možnosť získať dotácie
Nevýhody:
- v chladnejších klimatických podmienkach nedodávajú dostatok tepla
- vyššie počiatočné náklady
- závislosť na elektrine
- vysoká hladina hluku
Solárne systémy
Najekologickejší systém, ktorý využíva prirodzené slnečné žiarenie. Solárne vykurovacie systémy vykurujú váš domov trvalo udržateľným spôsobom. Solárne panely na vašej streche vyrábajú elektrinu, ktorá poháňa vykurovací systém.
Solárne panely sa umiestňujú spravidla na sedlové strechy s ideálnym sklonom 45° orientované na južnú stranu. Vyžadujú si technickú miestnosť pre umiestnenie akumulačných nádrží ako zásobáreň tepelnej úžitkovej vody. Ohriata voda je potom rozvádzaná do domu pomocou radiátorov či podlahovým kúrením.
Tip: Viete, ktoré podlahové kúrenie je výhodnejšie – elektrické alebo teplovodné?
Na Slovensku však nie je dostatok slnečných lúčov na to, aby ste mohli solárnou energiou vykurovať celý dom. Preto sa fotovoltaika stále vníma skôr ako doplnkové kúrenie.
Výhody:
- obnoviteľný zdroj energie
- priateľský k životnému prostrediu
- nenáročná obsluha
- možnosť využiť dotácie
- dlhá životnosť vykurovacieho systému
- pomôže vám ušetriť na účtoch za energie
- možnosť kombinovať s inými zdrojmi tepla
- pravdepodobne zvýši hodnotu vášho domu
Nevýhody:
- vykurovanie je závislé od slnečného žiarenia
- potrebná plocha na umiestnenie solárnych panelov
- vysoké obstarávacie náklady
Typy kúrenia podľa ohrievacích telies
Väčšina vykurovacích systémov je možné napojiť na rôzne ohrevné telesá. Najbežnejšie naďalej ostávajú radiátory a konvektory, čoraz obľúbenejšie je podlahové kúrenie.
Radiátory
Mnohí rodičia uprednostňujú práve túto možnosť vykurovania detskej izby, pretože radiátory sa považujú za úsporné zariadenie, pomocou ktorého ľahko dosiahnete želané teplo v miestnosti. Požadovanú teplotu viete ľahko nastavovať a regulovať, navyše radiátory nezaberajú veľa miesta.
Môžete si vybrať, na aký zdroj tepla radiátory napojíte. Môže to byť vykurovanie elektrinou, zemným plynom, tuhým palivom alebo tepelným čerpadlom.
Jednou z nevýhod je, že radiátory vysušujú vzduch v miestnosti. Tiež je tu riziko, že sa dieťa na radiátore popáli, najmä ako v snahe vyhriať miestnosť rýchlejšie nastavíte vysokú teplotu. Ďalším šikovným riešením je inštalácia nízkoteplotných radiátorov. Sú nielen ekologické, ale aj cenovo výhodné a najmä oveľa bezpečnejšie pre deti.
Podlahové kúrenie
Aké sú výhody podlahového kúrenia? Systémy podlahového vykurovania patria medzi energeticky najefektívnejšie možnosti. Cirkulujú horúcu vodu potrubím pod podlahou a rozptyľujú teplo rovnomerne po miestnosti.
Existujú dva typy podlahového vykurovania: elektrické podlahové kúrenie a vodné podlahové kúrenie. Oba pracujú pri nižšej teplote ako klasické ústredné kúrenie a rozvádzajú teplo rovnomernejšie ako radiátory.
Väčšina podlahových systémov je zónovaná, takže môžete regulovať teplotu miestnosť po miestnosti – čo znamená, že môžete nastaviť načasovanie a teploty tak, aby vyhovovali vášmu životnému štýlu.
Počítajte však s vyššími nákladmi na inštaláciu. Je však najvhodnejšie do detskej izby. Vďaka spôsobu inštalácie pod celú podlahu sa deti môžu pokojne hrať priamo na podlahe. Nehrozí tiež žiadne nebezpečenstvo poranenia a popálenia, ani vysušovanie vzduchu.
Infračervené panely
Infrakúrenie je úplne bezpečný spôsob vykurovania rodinného domu bez ohľadu na to, aké malé sú vaše deti. Je to preto, že tieto ohrievače dodávajú 100% sálavé teplo. Infrapanely je možné inštalovať vysoko na steny alebo stropy, teda na miesta, ktoré sú zvyčajne pre vaše deti nedostupné.
Infračervené panely vyžarujú sálavé teplo, ktoré sa akumuluje v stenách, predmetoch a na ľuďoch, no nezohrievajú okolitý vzduch. Tým sa zároveň eliminuje cirkulácia prachu po miestnosti a zhoršenie alergií. Určite oceníte, že je možné ovládať ich diaľkovo, a to pomocou ovládača alebo aplikáciou v telefóne.
Infračervené vykurovanie je šetrné k životnému prostrediu, vďaka čomu je zdravé a ideálne na vykurovanie detskej izby.
Klimatizácia
Klimatizácia s reverzným cyklom využíva elektrickú energiu na vykurovanie vášho domova v zime a na chladenie v lete. Klimatizácia je v podstate typ tepelného čerpadla. V režime vykurovania systém absorbuje teplo z vonkajšieho vzduchu a rozvádza ho po miestnosti. V režime chladenia absorbuje teplo z vnútorného vzduchu a uvoľňuje ho von.
Klimatizácie pracujú rovnomerne a poskytujú požadované teplo v miestnosti, pričom počas pracovného procesu spotrebúvajú menej elektriny. Táto skutočnosť ich robí vysoko efektívnymi z hľadiska nákladov, aj keď počiatočná investícia do klimatizácie vyššej triedy je väčšia.
Klimatizačné jednotky sa jednoducho obsluhujú a ponúkajú rýchly ohrev vzduchu. Ak ich používanie budete kombinovať s vyhrievaním miestnosti prirodzeným slnečným svetlom, prúdiacim do izby cez okná, dosiahnete v miestnosti príjemnú klímu.
Niektorí odborníci hovoria, že klimatizácie vytvárajú nežiaduci prach v miestnosti, v ktorej sa používajú, iní sa však domnievajú, že klimatizácie zlepšujú kvalitu vzduchu. Jednou z najdôležitejších podmienok každého druhu klimatizácie, najmä v detskej izbe, je systematické čistenie filtrov a samotnej klimatizačnej jednotky.
Aby teplo neunikalo von
Požiadavky budovy na vykurovanie do veľkej miery závisia od stavu izolácie rodinného domu či paneláku. Môžete mať najkvalitnejšie a najekologickejšie vykurovanie, ak ste však zanedbali izoláciu stavby, alebo riešite vykurovanie staršieho domu, výsledky pravdepodobne nebudú také, ako ste očakávali.
Teplo uniká nielen cez steny, ale aj tepelné mosty pri nadokenných a naddverových prekladoch, pri okrajoch strechy, na balkónoch, cez slabo tesnené okná a praskliny v stenách, často v blízkosti okenných rámov. Tepelné straty možno znížiť inštaláciou dvoj- alebo trojsklených okien, v ktorých sú tabule skla oddelené malým vzduchovým priestorom, ktorý funguje ako izolant. Ťažké závesy na oknách môžu tiež znížiť tepelné straty.
Straty tepla cez trhliny v stenách budov možno minimalizovať starostlivým utesnením všetkých spojov tesniacou hmotou. Žiadny dom by však nemal byť úplne vzduchotesný, musí byť umožnená nepretržitá výmena medzi vnútorným a vonkajším vzduchom. Ak táto časť pokrivkáva, je potrebné zabezpečiť dostatočné vetranie.
Čo zvážiť pri výbere typu kúrenia?
Pri samotnom výbere konkrétneho typu vykurovania dobre zvážte všetky faktory. Rozhodujúce je napríklad:
- Aký objekt chcete vykurovať?
- Hľadáte celoplošné ústredné alebo lokálne vykurovanie konkrétnej miestnosti?
- V akej oblasti žijete? Aká klíma u vás prevláda?
- Koľko hodín denne je potrebné kúriť na plný výkon?
- Akú máte dostupnosť zdrojov vykurovania?
- Preferujete tradičné zdroje alebo skôr obnoviteľné?
- Máte záujem o konvekčné (ohrievajúce vzduch) alebo sálavé (ohrievajúce steny, podlahu, predmety, osoby a pod.) vykurovacie telesá?
- Aké sú ceny vykurovacích zdrojov a ďalšie prevádzkové náklady?
- Aké sú vplyvy vykurovania na životné prostredie?
- Aké úpravy a zásahy do stavby si jednotlivé vykurovacie systémy vyžadujú?
Tip: Viete, ako môžete financovať rekonštrukčné práce pomocou hypotéky aj so živnostenským listom?
Zdravá detská izba
Izbová teplota môže ovplyvniť zdravie vášho dieťaťa, najmä počas spánku. Viete, aká by mala byť optimálna teplota v detskej izbe?
Ideálna teplota miestnosti, kde spia deti, je podľa odborníkov v rozpätí od 18 do 22 stupňov. Napríklad, novorodenci a dojčatá sú chúlostivejšie na klímu v miestnosti. Teplotu tela si regulujú cez hlavu, najmä cez tvár. Preto je nevyhnutné, aby sa miestnosť neprehrievala. Prekúrené miestnosti môžu viesť k zvýšeniu syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).
Čo ešte môžete urobiť pre zdravú klímu v detskej izbe? Počas dňa roztiahnite závesy, aby slnko mohlo vyhriať váš domov. Nezabudnite ich však na noc zatiahnuť, aby sa cez nedostatočne tesnené okná nedostal do miestnosti studený nočný vzduch.
Ak zbadáte vodu, ktorá sa nahromadila na oknách, prípadne na stenách, ihneď ju utriete, aby ste znížili vlhkosť v miestnosti. Vlhkosť môže tiež spôsobiť rast plesní. Pravidelne miestnosti prekurujte, aby ste udržali optimálnu teplotu a vlhkosť.
Deti počas spánku kašlú a kýchajú, čím sa do ovzdušia dostávajú rôzne choroboplodné zárodky. Ak detskú izbu zdieľajú dve a viac detí, skúste umiestniť postele na opačné strany miestnosti. Ak spia na poschodovej posteli, je dobré, aby jedno dieťa malo hlavu na jednom konci a druhé dieťaťa na druhom konci.
Počas pekných dní otvorte okná aspoň na 20 minút a v zime na pár minút každý deň. Vetrajte aj počas vysávania, aby sa vo vzduchu nedržali baktérie a alergény.
Tip: Vyskúšajte antibakteriálne vône a osviežovače vzduchu.
Na záver
Ako si vybrať najlepší systém vykurovania domu? Neexistuje jednoznačná odpoveď. Na trhu sú dostupné viaceré vykurovacie systémy, niečo iné môže vyhovovať vám, niečo iné susedovi, inak sa k tejto otázke postaví rodina na severe Slovenska, inak na slnkom zaliatom juhu.
Rozhodujúce sú aj vek stavby, obytná plocha, dostupnosť paliva a, samozrejme, rozpočet. Ak zvážite všetky tieto faktory, môžete si vybrať najlepší vykurovací systém pre váš domov v závislosti od vašich konkrétnych potrieb a rozpočtu. Pamätajte, že najlepšie nie je vždy to najdrahšie, preto, ak ste si nie istí, obráťte sa na odborníkov.
Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov