Úvod domácnosť a bývanie Aby váš nábytok vyzeral aj po rokoch ako nový

Aby váš nábytok vyzeral aj po rokoch ako nový

422
0
ZDIEĽAŤ
Aby váš nábytok vyzeral aj po rokoch ako nový
Aby váš nábytok vyzeral aj po rokoch ako nový

Všimli ste si ako za posledné mesiace išli ceny nábytku extrémne smerom hore? Je pravda, že zdražovanie sa týka všetkých oblastí života, takže drahý nábytok až takým prekvapením nie je. Zároveň nie je nábytok vecou, ktorú by ste kupovali každý mesiac, a preto sa oplatí investovať do kvalitnejších kúskov. Pri troche snahy a starostlivosti by vám mal nábytok vydržať dlhé roky. Čo škodí a naopak predlžuje životnosť nábytku z dreva a drevotriesky?

Drevený nábytok je zárukou kvality

Ak sa práve chystáte kúpiť nový nábytok, dajte prednosť pravému drevu pred drevotrieskou. Drevo ako prírodný materiál pôsobí v interiéri veľmi útulne, masívne a luxusne. Drevu dávame prednosť pri rôznych výrobkoch, napríklad aj obyčajný rebrík máme v hlave spojený s drevom. Drevený nábytok sa vyrába s rôznou povrchovou úpravou, ktorá zabezpečuje jednoduchšiu údržbu. Najčastejšie ide o vosky, laky a oleje. Voskovaný drevený nábytok je odolný voči usádzaniu prachu, ale škodí mu vlhkosť a je náchylný na odretie. Lakovaný drevený nábytok vyzerá nádherne, pretože sa pri styku so svetlom leskne. Nevýhodou je, že lak sa veľmi ľahko poškriabe a následne je nutné prelakovať celý povrch. Nábytok s olejovou úpravou lepšie odoláva vlhkosti a vyzerá veľmi prirodzene. Všetky typy dreva musíte chrániť hlavne pred dlhodobejším pôsobením vlhkosti. V miestnostiach udržujte vlhkosť do 60 % a vyvarujte sa vysokým teplotám. Na vyčistenie povrchu dreveného nábytku používajte suchú utierku alebo špeciálne prípravky. Nábytok s olejovou úpravou je nutné pravidelne ošetriť. Na ošetrenie slúži olej na drevo.

Na nábytku z drevotriesky ušetríte

Ak hľadáte lacnejší variant dreveného nábytku, kúpte si nábytok z drevotriesky. Jeho údržba nie je náročná, ale podobne ako drevo sa neznesie s vodou a vlhkosťou. Povrch nábytku z drevotriesky pokrýva lamino. Tento materiál sa veľmi dobre utiera od prachu. Opäť by ste mali používať suchú utierku alebo špeciálne prípravky na lamino. Pozor na vnútorné časti nábytku, ktoré nemajú na povrchu laminovací papier. Takéto časti nábytku sú extrémne náchylné k nasatiu vlhkosti a začnú sa vydúvať. Preto ich pred vlhkosťou maximálne chráňte a čistite ich vždy nasucho. Pri silnejšom znečistení použite kefku s jemnými štetinami. Na nábytok z dreva i drevotriesky pri čistení nikdy nepoužívajte abrazívne prípravky, ktoré povrch do sekundy poškriabu.