Veľa ľudí si myslí ,že chudnutie je len o diétach a sústavnom obmedzovaní a nemožnosti si vychutnať obľúbené jedlo , premáhať sa do cvičenia , ktoré nezvládame ,len nás to frustruje a nevedie to k chudnutiu priamo naopak , vedie k naberania hmotnosti a vo veľkom ukladaniu tukových zásob.
1.navyk o ktorom si myslíme ,že pomáha – odopieranie spánku a skoršie vstávanie kvôli cvičeniu
Ak to správne nastavíme tak ranný tréning nás naštartuje do celého dňa a máme oveľa menšiu chuť do jedla a naše hormóny sú ustálené a netrpia výkyvmi. Máme dobrú náladu a všetky veci sa nám daria a trpíme menšími zdravotnými ťažkosťami a menej nás bolí hlava.
Ak dôjde k narušeniu spánkového cyklu ,kvôli cvičeniu , tak sa prebudíme nevyspatí ,podráždený a plný frustrácie a naše hormóny budú rozhojdané a budeme trpieť väčšou chuťou do jedla a v konečnom dôsledku neschudneme, ale ranné cvičenie kvôli ,ktorému sme si privstali sa stane kontraproduktívne.
- návyk cvičenie každý deň bez prestávky
Cvičenie je zábava ,ale len dovtedy svoj organizmus nevysilíme nedostatkom odpočinku. Telo potrebuje fyzicky aj psychicky odpočinok , aby netvorili príliš veľa kortizolu , stresového hormónu. Ideálne je nastaviť cvičebný plán s pomocou lekára, ktorý najlepšie určí pri poznaní vášho zdravotného stavu , množstvo a frekvenciu cvičenia a oddychu. Najlepšie je nastaviť si 7-10 dní cvičenia a potom minimálne 1-2 dni oddych ,aby sa telo regenerovalo aj tiež prípadné drobné nedostatky a mikro zranenia na svaloch a umožní tak predchádzať zraneniam.
- Extra veľa spánku, prespatosť
Ak svojmu telu nedoprajeme dostatok spánku sme podráždení a nervózni ,ale ani opak ,príliš veľa spánku škodí , môže to spôsobiť lenivosť a tiež pocit, že sa nedokážeme zobudiť a z nadmerného spánku môžu vzniknúť aj chronické ochorenia ,môže to tiež viesť k obezite , poruchám srdcového rytmu a vyššiemu tlaku. Znižuje sa aj náš pracovný výkon a tiež pôsobí na psychické zdravie – rozvíja sa úzkosť a stres. Ak nám nestačí štandard 7-8 hod spánku , nie je to dobré.
- Chýbajú nám zdravé tuky, alebo sa tukom vyhýbame
Je paradoxom , že telu chýbajú zdravé tuky, teda tie , ktoré pomáhajú organizmu fungovať , prijímať vitamíny rozpustné v tukoch , pomáhajú tvoriť hormóny , podporujú rast buniek a tiež funkciu mozgu , ciev a oči . Takéto zdraviu prospešné tuky sú obsiahnuté vo vajíčkach , syroch. A sú hlavným zdrojom energie ,oveľa viacej ako cukry , ktoré sa rýchlo štiepia a energiu dodávajú len krátkodobo.
Treba sa vyhnúť polotovarom a iným škodlivým tukom, v spracovanej strave.
- Žiadna tolerancia cukrov
Nič sa nemá preháňať, a organizmus potrebuje cukor na správne fungovanie, pri jeho nedostatok energie a pridávanie umelých sladidiel škodí organizmu viac ako samotný cukor. Zníženie príjmu cukru zabraňuje vzniku obezity a cukrovky.
- Žiadne vaječné žĺtky
Ak pravidelne konzumujeme vajíčka bez žĺtkov , pripravíme organizmus o vyše 60% prospešných látok potrebných na správne fungovanie organizmu Cholín , zdraviu prospešná živina prítomná iba vo vaječnom žĺtku pomáha organizmu v stavbe bunkových membrán a správnej funkcii mozgu. Všetky tuky obsiahnuté vo vajíčku napomáhaju zvyšovaniu dobrého cholesterolu s zabraňujú rozličným chorobám.
- Šaláty namiesto proteínov
Ak budeme náš žalúdok plniť iba zelenou stravou , nebudeme spokojný , lebo budeme pociťovať veľký hlad a organizmus prijíma oveľa viac kalórií ako keď do šalátu zakomponujeme aj proteíny napríklad v podobe kuracieho mäsa , zasýti nás oveľa menšie množstvo. Ak nám chýba bielkoviny ubúda nám svalová hmota a celkovo cítime slabší a unavenejší.
- Ovocné jogurty a šťavy
Jogurty obsahujú veľké množstvo vlákniny a probiotické zložky , vápnik a podporuje imunitný systém organizmu, ak konzumujeme ovocné jogurty , nie si pre náš organizmus prospešne nakoľko obsahujú veľké množstvo umelých sladidiel a farbív , rovnako aj džúsy, ktoré obsahujú iba 5-10% ovocnej zložky a ostatné sú rôzne prímesy , zdraviu nie moc prospešné . Ak si chceme dopriať zdravý ovocný jogurt pridáme do bieleho jogurtu ovocie, odšťavené ovocie v automate priamo vymačkaná šťava, načapovaná do fľaše.
- Predávkovanie sa vodou
Všetkého veľa škodí , hoci je voda zdraviu prospešná , a obsahuje ju 75% tela ak to preženieme , môžeme svojmu organizmu ublížiť , extrémnym vyplavením sodíka a iných minerálnych látok, potrebných pre organizmus a jeho fungovanie , rozriedením elektrolitov a iných minerálnych látok dochádza k nefunkčnosti a opuchu buniek a aj tých mozgových. Pri predávkovaní vodou , hrozí znefunkčnenie alebo poškodenie obličiek , ktoré to enormné množstvo vody ,nie sú schopné spracovať , a tým dochádza k prílišnému zadržiavaniu vody , nafukovanie a opuchy končatín a neskôr k bolestiam hlavy, únave, dezorientácii a zmätenosti.
Ak sme sa rozhodli schudnúť , najrýchlejším a najefektívnejší spôsob je ísť na to pomaly a pozvoľna , nič nepreháňať ani nezanedbať. Všetko je potrebné z mierou a mnoho dobrých veci aj rozhodnutí sa stane škodlivým , keď to jednoducho preženieme . Majme radi náš organizmus a doprajme mu všetko čo potrebuje v primeranom množstve aj v jedle a pití , v spánku aj cvičení….
Bc. Ľubica Bombalová