Kuchyňa je miestnosťou, v ktorej sa s radosťou stretáva celá rodina. Voňajúce pokrmy a gazdinka pobehujúca hore dolu dodávajú kuchynskému priestoru magnetizmus. Pozor však na to, že kuchynské priestory sa môžu stať nebezpečným miestom, a to hlavne pre malé deti. Ak máte v rodine malých dobrodruhov, ktorí neobstoja na jednom mieste, musíte kuchyňu vybaviť s ohľadom na ich bezpečnosť. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako vybaviť kuchyňu tak, aby bola bezpečná aj pre vaše deti.
1. Výber vhodného nábytku
Preferujte nákup kuchynského nábytku s hladkými hranami a rohmi, aby sa minimalizovalo riziko úrazov. Stolovacie sety a stoličky by mali byť stabilné a vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré sú bezpečné aj pri šantení detí. Na nohy stoličiek a stolov dokúpte protišmykové pätky. Pre bábätká nezabudnite do kuchyne dokúpiť detskú stoličku na kŕmenie. K funkčnému nábytku kúpte kuchynské vybavenie a doplnky z absulo.sk, ktoré dotvoria moderný dizajn kuchyne.
2. Bezpečné skrinky a zásuvky
Bezpečnostné zámky sa dajú dodatočne kúpiť na všetky typy zásuviek či skriniek. Zabránia deťom sa dostať k nebezpečným predmetom ako sú ostré nože, čistiace prostriedky a drobné kuchynské spotrebiče. Chemické čistiace prostriedky vždy ukladajte len do takto zabezpečených úložných priestorov alebo do políc, do ktorých dieťa nedosiahne.
3. Pozor na ostré hrany
Ak je s vami dieťa pri varení, môže byť aj sekunda nepozornosti nebezpečná. Preto sa postarajte o tom, aby boli všetky rohy kuchynskej linky chránené plastovými a silikónovými chráničmi. Chrániče nalepte aj na rohy stolov a stoličiek.
4. Bezpečná zóna pre batoľatá
V najväčšom nebezpečenstve sú v kuchyni batoľatá. Investujte do ohrádky na hranie, ktorú obložíte puf vankúšikmi alebo pletenými vrkočmi. Do ohrádky uložte podložku na hranie. Hracia zóna pre batoľa vám umožní robiť domáce práce bez strachu o bezpečnosť bábätka.
5. Vyberajte nerozbitné materiály
Pri výbere kuchynského riadu, skla a príborov sa vyhnite krehkým a nebezpečným materiálom, ktoré by sa mohli ľahko rozbiť a spôsobiť úrazy.
6. Udržujte kuchyňu čistú
Olej na zemi, ale tiež čistiaci prostriedok môžu byť pre malé deti nebezpečné látky. Na oleji sa dieťa pošmykne, čistiaci prostriedok vďaka vôni ochutná. Udržiavajte preto kuchyňu v čistote a poriadku, aby sa minimalizovala pravdepodobnosť pádu a iných nebezpečných situácií.
7. Spotrebiče vypínajte
Elektrické spotrebiče po odstavení vypínajte zo zásuvky. Kúpiť sa dajú bezpečnostné vypínače, ktoré bránia náhodnému spusteniu týchto spotrebičov. Do elektrických zásuviek umiestnite záslepky.