V našej digitálnej dobe je priestor internetu preplnený veľkým množstvom lákadiel, ktoré na prvý a niekedy aj druhý pohľad vyzerajú, že sú skutočné a pravdivé , no opak je pravdou. Ide často o podvodné stránky vyžadujúce rôzne súkromné údaje , prípadne platobné údaje. V tejto predvianočnej dobe a po dvoch rokoch Covidu 19 si ľudia zvykli všetko riešiť cez internet, rôzne aplikácie , sociálne siete, bazáre a platformy. Z podvodníkmi sa roztrhlo vrece, a je čoraz ťažšie sa nenechať oklamať.
- ohrozenie- sociálne siete /podvodné videá
najrozšírenejšie podvody prostredníctvom sociálnych sieti zneužívajú naivitu a neskúsenosť používateľa najmä ak ide o deti a mladých v puberte, často ú v ponuke zviditeľnenie , lajky , reklama na záujmy dieťaťa. Ak niekedy uverejnilo status , že rád jazdí na bicykli – tak sa mu pomocou algoritmu môžu začať podsúvať rôzne stránky , kde môže získať tovar zo zahraničia za lákavú cenu, ktorá nie je bežná , prípadne od neho vylákať osobné údaje , prípadne chcieť po ňom zaplatiť dajme tomu 1-2eurá akože doprava a pritom môžu ukradnúť bankové údaje a následne ich zneužiť a vyplieniť účet/okradnúť o peniaze alebo iné nekalé praktiky.
Najčastejšie sú videá z nadpismi – Nie si to náhodou ty ? / stalo sa nešťastie osobe , ktorú poznáš? / videli sme ťa(nejaké miesto) / rôzne preposielačky typu – zbiera sa 1000 modlitieb za chorých / neprerušuj list šťastia / list dobrého priania a následne vyhrážky , že keď sa to preruší stihne teba alebo rodinu prekliatie /nešťastie a podobne. Rozposiela sa po kliknutí na video všetkým priateľom alebo rodine a následne je to vírus , ktorý ničí údaje priateľov alebo vymazáva. Zahlcuje a spamuje celý internet… Dokonca po rozposlaní aj v nevedomosti, môže ohroziť dobré meno osoby , ktorá to nechcene rozposlala..
- ohrozenie- nákupné podvody , podvodné súťaže v nákupných reťazcoch(falošné výhry v súťaži o nejaký tovar/príliš lacný tovar oproti bežnej cene / darčeky
Nakupovanie cez internet sa stalo novodobým fenoménom medzi mladou generáciou. Najviac ohrození sú mladý ale aj starší ľudia, ktorý zbadajú súťaž alebo výhodný tovar v super zľavách alebo je to ich obľúbený obchod- už boli zaznamenané podvody na Kaufland , Lidl , Pepco a iné- buď ste mali odpovedať na primitívne otázky , kliknúť na balíčky s možnou výhrou a následne ste objavili balíček s cenou a máte poslať platobné údaje na pár eur. Často sú aj podvodné e-shopy , kde prídete o peniaze/tovar nemáte / napodobenina (atrapa) a hlavne krádež údajov , ohrozenie GDPR a platobné údaje… Sľubujú často za 1 euro drahý smartfón , len za registráciu ako darček, samozrejme vysnený mobil je veľkým lákadlom…
- ohrozenie- podvody s darčekovými kartami
ponuka falošných darčekových kariet je veľmi nebezpečná. Ak si dieťa zakúpilo hru často sa k nej ponúka aj možné rozšírenie , lepšie hracie vlastnosti, prémiové súťaže o body navyše , zapojenie do medzinárodného turnaja, vylepšené 3D-5D hry. Žiaden legitímny obchod nežiada číslo účtu alebo zaplatenie poplatku, aby vám niečo prišlo zdarma.
- ohrozenie – mailové podvody/ bez alebo s web kamerou
zvláštne maily, gramatické chyby, darovanie obrovskej sumy peňazí – extrémne chorý človek alebo získanie dedičstva od neznámych príbuzných , poslanie peňazí americkému vojakovi , ktorý ostal uprostred mora /oceánu, niekto chce prenechať majetok a pod s podmienkou uvedenia bankového účtu a mena, pozor na vianočné /narodeninové alebo iné virtuálne pohľadnice- môžu obsahovať vírus, pozor na sťahovanie špehovacieho softweru.
- ohrozenie – kyberšikana a vydieranie na internete/pofiderná práca
hrozí podpora zločinca namiesto napr. charity, útočia na city, pofidérne neoverené zbierky na choré deti/útulky /pomôcky apod. Môže sa to dostať až do roviny vydierania , že ak neprispejete ste lakomý a pod. citové vydierania. Pofiderná práca ako zmluva na diaľku s poslaním dokladov cez sociálne siete/mailom bez overenia v obchodnom alebo živnostenskom registri.
- ohrozenie – klamlivé výzvy/dezinformácie/hoaxy
falošné správy /hoaxy dezinformácie ohrozujú človeka najmä psychicky , vyvolávajú v ňom strach , pocit úzkosti, nebezpečné výzvy pre mladých- ako bola modrá veľryba, výzvy spojené so sebapoškodzovaním/seba vraždou /abitím niekoho iného a natáčanie na video, dosiahnutie pocitu eufórie pod ako pri drogách , škrtenie sa až upadnutie do bezvedomia, výzvy pojesť tabletky a veľa iného.
- ohrozenie- krádež identity
najhorším možným útokom na osobu okrem šikanovania , ponižovania a vydierania je krádež identity- kde sa nebezpečný páchateľ vydáva za vás a vo vašej osobe pácha trestnú alebo inú činnosť a vy ste za to súdený, prípadne sa viete dostať nevinne aj do väzenia
Ochrana detí a mládeže pred škodlivosťou internetu
- Ochrana osobných údajov detí- nezverejňujte na internete fotky vašich detí, neukladajte heslá, kontrolovať obsah prezeraný na internete a zabrániť ukladaniu citlivých informácii do histórie vyhľadávania.
- Rodičovská zámka- nastaviť počítač a web tak , aby sa deti nedostali k nebezpečnému /erotickému alebo inak drastickému/hororovému obsahu, a kontrola prezeraných stránok a ich dôveryhodnosť
- Naučte deti rozlišovať skutočné a falošné stránky , weby – dôležité rozhovory o ochrane osôb najmä detí a mládeže , nastavenie súkromia, naučte deti rozlišovaniu poukážte im na skutočnosti v čom sa líši web pravdivý od falošného, prípadne nainštalujte softwer na ochranu pred podozrivými malavermi , ak je to hoax , aby vydal PC chybovú hlášku /zabránil útoku a pod.
- Heslá a účty na internete- naučte deti , aby si ku každému účtu dali samostatné heslo a neukladali ho do zariadenia , ktoré nie je v ich domácnosti – internetové kaviarne, verejná wifi v meste /reštaurácii v autobuse/vlaku- tieto siete nie sú zabezpečené heslom, väčšinou voľne dostupné… Heslá a iné dôležité údaje si napíšte do poznámkového zošita –klasicky na papier/viacero miest , prípadne na štítky okolo PC doma v izbe…
Internet je dobrým pomocníkom , zdrojom veľkého množstva informácii , ale zároveň nebezpečný pri nesprávnom použití…
Bc. Ľubica Bombalová