Úvod Zaujímavosti 5 tipov pre plánovanie dovolenky s autom

5 tipov pre plánovanie dovolenky s autom

132
0
ZDIEĽAŤ
Tipy pre plánovanie dovolenky s autom, vrátane výberu destinácie, trasy a ubytovania

Pri cestovaní autom na dovolenku obzvlášť platí, že plán je prvým krokom k úspechu. Pokaziť sa toho totiž môže mnoho. Prečítajte si naše tipy a vyhnete sa nepríjemnostiam.

1. Trasu si vopred naplánujte

Cestu na dovolenku by ste si mali naplánovať v dostatočnom časovom predstihu, aby vás nič neprekvapilo. Našťastie je dnes už samozrejmosťou predaj áut so vstavanou navigáciou. Ak ju v aute nemáte, môžete si stiahnuť navigačnú aplikáciu do smartfónu. Odporúčame platené verzie, ktoré vás informujú napr. aj o uzáverách ciest, mostov a tunelov či o radaroch a policajných hliadkach.

Počítajte aj s prestávkami na toaletu, odpočinok a občerstvenie. Ak máte po ruke druhého šoféra či šoférku, pri dlhých cestách sa za volantom striedajte (ak vás nemá kto vystriedať, doprajte si radšej dlhšie prestávky).

2. Počítajte s poplatkami za diaľnice

Najrýchlejšia cesta je väčšinou po diaľnici alebo rýchlostnej ceste. Do rozpočtu teda nezabudnite započítať aj diaľničné poplatky. V niektorých krajinách sa dajú zaplatiť elektronicky (rovnako ako na Slovensku), niektoré sa stále spoliehajú na klasické nálepky.

Pri úhrade si dajte pozor na typ vozidla. Viac môžete zaplatiť za dodávky či rodinné autá s vyše 7 miestami na sedenie, prípadne za dodávky – každý štát to má inak. Nezabudnite ani na poplatok za prívesný vozík, prípadne karavan. Nespoliehajte sa na nepozornosť miestnych orgánov. V mnohých krajinách EÚ fungujú automatizované systémy, ktoré nasnímajú vaše auto a odhalia, že ste poplatok za diaľnicu neuhradili. Vymáhanie potom postúpia advokátskym kanceláriám, ktoré ich zastupujú na Slovensku.

3. Na ubytovaní šetrite s rozumom

Ubytovanie tvorí pri dovolenke často najdrahšiu položku, v posledných rokoch je teda veľmi populárne dovolenkovať v karavanoch alebo prespávať v aute. To, že SUV autá sa dostanú skoro všade, ešte neznamená, že je kempovanie nadivoko legálne. V krajinách ako Rakúsko či Slovinsko môžete mať problém, rovnako ako na súkromných pozemkoch (hoci aj neoznačených). „Horúco“ začína byť aj v Česku, kde je karavaning mimoriadne obľúbený a ukazuje aj svoje menej príjemné stránky ako neporiadok a hluk. Tabule so zákazmi tam pribúdajú každú sezónu.

Jedinou istotou sú kempy, ktoré vám poskytnú plné zázemie. Na rozdiel od Slovenska bývajú v zahraničí čisté a komfortné, hoci o niečo drahšie. Ak potrebujete prespať na jednu či dve noci, alternatívou pre vás môže byť odstavná plocha (nazývaná aj stellplatz). Na nej môžete zaparkovať a prespať v aute, prívese či obytnej dodávke zopár nocí za minimálny poplatok. Často tam máte k dispozícii aj minimálne zázemie v podobe pitnej vody, elektriny či možnosti vyliať chemické wc.

4. Skontrolujte si doklady a uzavrite cestovné poistenie

Pred cestou si nezabudnite skontrolovať platnosť týchto dokladov:

  • vodičský preukaz každého šoféra,
  • občianske preukazy, prípadne pasy,
  • pasy pre deti,
  • doklady pre prevážané zvieratá,
  • technický preukaz,
  • osvedčenie o technickej a emisnej kontrole,
  • medzinárodnú kartu povinného zmluvného poistenia.

Počítajte s tým, že niektoré krajiny môžu požadovať, aby boli pasy alebo iné doklady platné dostatočne dlhú dobu (napr. pol roka). V opačnom prípade vás nemusia pustiť cez hranice. V niektorých krajinách mimo EÚ od vás môžu vyžadovať medzinárodný vodičský preukaz. Vydajú vám ho na oddelení dokladov za drobný poplatok a na počkanie.

Nezabudnite uzavrieť cestovné poistenie, ktoré vám môže pomôcť pri úrazoch, chorobe, ale aj technických problémoch s autom. Pri nich môžete využiť aj asistenčné služby Kia Assistance. Tie zahŕňajú napr. cestnú a odťahovú službu, návrat na adresu bydliska, poskytnutie náhradného vozidla atď.

5. Preverte si technický stav auta

Ani v prípade, ak by ste sa rozhodli vyraziť bez plánu a nechať všetko na náhodu, by ste určite nemali vynechať kontrolu technického stavu auta. Teda ak nechcete, aby vás nechalo niekde stovky či tisícky km od domova.

Základom sú jednoznačne brzdy, ktoré dostanú zabrať nielen pri dlhých klesaniach na horských cestách, ale aj na diaľnici. Skontrolujte stav brzdovej kvapaliny, obloženia a kotúčov. Ďalej skontrolujte hladinu oleja a interval jeho výmeny. Na cestu si vždy zoberte aspoň 1 liter na doplnenie – pri vyššej záťaži motora môže spotreba oleja stúpnuť. Posledným výrazne namáhaným miestom je chladiaca sústava. Skontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny, funkčnosť chladiaceho ventilátora (hovorí sa mu aj sahara) a pozor si dajte aj na prípadné úniky zo spojov alebo prasknutých hadíc. Nezabudnite ani na klimatizáciu, bez ktorej by ste síce cestu prežili, ale určite by nebola komfortná.