Výpoveď z pracovného pomeru je jednou z najnáročnejších rozhodnutí človeka. Väčšinou ju dáva až vtedy, ak má zaistené už niečo iné alebo ak je to v práci už naozaj neznesiteľné. Na rozdiel od ukončenia dohodou, kedy zamestnávateľ nemusí návrh akceptovať, výpoveď zamestnávateľ prijať musí. Zo strany zamestnanca nie je povinnosťou uviesť dôvod ukončenia. Dôvod na výpoveď môže byť teda v podstate akýkoľvek, dôležité je, aby ste pred podaním výpovede najskôr porozmýšľali, či ste na súčasnej pozícii využili všetky možnosti zlepšenia podmienok.
Ako však zistiť, že toto je práve ten bod, z ktorého sa už ďalej neposuniete a je čas odísť?
- Syndróm vyhorenia
Veľa ľudí si syndróm vyhorenia (takzvaný burnout) zamieňa so stresom. Zatiaľ čo stres môžete dostať pod kontrolu, vyhorenie je oveľa závažnejšie. Objavuje sa u ľudí s vysokým pracovným nasadením a osobnými cieľmi. Syndróm vyhorenia je dôsledok pracovného preťaženia a neschopnosti regenerovať sily. Prejavuje sa najmä pocitom únavy, depresie a beznádeje. Vyhorenie môže spustiť aj ďalšie závažnejšie psychické poruchy.
- Trpí váš osobný život a zdravie
Teraz nemáme na mysli len to fyzické zdravie, ale aj psychika je veľmi dôležitá. Pokiaľ si prenášate problémy z práce aj do súkromného života, je načase niečo zmeniť. Nie nadarmo nás v škole učili o potrebe vyrovnaného súkromia s prácou. Pamätáte si pomer 8:8:8? 8 hodín je potrebné venovať práci, 8 hodín vlastným aktivitám a 8 hodín spánku. V súčasnosti sa však už všetko posúva a domov sa chodíme ako sa hovorí „len vyspať“. Vymedzenie balansu medzi pracovným a súkromným životom je koncept, ktorý vedie k spokojnosti a šťastiu zamestnanca. Toto by malo následne pôsobiť ako palivo pre produktívnu a napĺňajúcu prácu.
- Nemáte dostatočnú vášeň pre túto prácu
Považujete vašu prácu len za prostriedok získania finančných prostriedkov? Najhoršie je, ak sa nielen že nestotožňujete s náplňou vašej práce, ale ani so samotnou firmou a jej filozofiou. Vzťah medzi zamestnancom a firmou je rovnaký ako manželstvo. Buď si budete vyhovovať alebo nie.
- Nevychádzate so svojim šéfom alebo kolegami
Zlý či nespravodlivý šéf je jedným z najčastejších dôvodov, pre ktoré zamestnanci opúšťajú firmu. Stáva sa však, že hoci je vzťah so šéfom v poriadku, nerozumiete si so svojimi kolegami. Je to obrovský problém. V práci totiž trávite viac ako tretinu svojho času. Ste v nej v podstate celý deň a niekedy viac ako so svojou vlastnou rodinou. Preto naozaj dôkladne zvážte, či v prípade častých nedorozumení nebude lepšie zmeniť prostredie.
- Nie ste dostatočne ohodnotení
Nikto z nás nechce priamo poukazovať na peniaze, ale práve kvôli nim každé ráno vstávame a predierame sa rannou špičkou do práce. Ak máte pocit, že robíte viac ako zarobíte, môže to viesť k demotivácii a zníženiu výkonu. Nezabúdajte, že ľudia pracujú preto, aby mohli žiť a nie naopak.