Každý človek, ktorý chová psov, vie aj sám na sebe, aké zlé sú horúčavy. Na rozdiel od nás ľudí, ktorí si vieme uvariť, vieme sa napiť, odísť zo slnka alebo vystúpiť z auta, len náš pes to nedokáže sám bez našej pomoci.
- typ – svieža voda a žrádlo
Voda tvorí 40-80% tela psa tvorí voda, vo veľkej miere vplýva na jeho celkové zdravie. Čím mladší pes , tým viacej vody vypije. Nesmie byť voda ľadová, lebo by mohli ochorieť, skôr studenú vodu. Vypiť by mal 30-120 ml na kg hmotnosti a tiež vzhľadom na aktivitu. Ak pije priveľa vody, môže mu uškodiť. Tiež môžete podať psovi kurací vývar, prípadne m ochutiť vodu bylinkami- mäta , materina dúška. Počas tepla môže pes menej žrať, preto mu doprajte šťavnatejšie žrádlo, minimum granúl sú príliš suché, môže to byť aj barf alebo konzervy so želé… Nepodávať žrádlo studené priamo z chladničky.
- typ- prechádzky
Ak chodíte so psom na prechádzku , musíte dbať na to , aby psovi nebolo veľmi teplo. Preto ideálne chodiť venčiť skoro ráno a v tieni, aby ste vyhrali priamemu slnku, ak váš pes vydrží , je venčenie vhodné navečer kedy slnko už nie je také intenzívne a následne neskoro večer.
- typ- povrch ciest a chodníkov
Ak musíte chodiť po cestách a chodníkoch hrozí popálenie spodku labiek, a bude testovať ,či je bezpečné ,aby pes chodil po chodníku alebo ceste . Najlepšie bude ak bude chodiť po tráve alebo cez les. Ak chodník páli , vyhnete sa venčeniu po horúcom povrchu.
- typ- schladenie, sprcha, kúpeľ
Ak je psovi veľmi teplo, treba ho zvlažiť, aby nedošlo k jeho prehriatiu. Vo veľkých horúčavách nesmiete psa obliať studenou vodou. Niekedy je dobré psa osprchovať vlažnou vodou, nesprchujte hlavu , aby sa voda nedostala do uší. Ak má rád vodu , treba mu umožniť si zaplávať v rieke alebo bazéne.
- typ – auto
Pri preprave psa v aute, je dôležité dodržiavať pravidelné prestávky na venčenie, rovnako poskytnúť možnosť piť (hoci mnohí psičkári nedajú psovi žrať ani vodu, len aby sa do destinácie a cieľu cesty dostali čo najskôr a nemuseli robiť, až tak veľa prestávok, no psovi to môže ublížiť- dehydrovať a prehriatie). Rovnako ako človek sa potrebuje natiahnuť a precvičiť svaly a ísť na WC, a toto isté je potrebné aj pre psa. Ak sa vyberiete do obchodu, nikdy !!! za žiadnych okolností nenechajte psa zatvoreného v aute. Vonku , keď je 25 stupňov , tak v priebehu 20 minút stúpne na 70 stupňov.
- typ – strihanie
Nikdy nestrihajte psa až na kožu, nakoľko srsť chráni psa aj pred teplom. Maximálny zostrih je 1,5-2 cm. Zvážte použitie zariadenia na strihanie psov a mačiek, ktoré vám môže uľahčiť tento proces a zabezpečiť správnu dĺžku srsti.
- typ – uterák
Zlým spôsobom ako ochladiť psa je ho prikryť studeným a mokrým uterákom. Nakoľko iba človek sa dokáže potiť celým telom. Psa najlepšie ochladíte, keď si na sudený uterák môže ľahnúť teda chladením brucha a labiek.
- typ – vankúšiky na labkách
Suché labky sa rýchlejšie spália, je dôležitá ich hydratácia natierajte labky každý deň.
- typ – pobyt v byte
Nenechajte psa v zatvorenom byte bez vetrania , aj keď je teplejší vzduch prúdi , nastane pohyb vzduchu. Ak je nezastreté tak hrozí prehriatie bytu.
- typ – prehriatie/ úpal
Ak psovi príliš teplo, začne lapať po vzduchu, prudko dychčí, veľmi silné slinenie, zmätenie, bledé ďasná , suchý ňufák, zvracanie.
Pes je najlepší priateľ človeka. Leto predstavuje veľkú záťaž pre akýkoľvek organizmus ,či ľudský alebo zvierací.
Bc. Ľubica Bombalová