- Monogamné vzťahy existujú aj v živočíšnej ríši
Láska na celý život? Ideálna predstava snáď každého človeka. Nie sme však jediný verný druh v zvieracej ríši. Vlci, labute, gibony, čierne supy, albatrosy a dokonca aj termity sú len niektoré zo zvierat, ktoré si hľadajú partnera na celý život.
- Potrebujeme 4 minúty
4 minúty sú čas, ktorý potrebujeme, aby sme zistili, či sa nám niekto páči alebo nie. Väčšinou to samozrejme vieme hneď. 4 minúty však v sebe zahrňujú dostatočný čas na to, aby sme si všimli reč tela, tón a rýchlosť reči a samozrejme celkový vzhľad. Ak sa opačnému pohlaviu zapáčite, potom je mu takmer úplne jedno, čo poviete.
- Srdcová frekvencia zamilovaného páru sa dokáže zjednotiť
Na základe nedávnych štúdií sa zistilo, že srdcia dlhodobých dvojíc sa časom zharmonizujú a bijú rovnakou rýchlosťou. Vedci dokonca prišli aj na to, že je to ženské srdce, ktoré sa prispôsobí rytmu svojho partnera.
- „Ľúbim ťa“ väčšinou povie prvý muž
Toto ste určite nečakali aj vzhľadom k tomu, že práve ženy sú väčšinou tie romantickejšie. Niektorí muži sa týchto dvoch slov dokonca hrozia. Výskumy však hovoria pravý opak. Podľa neho totiž majú muži sklon vyjadriť svoje city skôr ako ženy.
- Stav zamilovanosti je podobný závislosti na kokaíne
Zamilovanosť je podobná braniu kokaínu v tom, že oba tieto zážitky ovplyvňujú rovnakým spôsobom mozog a vyvolávajú podobný pocit eufórie. Výskum dokázal, že zamilovanosť produkuje eufóriu vyvolávajúce látky, ktoré stimulujú až 12 oblastí mozgu naraz.
- Láska tlmí bolesť
Konkrétne maznanie z milovanou osobou uvoľňuje látky, ktoré pôsobia proti bolesti. Môže za to hormón oxytocín, ktorý je označovaný aj ak hormón lásky. Ten sa produkuje počas maznania, objímania a dokonca aj držania za ruku a objavuje sa v mozgu, vaječníkoch a v semenníkoch.
- Partnerstvo väčšinou tvoria ľudia s rovnakou úrovňou atraktivity
Mnoho psychologických a sociálnych výskumov naznačuje, že existuje určitý vzorec v tom, ako si ľudia vyberajú partnerov na nadviazanie ľúbostných vzťahov. Tento vzorec hovorí o tom, že ľudia sú viac priťahovaní k takým, ktorí majú rovnaký stupeň príťažlivosti. Inak povedané, sú rovnako spoločenský žiadúci.
- Zlomené srdce nie je len metafora
Intenzívne a traumatizujúce udalosti, ako je napríklad rozchod, rozvod, strata milovanej osoby, fyzické odlúčenie od partnera alebo zrada, môžu spôsobiť skutočné bolesti v oblasti hrudníka, konkrétne pri srdci. Tento stav sa nazýva syndróm zlomeného srdca. Silná emocionálna tieseň vyšle do mozgu signál, aby začal produkovať chemické látky, ktoré oslabia srdce, vedú k silnej bolesti na hrudníku a k dýchavičnosti. Daný stav je často chybne diagnostikovaný ako srdcový infarkt. Zaujímavé je, že syndróm postihuje častejšie ženy ako mužov.
- Tvár alebo telo?
Čo je pri výbere partnera dôležitejšie? Existuje dôkaz o tom, že pri hľadaní osoby na flirt vyhráva na báze fyzickej príťažlivosti telo nad tvárou. Pre tých, ktorí hľadajú dlhotrvajúce vzťahy je naopak dôležitejšia tvár.
- „Motýle v bruchu“ naozaj existujú
Môže za to adrenalín. Je to znamenie, že v stávke je veľmi veľa a na výsledku situácie vám záleží. Možno ste už počuli frázu „fight or flight“, teda útok alebo únik. Ide o prirodzený spôsob, akým telo, konkrétne autonómny nervový systém, automaticky reaguje na stav ohrozenia. Keď sa ocitneme v ohrození, vyšle signál, aby telo vyplavilo adrenalín a kortizol, ktoré zvýšia tep a naženú krv nielen do srdca, ale aj do svalov nôh. Avšak, krv sa ženie preč od tráviacej sústavy, čo znamená, že cievy obklopujúce žalúdok a črevá sa priškrtia a svaly sa stiahnu. A práve pokles prítoku krvi spôsobuje pocit motýľov v bruchu.