Úvod Zdravie a rodina Psychohygiena. Dôležitá ako u dospelých, tak aj u detí

Psychohygiena. Dôležitá ako u dospelých, tak aj u detí

5382
0
ZDIEĽAŤ

Žijeme v dobe, keď sa na všetkých naokolo hrnú zo všetkých strán rôzne nároky i požiadavky. A to sa, bohužiaľ, nevyhýba ani vašim deťom. Tie sú totiž čoraz častejšie vystavované stresovým situáciám či už zo školy alebo z nárokov, ktoré na nich niekedy rodičia kladú. Stále viac sa objavujúcim faktorom, ktorý je spúšťačom stresu u detí, je negatívna atmosféra v domácnosti. Hoci si to dospelí niekedy neuvedomujú, dieťa je jej plnohodnotným a najmä veľmi vnímavým členom. Aj to býva príčinou zlej koordinácie v škole, nepochopeného správania doma či v kolektíve alebo zhoršeného zdravia, vyplývajúceho zo stresu. Preto je dôležité, starať sa a dbať o  jeho psychohygienu. Ako na to?

Nech sa smeje, kričí a povie všetko nahlas

Zbaviť mozog všetkého, čo ho ťaží, je pre psychické zdravie a správny duševný vývoj to najlepšie. Dovoľte mu, aby zo seba vydal všetku negatívnu energiu, pocity, myšlienky. Neokríknite ho a netrestajte hneď pri prvom výbuchu zlosti. Hnev dieťaťa môže mať hlbší korienok, ako si prvotne myslíte. Hoci by si dospelí nemal vybíjať zlosť na svojich blízkych, dieťa to nevie. Tak radšej, nech sa vykričí na vás ako na kamarátov, ktorý by ho za to mohli vyčleniť z kolektívu. Deti totiž bývajú kruté… A keď má chuť smiať sa, nenabádajte ho, že musí byť slušné hoci aj u lekára. Detský smiech totiž dokáže vyliečiť aj dospelých. Nikdy nevieme, kedy a čo sa odohráva v malej hlavičke. Nechajte ho, nech sa takto zbaví stresu a napätia a nech sa z neho takýmto spôsobom vyplavia endorfíny šťastia. Ľudská psychika je záhadná a vy môžete dopomôcť svojej ratolesti tak, že jej budete načúvať.

Dbajte o správnu životosprávu

Nechce vaše dieťa raňajkovať alebo vymýšľa, že na obed nie je hladné? Robíte veľkú chybu, ak ho v tom podporíte a prikývnete mu, že ej to v poriadku. Správna životospráva, a teda pravidelná strava tvorí základný pilier aj pri psychickej pohode. Ak sa dieťa, tak ako dospelý, naje viac raz za celý deň, oberá ho to o energiu. Platí zlaté pravidlo – jesť 5 denne po menších dávkach.. Vravíte si, ako to asi súvisí so psychohygienou? No skrátka tak, že ak sa dieťa cíti dobre po fyzickej stránke, tak sa odzrkadlí na jeho psychike. Preto ak nechce napríklad ráno jesť, doprajte mu trebárs sladké cereálie s mliekom alebo mu na chlebíku vykúzlite nejaký obrázok. Hoci aj s kečupom. Fantázia robí s deťmi divy. A a rovnako dohliadnite, aby malo dostatok spánku. Ak nedokáže zaspať, čítajte mu rozprávku alebo mu pustite nejakú príjemnú hudbu, ktorá navodzuje pokojnú atmosféru. Vyskúšajte napríklad šum mora a prípadne si s vašou ratolesťou pred spaním trochu zacvičte. Pozor! Nie náročné cviky. Skúste radšej cvičenie inšpirované jogou.

Nechajte ho, nech si samo vyberie, čo chce robiť

Hoci je pekné, mať o svojom dieťati predstavu, čomu by sa mohlo venovať, čo by ho v budúcnosti posunulo niekam napríklad v jeho kariére. Každé je však individuálna bytosť, ktorá sa potrebuje sama rozvíjať a zistiť, čo ju napĺňa a obšťastňuje. Netreba zabúdať, že svoje sny si prostredníctvom detí neradno plniť. Nie vždy to totiž prinesie želaný účinok a opak sa stáva realitou. A to určite nechcete. Myslite na to, že šťastie a psychická pohoda od detstva, tvaruje z ľudí jedinečné bytosti. Vy tomu môžete dopomôcť tak, že sa postaráte o to, aby sa správne staralo o svoju psychickú stránku.